İş temposunda uzun süreler boyunca masa başında çalışanlar, çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaşabilir. Ofis ortamlarında yapılan işlerin büyük bir çoğunluğu masa başında altı ila on iki saat gibi uzun oturma gerektirir. Oturmanın, uzun süre hareketsizliğin kişinin hem sağlığını hem de üretkenliğini olumsuz yönde etkilediğine dair çok sayıda akademik çalışma bulunur. Günde altı saatten fazla oturmak ve uzun süre hareketsiz kalmak sağlığı ve iş verimliliğini kötü yönde etkiler. Uzun süre oturmanın zararlı etkilerini azaltacak, ofis ortamında çok daha verimli ve sağlıklı çalışmaya olanak sağlayacak yükseklik ayarlı masa en ideal tercihler arasında yer alır.

Sürekli Oturmanın Zararları Nelerdir?

Çalışma ortamlarında kişilerin hem fiziksel hem de zihinsel olarak desteklenmesi oldukça önemlidir. Daha sağlıklı çözümler için öncelikle bilgisayar başında sürekli oturmanın zararlarını yakından inceleyelim. Yapılan pek çok bilimsel araştırma ışığında uzun süreler boyunca sabit bir şekilde oturmanın zararları şu şekilde sıralanabilir:

  • Kan dolaşımını olumsuz etkiler.
  • Kalp sorunlarına yol açar.
  • Diyabeti tetikler.
  • İskelet ve kas sisteminde çeşitli rahatsızlıklara neden olur.
  • Çağın en büyük rahatsızlıklarından sayılan obezite sorunlarına yatkınlığa neden olabilir.

Çalışanların sürekli oturarak çalışmak zorunda olduğu iş ortamlarında sağlık problemlerine ek olarak verimlilik de sekteye uğrar. Yükseklik ayarlı masaların kullanıldığı ofis ortamlarında verimliliğin çok daha yüksek seviyelerde olduğu yapılan araştırmalarda görünür. Hem çalışanların sağlığını hem de verimliliğini olumlu yönde etkileyen yeni nesil ayarlanabilir masalar çalışma alanlarının vazgeçilmezi olmaya adaydır.

Ayakta Çalışmanın İnsan Sağlığına Faydaları

Yükseklik ayarlı masalar ile ayakta çalışmanın kullanıcılara sunduğu pek çok fayda vardır. Bu faydalar arasında:

  • Uzun süre oturma pozisyonunda çalışmak yerine kullanıcılar diledikleri zaman oturarak, diledikleri zaman ise ayakta çalışabilirler.
  • Oturarak çalışma periyotlara bölünebilir. Böylece oturma periyotları arasına yerleştirilen ayakta çalışma süreleri verimliliği artırır.
  • Gereksiz kilo alımı, kalp-damar hastalıkları gibi sağlık sorunlarının yanı sıra kas ve iskelet sisteminde meydana gelebilecek rahatsızlıkları önler. Özellikle bel ve boyun bölgesi için sürekli bilgisayar başında eğilerek çalışmak oldukça sakıncalıdır.
  • Çalışırken hareket halinde olmak kan akışını destekler. Böylece kişiler kendilerini çok daha enerjik hisseder.
  • Ayarlanabilir masalar psikolojik ve fiziksel yönden kullanıcısını destekler.

Yükseklik Ayarlı Masa

Yükseklik Ayarlı Masa

Yükseklik ayarlı masalar yukarıda da bahsedildiği gibi uzun süre oturarak çalışmanın insan sağlığına ve verimliliği üzerinde olumsuz etkileri ortadan kaldırmak için tasarlanır. Ayarlanabilir masalar sadece istenildiğinde ayakta çalışmayı mümkün kılmaz, aynı zamanda kişinin çalışma masasını kendisine göre ayarlamasını ve kişiselleştirmesine olanak tanır. Bu sayede çok daha rahat ve fonksiyonel bir kullanım sunar. Çalışma alanlarının vazgeçilmez bir parçası olmaya aday olan yükseklik ayarlı masalar ile tasarlanan ofisler, çalışanların verimliliğini önemli ölçüde artırır.

Yükseklik Ayarlı Masa ile Daha Hareketli Yaşam Alanı

Yükseklik ayarlı masalar, hem oturma hem de ayakta durma opsiyonunu kullanıcılarına sunar. Çalışma esnasında hareketli yaşam alanı oluşturmaya yardımcı olurlar. Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından yayınlanan araştırma, yükseklik ayarlı masa kullanan çalışanların, masayı kullandıkları sürede enerji seviyelerinin arttığını, daha mutlu olduklarını ve tüm bu olumlu etkilerin verimlilik sağlayabileceğini ifade eder.

Bürotime, tüm iç mekanların ve çalışma alanlarının tasarlanırken kişilerin konforunu, sağlığını ve iş verimliliğini ön planda tutan tasarımlara yer verir. Bu doğrultuda tasarladığı yükseklik ayarlı masa ile çalışma alanlarını çok daha keyifli bir hale getirir. Siz de çalışma alanlarınız için shop.burotime.com ayrıcalıklarıyla indirim ve kampanyalardan yararlanarak kredi kartıyla ödeme yapabilir, güvenli alışveriş imkanlarıyla dilediğiniz ürünü satın alabilirsiniz.