Ofis tasarımındaki 2022 trendleri güvenlik ve konfora ek olarak etkisi uzun süre devam edecek gibi görünen renk, doku ve sürdürülebilirlik gibi unsurlara odaklanır. Tasarımdaki yenilikler, şirketlerin, üretkenliği artırma ihtiyacının yanı sıra çalışanlarına daha sağlıklı ve mutlu bir çalışma ortamı sağlama isteğinden de kaynaklanır. Ofis tasarım trendleri, akustik ortamlardan ve yeşil alana odaklanan tasarım estetiğinden, güvenli ve korunaklı çalışma alanlarına uzanan kapsayıcılığa sahiptir. Bu trendlerden bazıları pandemi nedeniyle ön plana çıkmış olsa da birçok şirket; esneklik, konforlu ortam, sürdürülebilirlik ve dijital teknolojiye odaklı yeni ofislerin verimliliği artırmada her zaman etkili olduğunun farkındaydı. İşte 2022’de ofis ortamında fark yaratan temel tasarım trendlerini ve ofis tasarımı yeniliklerini alanınızda uygulamak için bazı öneriler!

2022 Ofis Tasarım Yenilikleri

Size aradığınız ilhamı verecek 2022 tasarım yenilikleri arasında en öne çıkanları şöyle sıralayabiliriz:

1. İş birlikçi ofisler

Modern ofis tasarımında önemli bir faktör, iş yeri planlarının açıklığıdır. Çalışanlar arasında daha az bölücülerin kullanılması, projelerde etkileşimi ve iş birliğini teşvik eder. Geliştirilmiş iş birliği, AR&GE departmanları gibi fikirlerini anında tartışmak için yüz yüze olmaya ihtiyaç duyan yaratıcı ekipler için oldukça önemlidir.

İş birlikçi bir ofis tasarımı, ofisin nispeten sessiz, paylaşımlı alanlarının  uzağında oluşturulmuş tek kişilik çalışma istasyonları gibi bireysel bölmeleri de içerir. Açık ofis planına dahil edilen bu küçük tekli alanlar sayesinde birlikte ve ayrı çalışma yöntemleri arasında iyi bir denge sağlanır.

2. Ofiste ev konforu

Uzaktan çalışma sisteminden ofise geri dönüş sürecinde, birçok çalışanın iş yerinden beklentisi daha ev benzeri çalışma ortamı olmuştur. İş ortamını ev tasarım öğeleriyle yumuşatmak, çalışanların daha rahat hissetmesine yardımcı olabilir.

Ofiste güvenli ve rahat bir duygu geliştirmek için tasarımcılar; rahat kanepeler, sandalyeler, ortak alanlarda yumuşak aydınlatma unsurları veya ofiste sergilenen sanat eserleri gibi konut unsurlarını kullanabilir. Ahşap döşeme, alana sıcaklık hissi getirebilir. Ahşap görünümlü LVT zemin kaplamaları, ofiste ev benzeri bir atmosfer yaratmak için sıklıkla kullanılır.

3. Esnek mobilyalar

Şirketiniz, hibrit çalışma modelini benimsiyor ise, ofisin yapısı ve düzeninin yeniden tasarlanması söz konusu olabilir. Toplantı odası eskisi kadar sık kullanılmayabilir ya da aktif kullanılan masa sayısı azalmış olabilir. Hibrit çalışmanın yeni yöntemlerini oluştururken ofis ortamını da buna uygun düzenlemeniz mümkündür.

Esnek ofis oluşturmanın iyi bir yolu, gerektiğinde hareket ettirilip kenara kaldırılabilen esnek mobilyalar kullanmaktan geçer. Tekerlekli ofis sandalyeleri, modüler masalar, sıralar ve bölmeler, ofisin konfigürasyonunu hızlı şekilde değiştirmenize olanak tanır.

4. Biyofilik ofisler

Bir süredir popüler olan biyofili, 2022’de de devam eden tasarım trendlerinden biridir. Biyofilik bir atmosferin insanların üretkenliğini ve odaklanmayı artırdığı bilinir. Doğayı çağrıştıran görseller ve renk kullanımı talep gören ve sağlıklı çalışma ortamlarını destekleyen doğal dokunuşlardır. Ofiste bulunan canlı bitkiler fotosentez yoluyla ortamdaki hava kalitesini iyileştirir, sert duvar ve zemin görüntülerini yumuşatır, gürültüyü azaltır.

