Daha önce eşi benzeri görülmemiş zorlukları da beraberinde getiren COVID-19 pandemisi, tüm dünyada etkisini göstermeye devam ediyor. Dünyanın dört bir yanındaki birçok şirket, çalışanlarını korumak ve işlerinin devamlılığını sağlamak için hızla harekete geçip, yeni düzene ayak uydurmaya çalışıyor. Ancak yeni normalin pandemi sonrasında da etkilerini göstereceği düşünülüyor. Peki, ama COVID-19 gelecekteki iş hayatını nasıl etkileyecek? 

Pandemi ve Uzaktan Çalışma 

COVID-19 pandemisinin ortaya çıktığı ilk aylarda, bazı çalışanlar önlem alarak ofiste çalışmaya devam etse de; birçok insan evden çalışma kavramıyla ilk kez tanıştı. Pandeminin birinci dalgası olarak tanımlanan süreçte, daha önce üretkenliğin merkezi olarak görülen ofislerin çalışmak için uygun olan tek yer olmadığı, çok kısa bir zaman içerisinde birçok iş dalında aslında evden çalışmanın da mümkün olduğu anlaşıldı. İşverenler ve çalışanlar için uzaktan çalışma kavramı, önceleri geçici bir önlem olarak görülüyordu. Bununla birlikte bazı işverenler uzaktan çalışmayı verimsiz ve zor bir süreç olarak görse de, nerdeyse tüm dünyanın deneyimlediği bu süreç, aslında evden çalışmanın bazı çalışanlar için çok daha verimli olabileceğinin de kanıtı oldu.

Uzmanlar, kısıtlamaların gevşetilmesi ve normalleşme ile birlikte evden çalışmanın bugünlerde daha çok önerildiğinin altını çizerek, günümüz dünyasında farklı çalışma düzenlerinin de aslında verimli olabileceğini belirttiler. Özellikle bazı büyük ve kurumsal şirketler ise radikal bir karar alarak evden çalışma kavramının sadece pandemi döneminde değil, bundan sonra yeni düzenleri olacağını ve bunun için çalışmalar yaptıklarını duyurdular.

Ofise Dönüş ve Hibrit Çalışma Modeli

Haziran ayı ile birlikte birçok ülke normalleşme adı verilen sürece geçiş yaparak, pandemi ile yaşamanın yollarını iş hayatıyla birleştirdi. Normalleşme ile ofise geri dönen birçok işveren ve çalışan da yeni normale adapte olmaya çalıştı. Mesafeli oturma düzeni, maske zorunluluğu, kısaltılmış çalışma saatleri ve nöbetleşe çalışma gibi ofiste normalleşme önlemleri alınarak fiziki ortamda çalışmaya dönüldü. Normalleşme süreciyle ofislere geri dönüldükten sonra “hibrit çalışma modeli” adlı bir kavram ortaya çıktı.

Hibrit çalışma modeliyle haftanın bazı günleri evde, bazı günleri de ofiste çalışılarak riskin mümkün olduğu kadar azaltılması, ama fiziki iş hayatının da devam etmesi amaçlanıyor. Ofiste çalışmaya dönen çalışanlara yapılan bir anketin sonucuna göre de; katılanların büyük çoğunluğu hibrit çalışma modeline geçmenin onlar için daha verimli olacağını söylüyorlar. Bununla birlikte birçok şirket ve departman da geleceğin çalışma modeli olarak görülen hibrit modeline geçiş yaparak içinde bulunulan pandemi sürecine adaptasyon sağlıyor. Uzmanlar alınan önlemlerin, birkaç sene daha devam etmesi gerekeceği konusunda herkesi uyarırken, şirketler de her geçen gün iş hayatını bu sürece adapte ederek çalışanlarının sağlığını ön planda tutmaya devam ediyor.