Havacılık endüstrisi başlı başına heyecan uyandıran bir alan… Bunun üzerine bir de fotoğrafçılık merakı ve tutkusu eklendiğinde, harikulade bir aktivite olan “havacılık fotoğrafçılığı” gündeme geliyor. Tüm dünyada olduğu gibi, son yıllarda Türkiye’de de popülerleşen “airplane spotting” ya da “plane spotting” olarak tabir edilen havacılık fotoğrafçılığı kavramı; hava yolları ile seyahat etmeyi seven, uçaklara az ya da çok ilgi duyan herkes için yeni nesil bir hobi olarak karşımıza çıkıyor.

Türkiye’de ve dünyada farklı örneklerine rastlanan airplane spotting, havacılığın çeşitli alanlarına duyulan merakın fotoğraf tutkusuyla perçinlenmesinden doğan ve hobi sahibine çok sayıda yeni bilginin, fırsatların, iletişim kanallarının ve sosyal ağların kapısını aralayan eğlencesi ve öğrenmesi bol bir aktivitedir.

Airplane Spotting Nasıl Yapılır?

Türkiye’de havacılık fotoğrafçılığı dünyadakinden pek de farklı sayılmaz. Her şey temelde en yakın havalimanına doğru yol almak ve uçakları seyretmek kadar kolaydır aslında… Uçaklarla ilgili ayrıntıları yakalayabilecek iyi bir fotoğraf makinesi, amaca uygun lens seçimi ve sıkı bir gözlem yeteneği sayesinde başarılı bir “spotter” olmamanız işten bile değil! 🙂

İyi bir spotter, doğru açı ve hava şartlarının fotoğraf kalitesine etkisi gibi incelikli detayları titizlikle analiz ederek, fotoğraflama yaptığında bu konuda açık ara fark yaratabilir. Herhangi özel bir kare ya da an yakalamaya çalışmadan bir fotoğraf makinesi ve bir sandalyesi olan herkes airplane spotting aktivitesini gerçekleştirebilir. İşi biraz daha profesyonelleştirmek için ise, atılabilecek farklı adımlar vardır. Hava trafiğini takip etmeyi öğrenmek, uçakları daha yakından tanımak ve iz sürmeyi bilmek bunlar arasında yer alır.

Havacılık Fotoğrafçılığından Fazlası

Havacılık fotoğrafçılığı yapan kişiler spotter olarak bilinir. Hatta bazı ülkelerde spotter’lara resmi gözlemci unvanı verilmiş ve bu kişiler yetkili mercilere raporlama yapmakla görevlendirilmiştir. Bunun sebebi, spotter’ların pek çok defa acil durum gerektiren olaylarda önemli rol oynadıklarına şahit olunmasıdır.

Profesyonel bir spotter hobisini icra etmek üzere gözlem yaptığı sırada, sıra dışı bir görüntü ya da durumla karşılaşması halinde ilgili mercilere bildirimde bulunur. Örneğin; fotoğraf çektiği esnada olağanüstü bir kuş sürüsünün hava trafiği için tehlike arz ettiğini fark edebilir ve bunu anında havalimanı yetkililerine bildirerek olası felaketlerin önüne geçebilir. Bu nedenle hava fotoğrafçılığı yapan bir insanın şahit olduğu herhangi şüpheli bir durumu raporlamasının önemi büyüktür. 

Spotter Adaylarına Tavsiyeler

Titiz bir spotter, çekim yapacağı lokasyonu, günü ve saati önceden belirlemeli ve buna göre hazırlık yapmalıdır. Bu noktada uçuş trafiğini önceden bilmek önemlidir.

İyi bir gözlem yapmadan başarılı neticelere ulaşmak kolay değildir. Dolayısıyla öncelikle uçakları iniş-kalkış hızları gibi özellikleri çerçevesinde iyice gözlemlemek doğru olur. Bundan sonra fotoğraf açısı, ışık gibi unsurları göz önünde bulundurarak, temel fotoğrafçılık bilgileri aracılığı ile en güzel kareyi yakalamak mümkün hale gelir.

Airplane spotting hobisi ile ilgilenen kişiler çektiği fotoğrafları başka mecralarda paylaşabilir, uçaklara dair ilgisini çeken ya da aklında tutmak istediği bilgileri not edebilir ve fotoğrafladığı uçakları kayıt altına alabilir. Bu şekilde kendini havacılık ve plane spotting alanında da geliştirmiş olur.

Havalimanı güvenlik kurallarına her zaman öncelik vermesi gerekir. Özellikle Türkiye gibi ülkelerde terminallerde güvenliği sağlamak adına oldukça katı kurallar hayata geçirilir. Bu noktada spotter’ın hem kendi hem de havalimanı emniyetini tehlikeye düşürebilecek hareketlerden kaçınması gerekir. Havacılık fotoğrafçılığı yaparken havalimanı yönetimi ve personeliyle iyi iletişim kurmak, yazılı-yazısız yasalara ve yasaklara sonuna kadar riayet etmek hobi sahibinin işini kolaylaştırması açısından da önemlidir.

Küreselleşmenin etkisiyle herhangi bir insanın dünyanın herhangi bir noktasından diğerine gitme sıklığı ve hızı, bundan kısa bir süre önce hayal bile edilemeyecek oranlarda artmıştır. Buna bağlı olarak ortalama bir insanın terminallerde geçirdiği süre de hissedilir oranda uzamaktadır. Bugün tüm dünyada aktif olarak faaliyet gösteren hava terminalleri, hem misafir ettiği yolcu sayısı hem de yolcuları terminalde ağırlama süresi bakımından ciddi bir yoğunluk yaşamaktadır. Hal böyle olunca bu alanların iç mimari ve dekorasyonunda kullanılan ürünlerin önemi de artmıştır.

Bürotime, sunduğu terminal çözümleri ile terminallerdeki bekleme sürelerini konfora dönüştürmeyi amaçlamaktadır. Değişen dinamiklere uyum sağlayan üniteler, teknolojik adaptasyonlar ile misafirler için pratik ve esnek çözümler üretir. Güvenlik ve hijyen odaklı tasarlanan kapılar, konforun ve keyfin ön plana çıktığı lounge’lar ve yolcu ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çoklu çözümler sunan ortak alanlar, Bürotime’ın sağladığı terminal çözümleri arasında yer almaktadır.