Bilgisayar oyunlarıyla vakit geçirmek, hem eğlenceli hem de heyecanlı bir aktivitedir. Kimi bilgisayar oyunlarını bitirmek saatler sürebilir. Uzun süre boyunca bilgisayar oynayanlar, oyuncu koltuğu adı verilen ekipmanlar kullanır. Oyuncu koltuğu olarak satılan ürünlerin görsel özellikleri satın alma kararında baskın rol oynasa da aslında önemli olan kriterler, ergonomik bir tasarıma sahip olması ve uzun süreli kullanımlara uygunluğu olmalıdır.

Oyuncu Koltuğu Özellikleri Nelerdir?

Oyuncu koltuklarının en önemli özellikleri her açıdan ayarlanabilir olmalarıdır. Oyuncu koltuğu olarak satın aldığınız ürünü kendi bedeninize göre ayarlayabilmelisiniz. Sırtının farklı açılarda yatıp kitlenebilmesi, oturum alanının ayarlanabilmesi, uzun süreli oturuma dayanıklı sağlam yapıya sahip olması, hava alabilen döşeme malzemelerinin kullanılması, beli ve boynu destekleyen parçalarının bulunması önemlidir.

Oyuncu Koltuğu Seçiminde Ergonomik Tercihler

Uzun süre kullanacağınız bir koltuğun vücut yapınıza uygun ergonomik bir tasarımla üretilmiş olması oldukça önemlidir. Ergonomik tasarıma sahip olan oyuncu koltukları uzun süreli kullanımlarda eklem ve omurga ağrılarını azaltmaya, vücut postürünüzü doğru konumda tutarak oluşabilecek omurga bozukluklarını önlemede yardımcı olur.  Ergonomik tasarım, bir ürünün vücut yapısına uygun olduğunu ve güvenle kullanılabileceğini belirtir.

Yeterli Koltuk Derinliği

Koltuk derinliği kullanıcının oturduğu kısmın uzunluğu anlamına gelir. Herkesin vücut ölçüsü ve oranları farklıdır, bu nedenle koltuğun oturum alanının farklı vücut ölçülerine göre ayarlanabilir olması omurga sağlığı ve dolaşım sistemi için oldukça önemlidir. Özellikle kullanıcının bacak boyuna göre ayarlanabilir olması uzun süreli kullanımlarda konforlu kullanım ve oyun deneyimi sunar.

Esnek Sırt Eğimine Sahiplilik

Oyuncu koltuklarında dikkat edilmesi gereken bir önemli nokta da esnek ve ayarlanabilir sırt yapısına sahip olmasıdır. Koltuk ya da sandalyelerin sırt kısımlarının kullanıcıya uygun bir şekilde ayarlanabilir bir yapıya sahip olması omurga sağlığı açısından önemlidir. Bilgisayar başında çalışanlar ve oyuncular bilgisayar başında oldukça vakit geçirirler ve bu da zamanla çeşitli sorunların oluşmasına yol açabilir. Sırtta oluşabilecek kamburluk, postür bozuklukları, boyun fıtığı gibi rahatsızlıklar teknolojinin hayatımızda daha fazla yer almasıyla hızla artmaya, hemen hemen hepimizin sorunu haline gelmeye başlamıştır. Modern tekniklerle tasarlanan oyuncu ve çalışma koltuklarının sırt kısmı son derece esnektir. Kullanıcının vücut hareketlerine göre esneyebilen, dilediği zaman arkasına yaslanıp aynı zamanda oyununa da devam edebileceği bir yapıya sahiptir. Gelişmiş ergonomik çalışma koltuklarında sırt kısmının esnekliği ve açısı ayarlanabilir, istenilen pozisyonda sabitlenebilir. File döşemeli sırta sahip olan modellerde uzun süreli oturumlarda dahi nefes alabilen yapısı sayesinde konforlu bir oturum sağlar. Ayarlanabilir boyun desteği hem çalışırken hem de dinlenme esnasında kullanıcının boyun kaslarını destekler.

Oyuncu koltuğu seçerken, kendi sırt ve boyun yapınıza uygun ergonomik bir çalışma koltuğu modeli satın alarak sağlıklı ve güvenli bir şekilde oyun oynamanız önerilir.

Konforunuz için Bel ve Kol Desteği

Uzun süreli bilgisayar kullanımlarında kişilerin en çok yaşadığı rahatsızlıklar kol, bel ve bilek bölgelerinde ortaya çıkmaktadır. Bunun en büyük sebebi bilgisayar başında uzun süre hareketsiz kalınmasıdır. Çalışma ve oyuncu koltuğu üreticileri bunun gibi faktörleri göz önüne alarak ürünlerini tasarlar.

Ofis gibi alanlarda kullanılacak olan sandalye ve koltukların ergonomik bir tasarıma, bel ve kol desteklerine sahip olması gerekir. Gelişmiş ofis koltuğu modellerinde bel ve kollar için destekler bulunur. Yukarı-aşağı, sağa-sola ayarlanabilen kollar, kullanıcının el ve bilek pozisyonunu masa ve koltuk arasındaki en uygun mesafeye ve konuma göre ayarlamasına yardımcı olur. Böylece kol ve bilekte oluşabilecek hasarları en aza indirebilir. Oyuncu koltuğu olarak kullanılacak bu modellerdeki kol destekleri, aynı zamanda mouse ve klavyenin daha kolay ve doğru bir şekilde kullanılabilmesini de sağlar.

Dayanıklı Koltuk ve Tekerlekler

Dinamik bir oyuncu koltuğu masa başında yapacağınız dönüşlerde size kolaylık sağlamalıdır, bu nedenle tekerleklerin ve ayak kısmının kaliteli malzemeden yapılmış olması, sektörel standartları sağlaması ve uzun kullanım ömrüne sahip olması önemlidir.

Uzun süreli oturumlarda sürekli basınca ve sürtünmeye maruz kalan sırt ve oturum alanında kullanılan kumaşın aşınmaya karşı dayanıklı, kalite sertifikalarına sahip, hava geçiren, sağlıklı bir kumaş olması gerekmektedir. Özellikle file kumaşlar esnek yapısı ve hava geçirgenliği ile ön plana çıkmaktadır. Çalışma ve oyuncu koltuklarında kullanılan kumaşın temizliğinin kolay olmasına da ayrıca dikkat edilmelidir.

Siz de oyun ve bilgisayar başında uzun saatler geçiriyorsanız, ergonomik ve konforlu bir koltuk arayışındaysanız, Greenguard Gold sertifikasına sahip Bürotime koltuk modellerine shop.burotime.com üzerinden göz atabilirsiniz. Tüm ürünlerde geçerli size özel indirim seçeneklerinden faydalanabilir, kredi kartıyla taksit imkanlarını değerlendirerek alışverişinizi yapabilirsiniz.