Sonbaharın iyiden iyiye kendini hissettirdiği Ekim ayında, kültür-sanat etkinlikleri arayışında olanlar için oldukça fazla seçenek bizi karşılıyor. Pandemi sebebiyle uzun süre sanata aç kalan ruhumuzu bu etkinliklerle doyurmak için yeni planlar yapmak elimizde! 🙂 Türkiye’nin en köklü festivallerinden biri olan Akbank Caz Festivali’nin bu yıl 31.si düzenleniyor. Caz müziğe ilgi duyanların heyecanla beklediği ve 1 -10 Ekim 2021 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek olan festival, 10 gün boyunca birçok önemli sanatçıya ev sahipliği yapacak.

Müziğe Doymanın Tam Zamanı!

Ekim ayının gelmesiyle birlikte farklı müzik zevklerine hitap eden pek çok sanatçı, festival ve konserler aracılığıyla seyircilerle buluşmaya hazırlanıyor. Elektronik müzikseverleri iki farklı festival birden bekliyor. Bu festivallerden ilki, 1-2 Ekim 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 18. Electronica Festivali. Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde misafirlerini ağırlayacak olan festival, 2004 yılından beri düzenlenmekte. Diğer alternatif ise, elektronik müziğin yanı sıra; avangart dans müziğini de seyircilere sunmayı vadediyor. 5. Sonar İstanbul Müzik Festivali, 2-3 Ekim 2021 tarihlerinde yine Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde gerçekleşecek. Öte yandan, müziği evine taşımayı sevenler ve plakların o büyüleyici sesinden vazgeçemeyenler için 2-3 Ekim 2021 tarihlerinde Kadıköy Plak Günleri’nin 5.si gerçekleştirilecek!

Beyaz Perdenin Dayanılmaz Keyfi

Sinemaya karşı koyamayanlar için Ekim ayında güzel haberler var. Bu yıl 6.sı düzenlenecek Türk Dünyası Belgesel Film Festivali’nin gala ve ödül töreni 2 Ekim’de gerçekleşecek. Her yıl Ekim ayında gerçekleşen FilmEkimi ise, 8 -17 Ekim 2021 tarihleri arasında içlerinde ödüllü filmlerin de yer aldığı pek çok filmi, seyircisi ile buluşturacak. 23-30 Ekim 2021 tarihleri arasındaki 9. Boğaziçi Film Festivali de sinemaseverler için keyifli bir etkinlik. Bir süredir heyecanla beklenen bilim kurgu filmi “Dune: Çöl Gezegeni” de nihayet vizyona giriyor. Bir kahramanlık yolculuğunu anlatan ve Frank Herbert’in kitabından uyarlanan film, 22 Ekim’de beyaz perdede olacak.

Ekim Ayı Kültür Sanatla Dolu

Ekim ayının hemen hemen tamamında kendinize uygun bir kültür sanat etkinliği bulmanız mümkün görünüyor. Fotoğraf ile ilgilenenler, 1-11 Ekim tarihleri arasında çeşitli mekanlarda gerçekleştirilecek olan ve içeriğinde sergi, atölye, söyleşi ve paneller gibi etkinliklerin yer aldığı ve bu yıl 4.sü gerçekleştirilecek olan 212 Photography İstanbul Festivali’ni kaçırmamasını tavsiye ediyoruz. Tiyatro için ise, harika iki festival seçeneği bulunuyor. Bunlardan ilki 10-31 Ekim 2021 arasında BKM’de perdelerini açacak olan 5. İstanbul Komedi Festivali, diğeri ise; 22 Ekim’de başlayacak olan 25. İstanbul Tiyatro Festivali.

Pandemi ve Sosyal Hayat

Pandemi süreci, sosyal hayatı ister istemez etkilese de normalleşmeyle birlikte etkinliklerin yeniden başlaması hepimizi heyecanlandırdı! 🙂 Yeniden sosyal hayata karışmak gözümüzü biraz korkutuyor olsa da, alınan önlemler ile sosyal hayatımızı geri almanın tam zamanı. Konser, sergi, sinema, bienal ve benzeri etkinliklere girişte bizden aşı kartı beyan etmemiz isteniyor. İki kez aşı olmayanlar ise, son iki gün içinde yaptırılmış ve negatif çıkmış PCR testi sonucunu etkinlik alanı girişinde yetkililere göstermeliler. Etkinlik alanına ulaştığımızda ise, bize kalan tek şey anın tadını çıkartmak. Bunun için etkinlik biletlerini kendi internet sitelerinden online olarak satın alabilirsiniz.

Biliyoruz ki; özellikle çalışanlar pandemide evlerini ofis haline getirdi, bu nedenle de konfor ihtiyacınız önemli ölçüde arttı. Bunun için sağladığı konforla evlerinizin rahatlığını ofislerinize taşıyacak ofis mobilyalarına göz atmak isterseniz, Bürotime web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sizi kültür ve sanatla buluşturmak için birçok etkinliği barındıran Ekim ayındaki fırsatları değerlendirmenizi öneririz, çünkü siz bunu hak ettiniz! 🙂