Günümüz dünyasında iş hayatı neredeyse hayatımızın tamamını ifade ediyor. Sabah 08.00’de başlayan koşturmaca günün büyük bir bölümünde devam ediyor. Bu da ofislerin çalışanlar için ikinci bir ev, yaşam alanı haline gelmesine yol açıyor. Araştırmalar aidiyet duygusu ve iş motivasyonu için ofis ortamının son derece önemli olduğunun altını çiziyor. Çalışma alanları ve ofis ortamı bir anlamda çalışanların kişisel tercihlerini yansıtırken, masalarda yer alan obje ve kullanılan renkler, çalışanların karakterleri hakkında ipuçları da veriyor. Peki, sizce masa düzeni çalışanlar hakkında neler söylüyor?

Sadelik Yüksek Verimliliği Gösteriyor

Araştırmalara göre çok dağınık masalar ofisteki verimliliği düşürüyor. Çok fazla eşya olan bir alanda çalışanların zamanlarını yönetmekte zorluk çektiği ve dikkatlerini kolaylıkla toplayamadığı değerlendiriliyor. Sadelik, az eşya ve düzenli bir masa ise verimliliği artırıyor. Dolayısıyla, masa düzeninde sadelikten yana olmak, yüksek verimlilikle çalışmaya işaret ediyor. Sade bir masa, yapılan işe odaklanmayı, masanın dikkati dağıtmasının istenmediğini ve hatta kendi kendine yetmeyi gösteriyor.

Masadaki Oyuncaklar ve Aile Fotoğrafları Duygusal Bağı Artırıyor

Bazı çalışanlar masalarını biblolarla, çeşitli oyuncaklarla ya da küçük süs eşyaları ile renklendiriyor. Bu durum her ne kadar içimizdeki çocuktan vazgeçemediğimiz gibi algılansa da, aslında ne kadar meraklı ve koleksiyoner bir kişiliğe sahip olunduğunun da bir göstergesi... Masalarını oyuncaklarla dekore eden çalışanlar, iş ortamını evleri gibi hissetmek istiyor ve bu da işe duygusal olarak bağlılıklarını artırıyor. Aile fotoğrafları için de benzer bir değerlendirme yapılabilir. Aile fotoğraflarını masalarına taşıyanlar, özel hayatları ile iş hayatlarını aynı ortamda görmek istiyor. 

Görsel: quora.com
Sticky Note’lar Kişilik Hakkında Bilgi Veriyor

Yapıştırılan sticky note’lar ve bu notlarda yazılı birçok söylem karakterin aynaları. Kimi zaman küçük hatırlatmalar, kimi zaman kendimize mesajlar, kimi zaman da ilkeler sticky note’larla göz önünde yer alıyor. Etrafında özlü sözler bulunduranların ilkeli ve idealist olduğu, diğerleri için rol model olmak istediği değerlendiriliyor. Bu sticky note’ları sürekli görebileceği yerlerde bulunduranlar, her şeyi eksiksiz yapmak istiyor, hata yapmak ve eleştirilmek istemiyor.

Kullanılan Renkler Karakteri Yansıtıyor

Ofis dekorasyonu ve kullanılan renkler karakter hakkında birçok şey söylüyor. Kişilik analizi ile ilgilenen uzmanlar renk tercihlerini her açıdan yorumlamaya çalışıyor. Çünkü araştırmalar, her rengin karakterinizin farklı bir yönünü yansıttığını söylüyor. Örneğin, kırmızı giyinen ya da masasında kırmızı renkli objeler bulunduran kişiler hırslı, istekli ve ön planda olmayı önemsiyor. Masadaki mavi ve yeşil tonlar, soğukkanlılığı ve sakinliği koruyabilmeyi vurguluyor. Çalışma alanındaki sarı ve turuncu tonlar, enerjiyi, sosyalliği ve kolaylıkla iletişime geçebilmeyi gösteriyor. Mor renk yaratıcılığı, beyaz renk planlı ve sonuç odaklı çalışmayı, siyah renk özgüveni ve kararlılığı, gri renk ise temkinli yapıyı ortaya koyuyor.