Yaratıcı disiplinler arasında en heyecan verici iş kollarından biri olan endüstriyel tasarım sektörü, kendinizi sürekli aktif tutmanız gereken zorlu ve bir o kadar da eğlenceli bir alandır.

Araştırma ve Ön Hazırlık Döneminde Yardımcı Olacak İpuçları

Tasarıma başlamadan önce yapılması gereken en önemli şeylerin başında araştırma ve veri toplama gelir. İyi bir tasarımcı aynı zamanda başarılı bir araştırmacıdır da. Araştırma, tasarlamanız gereken ürünü başka tasarımcıların nasıl ele aldığını, onu nasıl problemleştirip çözümlediğini anlamanıza yardımcı olur. Bunun için öncelikle planlı çalışmayı ve kendinize bir hedef koymayı unutmayın. Araştırma süreci için belirli bir zaman aralığını belirleyin ve bulabildiğiniz basılı ve dijital tüm kaynaklara göz gezdirmeye çalışın. Kütüphaneye gidip ihtiyacınız olan bütün kaynakları tarayın. Ürünün kullanımına dair hangi analizler yapılmış, nasıl problemlerle karşılaşılmış gibi bilgileri içeren tüm verileri okuyun.

Profesyonel Tasarımcılar Tasarımın Genel Özelliklerini Nasıl Belirler?

Başarılı endüstri ürünleri tasarımcıları, tasarlanacak ürüne dair mevcut verileri analiz etmeyi ve kendi deneyimlerini bu analizle birleştirmeyi öğrenmiş kişilerdir. Bazen sezgilerin de dahil olabildiği daha muğlak kararlar da alabilirler, ancak önemli olan tasarımın pek çok farklı problemle yüzleşip en iyi hale gelebilmesidir. Profesyonel tasarımcılar, ürün analizlerinin ardından kendi fikirlerini test ederek tasarımın genel özelliklerini belirlerler. Bunun yanı sıra tasarım kararlarının kullanıcı davranışlarına dayanmasına özen gösterirler. Tasarlanacak nesnenin iyi bir analizi pek çok kararın verilmesine yardımcı olur ama bu tek başına yeterli değildir. Bu nedenle kullanıcılarla yapılan testler, konuşmalar ve ihtiyaç belirleme diyalogları tasarımın genel özelliklerini belirlemeye yardımcı olur.

Maliyet, Zaman ve Yetenek 

Bir ürünün tasarımsal niteliklerini belirleyen yalnızca kullanım ihtiyaçları değildir. Örneğin maliyet hesabı yapabilmek tasarımcıların edinmesi gereken en önemli yeteneklerden biridir. Bir ürünün kalıp üretimi, paketlenmesi, taşınma masrafları, depolama imkanları gibi pek çok farklı boyutu bulunur. Profesyonel tasarımcılar bu çerçeve dahilinde tasarım kararlarını alarak zaman çizelgesi oluştururlar. Zaman çizelgesi, bir projeyi daha kolay yönetilebilir parçalara bölerek yönünüzü bulmanıza yardımcı olur. Yetenek kavramı ise zannedilenin aksine kimsenin doğrudan sahip olabildiği bir şey değildir aslında. Önemli olan sürekli zihninizi meşgul tutarak tasarım problemine zaman yatırımı yapmak ve fikirlerinizi test etmektir. Özetle yetenek, kazandığınız yeni deneyimlerle kendinizde inşa ettiğiniz bir süreçtir.

Tasarımcılar Nelerden İlham Alır? 

Aslında bu sorunun tek ve kesin bir cevabı yoktur. Her tasarımcının ilgi alanları ve tasarlama edimine yaklaşımı farklılık gösterir. Buna rağmen genelleştirilebilecek bazı ipuçları vardır. Bazı tasarımcılar doğadan ilham alır, yani doğal sistemlerin yapısal niteliklerine bakarak onları uyarlamaya çalışır. Bazı tasarımcılar tamamen içe dönük bir çalışma disiplini göstererek sürekli eskizler ve denemeler yaparak yeni şeyler keşfetmeye çalışır. Yeni, özgün ve estetik olarak etkileyici fikirlerin tek bir kaynağı olmadığı için yapılması gereken şey olabildiğince çalışmak, araştırma yapmak ve farklı disiplinlerden beslenmektir.