Yaşayan duvarlar, binanın tasarımı boyunca doğal unsurlar içeren biyofilik iş yerlerinde doğanın kendini gösterme biçimlerinin bir örneğidir. Doğal ışık, bitki örtüsü, yeşil duvarlar, yosunla kaplı duvarlar, açık alanlar ve doğa manzaraları duygusal ve entelektüel açıdan çalışanları memnun eder. Su duvarları veya fıskiyeler, yeşil duvarlar, bitkiler ve doğal yapı elemanları, doğanın ofisinize dokunuşunu güçlendirir.

5. Sürdürülebilir çalışma alanları

Daha fazla şirket çevreyi koruma konusunda giderek daha bilinçli hale gelmektedir. Şirketlerin ve çalışanların sürdürülebilir çalışma alanlarına yönelmesinin nedenlerinden biri budur. 2022 mimari yenilikler arasında öne çıkan sürdürülebilir tasarım uygulamaları, yalnızca enerji ve doğal kaynakları korumaya değil, aynı zamanda ofiste çalışanların refahını artırmaya da odaklanır.

Yeşil bina, yalnızca ofisin etrafına bitkilerin eklenmesi anlamına gelmez. Sürdürülebilir ofis tasarımı uygulamaları, binanın yapımında kullanılan malzemelerle başlar. Yerel kaynaklardan malzeme seçimi, yapı malzemelerinin şantiyeye taşınmasından kaynaklanan emisyon etkisini azaltır. Diğer sürdürülebilir uygulamalar arasında; enerji verimliliğinin en üst düzeye çıkarılması ve düşük emisyonlu mobilyalar ve inşaat malzemelerinin seçilmesi bulunur. Sürdürülebilirlik, ofisin çevre üzerindeki etkisini azaltırken, operasyonlarda tasarruf sağlar.

6. Açık renkler, doğal aydınlatma

Gri, nötr ve yeşil gibi renkler, ofisin doğallık hissini artırır. İş yerinde kullanılan renklerin çalışanları psikolojik olarak etkilediği ve üretkenliği etkilediği bilinmektedir. Örneğin gri renkler; stil, incelik, üretkenlik, işlevsellik ve sadelik izlenimleriyle bağlantılıdır. Yeşil renkler ise; doğayı, huzuru, dinginliği, sakinliği ve konforu çağrıştırır. Canlı renklerle yapılan dinamik tasarım, üretkenliği olduğu kadar enerjiyi de artırmanın oldukça etkili bir yolu olabilir.

2022 mimari trendleri arasında, ahşap gibi doğal malzeme ve dokularla iç mekanlarda doğal unsurlara daha fazla vurgu yapmak, yapay aydınlatmayı azaltıp mümkün olduğunca daha fazla doğal ışığa yer açmak belirgin şekilde öne çıkmaktadır.

7. Yaygınlaşan dijital teknoloji

Pandemi sırasında Zoom ve Team toplantıları sayesinde çalışanlar, dijital yeniliklere daha uyumlu hale gelirken, mobilyaların da bu tür toplantılara uyumlu olması beklenir. 2022 tasarım yenilikleri arasındaki akustik bölmeler ve monitörlü kabinler, yöneticilerin ve çalışanların uzaktan çalışırken bağlantıda kalabilmelerini sağlamanın etkili yollarından birini oluşturur.

Aynı zamanda, geleneksel toplantı odaları, görüşme sırasında ses kalitesini iyileştirmek için akustik paneller ve tavan perdeleri kullanarak Zoom odalarına dönüştürülebilir. Dahili telefon şarj cihazları, USB ve HDMI bağlantı noktaları gibi teknolojiyi öne çıkaran ve destekleyen mobilyalar da 2022 tasarım yenilikleri arasında yer alır.

Ofisinizi Trendlere Uygun Hale Getirmek

2022 tasarım yenilikleri arasında öne çıkan konseptin doğaya dönüş olduğu kolaylıkla görülmektedir. Aydınlatmadan duvarlara, ofis mobilyalarından dekorasyondaki renk kullanımına kadar doğal tonlar ve dokular tercih edilmektedir. Ofis mobilyasında kolayca geri dönüştürülebilen ürünler daha fazla öne çıkmaktadır. Sürdürülebilir ofis tasarımları; çevre dostu, geri dönüştürülebilir, yenilenebilir, dayanıklı, çok yönlü kullanılabilen uygun malzemeler gerektirmektedir.

Trendlere uygun biyofilik bir çalışma alanı oluşturmak için GREENGUARD Gold sertifikaları ile çevre dostu altyapısı ve sürdürülebilir çevre politikalarına uygunluğu kanıtlanan Bürotime ofis mobilyalarından faydalanabilirsiniz. İdeal ofis alanınızın tasarımında size yardımcı olacak yenilikçi, özgün, yeni teknolojilere uyumlu ve ergonomik ürünleri burotime.com üzerinden hemen inceleyebilirsiniz.