Bilinçli farkındalık” olarak Türkçeye çevrilebilen bu kavram, yaşadığınız anın bütün detaylarını ve o sırada etrafınızda olup biten her şeyi tam olarak algılamanızı sağlar. Bu kavramı hayatınıza dahil ederken, yaşadıklarınızı ve hissettiklerinizi yargılamamanız, objektif olarak değerlendirmeniz gerekir. Farkındalık kavramıyla, mindfulness arasındaki fark da bu şekilde özetlenebilir. Bir Budist öğretisi olan bu kavram, hayatın bütün detaylarını fark etmenize ve deneyimlerinizden en yüksek faydayı edinmenize aracı olur.

Meditasyon: Mindfulness Egzersizleri

Bu öğretinin alıştırmaları, meditatif notalar barındırır. Özellikle çalışma ya da okul hayatında dikkatinizi bir noktaya odaklayan bu egzersizler, performansınızı ciddi oranda artırabilir. Günlük rutininiz sırasında yaptığımız aktivitelerin %47’sine yakınında temel odağınız farklı bir yerde olur. Bu da işin yapılma süresini ve verimini ciddi oranda azaltır. Bu egzersizler, hayatın içinde odağınızı yaptığınız işe yöneltmeye yarar. Kontrolünüz dışında olan faktörlerin, sizi kısıtlamasının önüne geçer.

Mindfulness Egzersizleri Kaça Ayrılır?

Doğru ve etkili bir bilinçli farkındalık egzersizi için mekan ya da ortamın bir önemi yoktur. Hayatın her anında kolayca uygulayabileceğiniz egzersizler, üç farklı şekilde ele alınabilir;

  • Nefes Odaklı Egzersiz Pratiği: Bedeninizin rahat ettiği bir pozisyonda oturarak bu pratiği başlatabilirsiniz. Tüm egzersiz boyunca, odağınız nefesiniz olmalı. Bir tür nefes egzersizi olarak da değerlendirebilirsiniz. Bu pratikte dikkat etmeniz gereken, nefes alırken, havanın bedeninize geçişini ve size taşıdığı enerjiyi fark etmektir. Birkaç dakika boyunca nefesinize odaklanarak, bilinçli farkındalık deneyimi yaşayabilirsiniz. Bu pratiği odaklanma zorluğu çektiğiniz her an, ofis sandalyesinden kalkmadan yapabilirsiniz.
  • Duyularla Farkındalık Pratiği: Bu pratiği deneyimlemek için, duyularınızdan faydalanmalısınız. İçinde bulunduğunuz ortamın sıcaklığı, masaya dokunan elleriniz, kokular gibi detaylara odaklanarak, bilişsel farkındalığınızı en üst düzeye çıkarabilirsiniz. Anı tam olarak deneyimlemenizi sağlayan bu pratik, detayları daha hızlı görmenizi sağlar ve iş hayatınızda daha kolay analiz yapmanızı sağlar.

  • Düşünce ve Duygu Odaklı Pratik: Fikirler ve hislere odaklanan bu pratiği de ofis ortamından ayrılmadan kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Bu aşamada fikirlerinizi detaylandırmak ve hislerinizi algılamak önemlidir. Zor olsa da bu noktada düşüncelerinize eleştirel olarak yaklaşmamalısınız. Doğru ya da yanlış fikir ya da duygu yoktur. Neden böyle hissettiğinize odaklanabilirsiniz.

Bütün bu aşamaları bir arada içeren ve bütünsel bir bilişsel farkındalığa ulaşmanızı sağlayan bir pratik örneği için;

  • Bir koltuğa dik biçimde oturun. Sırtınız dik ve tam yaslanmış şekilde olsun. Omuzlarınız geride tutarak, alacağınız derin nefes için göğsünüzü geniş tutun.
  • Gözlerinizi sıkmadan kapatın. Elleriniz rahat bir biçimde uyluklarınızın üzerinde durabilir.
  • Nefesinizin geçişine odaklanın. Burnunuzdan göğüs kafesine, oradan diyaframınıza geçişi hissedin.
  • Bedeninizin kendi ritminde nefes almasına izin verin. Doğal akışınızda nefes alın, belli bir ritmi tutturma çabasına girmeyin. Sadece bedeninizi hissedin.
  • Birkaç dakika sonra, kendinizi hazır hissettiğinizde, gözlerinizi açabilirsiniz. Hafifçe esneyerek, iş rutininize geri dönebilirsiniz.

Ofis Hayatında Mindfulness Getirileri Nelerdir?

Günlük iş rutininde odaklanmayı ve performansı en üst düzeye çıkaran bu öğreti, uygulama kolaylığıyla da ön plana çıkar. Ekstra bir çaba gerektirmeyen bu uygulamaları, ofis hayatına dahil ederek, performansınızı ciddi oranda artırabilirsiniz. İş hayatında karşınıza çıkan problemleri, bütün açılarıyla görmenizi sağlayan bu öğretiyi uygulayarak, başarı oranını ciddi oranda artıran firmalar mevcuttur.

Ofis dekorasyonu ve iç mekan konsept tasarımları da bilinçli farkındalık çalışmalarında önemli bir yer tutar. Rahat çalışma koltukları ve masaları, bedeninize ihtiyaç duyduğu konforu sağlarken; açık ofislerde çalışanlar için ayrılan sosyal ve izole alanlar odaklanmanıza yardımcı olur. Çalışanlarınızın üretkenliğini maksimum düzeye çıkarmak için, ofis dekorasyonunuzu Bürotime’ın minimal, işlevsel ve konforlu tasarımlarıyla tamamlayabilirsiniz.