Dünya Tasarım Başkenti (World Design Capital) uygulaması, 1957 yılında International Council of Societies of Industrial Design (ICSID) adıyla kurulan World Design Organization isimli sivil toplum kuruluşunun başlattığı, endüstri ürünleri tasarımını tanıtım amaçlı bir uygulamadır. Bu uygulama kapsamında Dünya Tasarım Başkenti seçilen şehirde sene boyunca tasarım ile alakalı çeşitli etkinlikler düzenlenir. Böylece günlük yaşam şartlarının içinde sürdürülebilir tasarım algısının oluşturulması ve bu algı ile gelişen bir kentleşme politikası izlenmesi hedeflenir. Dünya Tasarım Başkenti seçilen şehir, yıl boyunca düzenlenen etkinlikleri dolayısıyla küresel anlamda görülmesi gereken turistik şehirler arasında yer alır. Böylece bu uygulama sayesinde hem tasarım dünyasında yenilikçi çalışmaların ortaya çıkması hem de tasarım başkenti seçilen şehrin dünya çapındaki prestijinin artması sağlanmış olur.

2020 Dünya Tasarım Başkenti Seçimleri ve Kazanan Şehir

Dünya Tasarım Başkenti seçimleri 2008 yılından bu yana düzenli olarak yapılmaktadır. 2020 yılı için yapılan seçimler sonucunda ise kazanan şehir, Fransa’ya bağlı olan Lille şehri olmuştur. Türkiye’den İzmir’in de aday gösterildiği 2020 seçimlerini kazanan Lille şehri, son aşamada rakibi Sydney’i eleyerek birinci olmuştur. 2014 ve 2018 yıllarında da İstanbul’un aday gösterildiği bu seçimlerde uygulamanın kurucusu olan WDO, kentin tasarım değerlerine, geleceğe yönelik tasarım hedeflerine ve kent planlamasında tasarımın etkilerine bakarak kazanan şehri belirlemektedir. Ayrıca kazanan şehrin bir yıl boyunca gerçekleştirilmesi beklenen tasarımsal faaliyetlere uygunluğu da birincinin belirlenmesinde önemli bir role sahiptir. WDO; bundan önceki seçimlerde 2008 yılında Torino’yu, 2010 yılında Seul’u, 2012 yılında Helsinki’yi, 2014 yılında Cape Town’u, 2016 yılında Taipei’yi, 2018 yılında ise Mexico City’yi Dünya Tasarım Başkenti ilan etmiştir. Son olarak 2020 yılının kazananı ise Lille olmuştur. 

Dünya Tasarım Başkenti’nde Yıl Boyu Yapılan Tasarımsal Etkinlikler

WDO tarafından Dünya Tasarım Başkenti olarak seçilen şehirde yıl boyunca bir takım tasarımsal etkinliklerin gerçekleştirilmesi gerekir. Bu etkinlikler arasında Uluslararası Tasarım Galası, Uluslararası Tasarım Evi Sergisi, Uluslararası Tasarım Politikaları Konferansı, İletişim Etkinlikleri ve Uluslararası Tasarım Haftası Forumu gibi etkinlikler ilk sırada yer alır. Tasarım ve şehir unsurlarını girift hale getiren bu uygulamada, belirtilen etkinlikler gerçekleştirilerek tasarım sayesinde kentte yaşam kalitesinin arttırılması hedeflenir. Yenilikçi bir bakış açısı ile kurgulanan bu seçimlerde birinci olan şehrin dünya çapında tanıtımı sağlanırken; tasarımın insan ve toplum üzerindeki olumlu etkilerine de dikkat çekilir.

Tasarım dünyasında son derece önemli bir kavram olan “sürdürülebilirlik” hem WDO’nun hem de Bürotime’ın temel prensipleri arasında yer alır. Sürdürülebilir tasarım algısı ile üretimlerini gerçekleştiren Bürotime; mobilyalarında çevre ve insan sağlığına duyarlı ham maddeler kullanılır. Siz de ister kendi ofisiniz için ister müşterilerinizin ofis tasarımları için Bürotime’ın yenlikçi bakış açısıyla tasarlanan birbirinden kullanışlı mobilyalarından satın alabilir; ofisinizi yenilerken aynı zamanda çevreyi koruyabilirsiniz.