Ekim ayı kültür-sanat etkinlikleri, COVID-19 pandemisinin devam ettiği bugünlerde yoğun gündemden ve negatif düşüncelerden uzaklaşmak isteyenler için pek çok alternatif sunuyor. Yaz tatilinin bitmesi ve herkesin yaşadığı şehre çalışmak veya okumak için geri dönmesiyle birlikte hareketlenen Ekim ayı, her yıl birbirinden güzel etkinlikler ile geçiyor. Sanat ve tasarımı merkezine alan etkinliklerin yanı sıra; çevre ve sürdürülebilirlik teması ile izleyiciyle buluşan güncel fuar, sergi ve bienaller salgın nedeniyle sekteye uğramış görünüyor :/ Pek çoğu dijital etkinlik olarak gerçekleşse de fiziksel katılıma açık olan kültür ve sanat etkinlikleri de yenilikçi yöntemlerle sanatseverlere ulaşmayı başarıyor.

39. İstanbul Film Festivali Sinemaseverlerle Buluşuyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) düzenlediği 39. İstanbul Film Festivali, Ekim ayında hem çevrimiçi hem de hijyen kurallarına uygun bir şekilde sinema salonlarında gösterimlerini gerçekleştiriyor. Ekim ayında düzenlenen Filmekimi ise; bu yıl İstanbul Film Festivali’ne dahil ediliyor. Ünlü isimlerin filmlerinin izlenebildiği ve bundan dolayı da festivalin en sevilen bölümlerinden olan galalar, pandemi dolayısıyla Filmekimi’yle bir araya geliyor. Festivalde uzun zamandır beklenen ödüllü filmlerin gösterimlerinin yanı sıra; Ulusal Yarışma’da “Altın Lale” için yarışan yerli filmler de izleyici ile buluşuyor.

0 Tolerance Sıfır Atık Teknolojileri ve Geri Dönüşüm Fuarı

“0 Tolerance Sıfır Atık Teknolojileri ve Geri Dönüşüm Fuarı”, 21 – 23 Ekim tarihlerinde İstanbul Yenikapı Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşiyor. Fuarda sürdürülebilirlik, çevre ve atıksız yaşam gibi konular öne çıkarken sürdürülebilir bir dünya için yeni teknoloji ve tasarımlar konuşuluyor.

Neo-insan, Doğukan Çiğdem, 2020.
Taş, Hayvan, İnsan Sergisi

Summart Sanat Merkezi Galerisi’nde izlenebilecek “Taş, Hayvan, İnsan” sergisinde sanatçı Doğukan Çiğdem, varlığa dair imgelemini uygarlığın çeşitli dönemlerini ziyaret ederek şekillendiriyor. Sergideki resimler ve nesneler ilk bakışta Eski Mısır resimlerini ve sanatını anımsatıyor. Hem geçmişe hem de günümüze dair görülmeye değer sergiyi, 24 Ekim tarihine kadar ziyaret edebilirsiniz.

5.İstanbul Tasarım Bienali: Empatiye Dönüş

Kültür-sanat etkinlikleri ve tasarım deneyimi meraklılarının her daim yakından takip ettiği İstanbul Tasarım Bienali, bu yıl 5. kez düzenleniyor. Küratörlüğü Maria Pestana, Sumitra Upham ve Billie Muraben tarafından yürütülen bienalin bu yılki teması “Empatiye Dönüş: Birden Fazlası için Tasarım“. Pera Müzesi, Ark Kültür ve İstanbul sokaklarının yanı sıra dijital ortamda da izleyicilerle buluşacak etkinliğin 15 Ekim’de YouTube üzerinden yayınlanan bir video ile açılışı yapılmış bulunuyor. 15 Kasım’a kadar ziyaretçilere açık olacak bienal, yepyeni bir etkinlik deneyimi sunuyor.

Bienalin Dikkat Çeken Parçası: “The Revolution Woodstove”

5.İstanbul Tasarım Bienali’nin en dikkat çeken parçalarından biri, Karaköy İskelesi’nde yer alan soba oluyor. 2019’da Lübnan’da yaşanan halk hareketlerinden yola çıkan tasarımcılar Bits to Atoms ve BeirutMakers, zorlu kış koşullarında ısınma ve gıda gereksinimini kolay bir şekilde karşılamak adına bir soba tasarlıyor. Eylemcilerin “Devrimin Sobası” adını verdikleri bu enstalasyon, ısınmak ve çay içmek amacıyla kullanılıyor. Yapımında tercih edilen malzemeler ve çok kolay kurulabilmesi nedeniyle kısa sürede yoğun talep gören soba, zamanla halkın hak talebine yönelik kendinden emin tavrının da bir temsiline dönüşüyor.

Siz de günümüz dünyasına uygun çağdaş, estetik ve kullanıcı deneyimine önem veren tasarım anlayışını keşfedebilir, ofisinize yenilikçi bir dokunuş yapmak için Bürotime‘ın dekorasyon önerilerine göz atabilirsiniz.