Ağustos ayı, yazın sıcak günleriyle birlikte insanın içini coşturan birçok kültür-sanat etkinliğini de beraberinde getiriyor. Yaz mevsimi boyunca İstanbul; müzik, sahne sanatları, resim gibi alanlarda birbirinden güzel etkinliklerle şenleniyor. 14 Eylül – 10 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek 16. İstanbul Bienali’nden önce Ağustos ayını es geçmek istemeyen  İstanbullu sanatseverler için hazırladığımız kültür-sanat takvimimize göz atmadan geçmeyin 🙂

Müzik

Duygu dolu güçlü sesi ve aşkı hissettiren tınıları ile Küba’nın en ünlü sanatçılarından olan, Buena Vista Social Club’ın tek kadın solisti Omara Portoundo’yu 3 Ağustos Cumartesi saat 16.00’dan itibaren İstanbul Life Park’ta izleme şansına erişebilirsiniz.

Eğer barok müzik tarzını seviyorsanız, 16.-18. yy Avrupa ve Osmanlı Saray müziklerini, İzmir Barok‘tan dinlemek için 5 Ağustos günü Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras‘a bekleniyorsunuz.  “Bachçede Yaz Festivali” kapsamında düzenlenen festivalde, birbirinden yetenekli müzisyenlerden oluşan İzmir Barok ekibinin Osmanlı Saray müziklerini barok enstrümanlar ile yorumlayışını dinleyebilir, konser öncesi veya sonrasında Emirgan’ın tadını çıkarabilirsiniz. 🙂

Sahne Sanatları

Çirkin bulunan görünüşü ve utangaçlığı nedeniyle insanlardan kaçan Quasimodo‘nun Esmeralda’ya aşkını anlattığı büyüleyici müzikal sahnede! Türkçe izlemek için, 8 Ağustos’ta Kadıköy Community Center’da olmanız gerekiyor, ama üzülmeyin. 20 Ağustos’ta Trump Towers Mall’da da aynı müzikali izleme şansınız bulunuyor 🙂

Quasimodo ile hüzünlendik, biraz da gülelim ister misiniz? Komedyen Ata Demirer’in iki sezondur kapalı gişe oynayan Ata Demirer Gazinosu, Ağustos ayında da sevenleriyle bir araya geliyor. Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nin ayrıcalıklı ortamında, 18 Ağustos akşamı eğlenceli vakit geçirmeniz için Ata Demirer sizleri bekliyor.

Swissotel The Bosphorus ise açık hava film günleri ile Ağustos’ta sizi mutlu edecek. Büyük ağaçların gölgesindeki koruluğunda, 5 Ağustos gecesi “Aşk Tarifi” filminin gösterimine katılarak keyfinizi yerine getirebilirsiniz. Üstelik Swissotel’in size bir sürprizi var. Filmi, dünyanın en prestijli gastronomi okulu olan Le Cordon Bleu’den mezun Şef Ali Ronay tarafından hazırlanacak olan tadımlık yemekler eşliğinde izleyeceksiniz. 19 Ağustos akşamı “Mamma Mia” ile 1970’lerin rüzgarı esiyor, 26 Ağustos’ta ise “Avengers: The End Game” ile çok sevilen bir seri Swissotel perdesine taşınıyor.


Meditasyon – Yoga

Swissotel The Bosphorus bu yıl da meditasyon ve yoga seansları düzenlemeyi unutmuyor. 20 Ağustos’taki “Mindfulness Meditation with Lebriz Dedeoğlu” etkinliği kapsamında birbirinden etkili meditasyon teknikleri ile oluşturulan toplu meditasyon seansları, dinlenmiş hissetmenizi sağlıyor.

29 Ağustos günü de “Nihan Hantal ile New Moon Yoga” etkinliğine katılabilirsiniz. Bu etkinliğe katılarak, yeniden doğuşu simgeleyen “Yeni Ay” gecesinde ayışığında yoga yapmanın keyfine varabilirsiniz.

Sergi – Müze

Çağdaş sanat dünyasında kült haline gelmiş bir müze olan Elgiz Müzesi‘nin Maslak’taki sergi terasında, Ağustos ayı boyunca ziyaret edilebilecek bir sergi yer alıyor. Serginin teması “Dünyada Hayat Var Mı?” olarak sunuluyor. Terasında on bir yıldır sergiler düzenleyen Elgiz Müzesi’nin bu sergisi ile heykel sanatçılarını desteklemek ve çağdaş heykel sanatının sürdürülebilirliğini sağlanması amaçlanıyor.

İstanbul’un çok ziyaret edilen başka bir sergi alanı olan SALT Beyoğlu’nda ise nesnelerin hayat hikâyelerinin olup olmadığı sorgulanıyor. “Aslına sadık kalınmıştır” başlıklı sergide tarihi, arkeolojik ya da yakın tarihe ait nesnelerin günümüz sanat eserlerine dönüştürülmesi teması işleniyor. Sizi içsel bir yolculuğa çıkartacak olan birçok tasarım içeren bu kolektif sergi, 18 Ağustos’a kadar açık olacak.

Ağustos ayında Baltalimanı, Hisar Caddesi’ndeki Perili Köşk’te gezebileceğiniz bir sergi de var. Bu sergide birbirinden ilgi çekici fotoğraflar, Güney Koreli fotoğrafçı Boomoon‘un özgün deklanşöründen sizlere sunuluyor. Boğaziçi üzerine kurguladığı fotoğraflarıyla Boomoon, denizin altındaki gizemli dünyayı fotoğraf sanatıyla etkileyici bir şekilde ortaya koyuyor. Sergiyi, 25 Ağustos’a kadar istediğiniz bir hafta sonunda ziyaret edebilirsiniz.

Bu etkinliklerle Ağustos ayını keyifli bir şekilde geçirebilir, sıradaki aylarda olacak etkinlikleri takip etmek için, burotime.blog’u takipte kalabilirsiniz.