Başarı ve yeteneklerinize dair inançlarınız, ne istediğiniz ve buna ulaşıp ulaşamadığınız konusunda oldukça önemli rol oynar. İnançlarınızı yaratan düşünce yapısı, sadece dünyayı nasıl gördüğünüzü etkilemez, aynı zamanda davranışlarınızı ve eylemlerinizi de şekillendirir. Olumlu bir düşünce yapısının geliştirilmesi, hayatın her alanında başarılı olmak için oldukça önemlidir. Başarı ve yeteneklerinize olan inançlarınızı, pozitif yönde geliştirerek dünya ve kendinizle olan ilişkilerinize yön verebilirsiniz.

Başarı ve Yeteneklere Dair İnançlar Nasıl Şekillenir?

Başarı ve yetenekleriniz hakkında oluşturduğunuz düşünce yapısı; inançların, fikirlerin ve düşüncelerin toplamıdır. Düşünce yapısı, her insanın kendi gerçekliğini ifade eden bir filtre gibidir. Eğitim, din, yetiştirilme tarzı ve tecrübeler; inanç ve düşünceleri şekillendirir. Yıllar içerisinde gelişerek benliğe yerleşen düşünce yapısı, olayları nasıl algıladığınızı ve bunlara nasıl tepki verdiğinizi belirler. Düşünce yapınız, zekâ ve yetenek gibi niteliklerin sabit veya değişken özellikler olduğuna inanıp, inanmadığınızı ifade eder. Bu noktada iki kavram öne çıkar: Fixed Mindset ve Growth Mindset.

  • Fixed Mindset” olarak bilinen sabit düşünce yapısına sahip insanlar, başarı ve yeteneklerin doğuştan, sabit ve değiştirilemez olduğuna inanırlar.
  • Growth Mindset” adı verilen gelişen düşünce yapısına sahip olanlar ise; bu niteliklerin bağlılık ve sıkı çalışma yoluyla geliştirilebileceğini ve güçlendirilebileceğini düşünürler.

Pozitif İnançların Gelişen Düşünce Yapısına Katkısı

Sabit düşünce yapısına sahip kişiler, zekânın ve yeteneklerin doğal olarak değiştirilemez olduğuna inandıkları için zorluklardan kaçınma, savunmacı olma ve kolay pes etme eğilimi gösterirler. Gelişim ve iyileştirme yolunda çok sayıda basamak taşı olduğunu düşünen gelişen düşünce yapısına sahip kişiler ise; adanmışlık, zaman ve sıkı çalışmayla başarılı olacaklarına inanırlar.

Kişisel gelişim ve büyümeye yardımcı olması için “Positive Mindset” olarak ifade edilen olumlu zihniyeti geliştirerek, sabit düşünce yapısını kırmak gerekir. İşte, positive mindset ile gelişen değer yargıları edinmenize yardımcı olacak bazı ipuçları!

·         Kusurlarınızı Kabul Edin

Kapasitenizin sınırları doğrultusunda kendinizin en iyi versiyonunu yaratmak için çalışın. Bir şeyde en iyi olmadığınız için asla pes etmeyin.

·         Hızdan Ziyade Büyümenize Odaklanın

Gelişmenize yardımcı olacak fikirleri keşfetmeye ve yeni beceriler geliştirmeye zaman ayırın. Bu süreçte karşınıza çıkan zorluklara ve aksaklıklara odaklanmayın. Yavaş da olsa süreci devam ettirmenin öneminin farkında olun.

·         Zorluklar ve Başarısızlık da Öğrenme Sürecinin Bir Parçası

Hayatta herkes engellerle, zorluklarla ve başarısızlıklarla karşı karşıya kalır. Ancak bunlara tepki verme şekliniz, başarı ile başarısızlık arasındaki farkı yaratır. Başarısızlıkları ve engelleri, büyüme fırsatı olarak kullanmaya çalışın.

·         Sonuç Yerine Sürece Odaklanın

Tüm sürecin tadını çıkarın ve sadece sonuca odaklanmayın. Süreç boyunca neler edindiğinize, hangi becerilerinizi geliştirdiğinize ve kendinizle ilgili neler keşfettiğinize bakın.

·         Daima Yeni Hedefler Belirleyin

Bir hedefe ulaşır ulaşmaz başka bir hedef belirleyin. Her zaman daha fazlasını öğrenmek için yola çıkın ve asla kayıtsız kalmayın.

Olumlu düşünce yapısı, hem kişisel hem de profesyonel olarak karşılaştığınız zorlukları yapıcı bir şekilde benimseme, geliştirme ve bunlarla yüzleşme becerisi kazanmanızı sağlar. Bu da başarı ve yetenekler üzerindeki kontrolün, kişinin elinde olduğunu ifade eden bir zihniyet kazanmanız anlamına gelir.

Çalışanların olumlu düşünce yapısına sahip bir ortamda çalışmaları, kişisel gelişim yolculuklarına önemli katkılar sağlar. Bürotime; rahat, modern ve estetik açıdan olumlu duygular uyandıran iç mekân ve ofis mobilyaları sunar. Üstün Tasarım Ödülüne sahip mobilyalar ile evde veya ofiste daha fazlasını başarmak için kendinize olan inancınızı pozitif bir şekilde yönlendirin!