Arama


Ev Ortamı Sunan Ofisler

Yaratıcılık kavramı, 21. yüzyıl dünyasındaki popülerliğine paralel olarak, gerek üretim gerekse hizmet alanında faaliyet göstermekte olan her türlü kurum çalışanından beklenen bir nitelik haline gelmiş durumdadır. Söz konusu talebi karşılamanın birbirini tamamlayan iki yolu vardır: Birinci aşamada çalışanlar, yaratıcılık yönü gelişkin kişiler arasından seçilir ve ikinci aşamada ise  halihazırda mevcut durumdaki yaratıcılık, bir takım etkili yöntemler aracılığıyla desteklenebilir. İşte tam da bu noktada çalışanlar için ev ortamı sunan ofisler yaratmanın payı ve rolü yadsınamaz.

Yüksek Aidiyetle Gelen Yüksek Motivasyon

“Aidiyet” kavramı, çalışan verimliliğini ve motivasyonunu artıran en önemli faktörler arasında yer alır. Uzun mesai saatlerinin geçerli olduğu ofis yaşamlarında söz konusu aidiyet, her şeyden önce duyusal olarak ait olunabilecek bir çalışma ortamı yaratmakla sağlanabilir. Çalışanların kendilerini evinde hissedebileceği böylesine ofis ortamları yaratmak ise; son yıllarda geçerli ve popüler olan yenilikçi ofis dekorasyon fikirleri arasında yer alır.

Kendisinden üretkenlik beklenen bir çalışan, neredeyse tüm gününü geçirdiği bir ofiste, bulunduğu ortama yabancı olma hissinden kurtulmalıdır. Yaratıcılık ve verimlilik, aidiyet duygusuyla birlikte rahatlığın öne çıktığı mekanlarda yükselir. Bu amaçla çalışma ortamında kullanılan oturma gruplarının mümkün mertebe esnek ve konforlu olmaları önemlidir. Geleneksel dekorasyon kalıplarını kıran, ofislerin “gerçek sahipleri” olan çalışanlara maksimum konforu sağlayan mobilyalar onların, bulundukları ortamda “rahat etmeye çalışma çabası”‘nı geride bırakarak bütünüyle işe odaklanabilmelerine zemin hazırlar.

Bunun yanında çalışma ortamında “dinlenme odası”, “oyun odası” gibi isimlendirmelerle ayrılan belirli alanlar da çalışanların gün içinde kendini yenilemesine, zihnini tazelemesine hizmet eden bölümlere dönüşebilir. Söz konusu alanlar, özel dekorasyon konseptleriyle rahatlatıcı, huzurlu, keyifli mekanlar haline gelebilir. Yumuşak hatlı mobilyalar, soft aydınlatmalar ve hatta bir takım hobi veya oyun malzemeleri bu bölümlerde çalışanlar için etkili birer motivasyon unsuru olabilir.

Ofiste buzdolabının aktif ve serbest kullanımı da çalışanlara yüksek aidiyet duygusu aşılayabilecek basit ve etkili bir yöntemdir. Ayrıca şömine gibi bir takım sıra dışı dekoratif ögeler, yine modern ofis dekorasyon fikirleri arasında çalışan verimliliğine olumlu anlamda etki edebilecek alternatifler arasında yer alır.

Ev ortamı sunan ofisler yaratırken gün ışığı kullanımı da son derece önemlidir. Ofislerin gün ışığından yararlanabilen mekanlar arasından seçilmesi ya da var olan mekanlarda doğal aydınlatmalara yer verilmesi, iş üretkenliğinin artırılması için kullanılması gereken yöntemlerden biridir. Olabildiğince doğal ve gün ışığına yakın ışıklandırmanın çalışanların ruh hali üzerindeki rahatlatıcı ve pozitif etkisi tartışılmaz.

Kişiye Özel Ofisler

Masa başı çalışanları için gün boyu bulundukları ofisler otomatikman onların yaşam alanları haline gelir. Bu noktada eksik kalabilen aidiyet duygusunu ise; üzerinde düşünülmüş bir takım dekoratif fikirler eşliğinde kolaylıkla yaratmak mümkündür. Çalışanları tanımak ve ihtiyaçlarını bilmek, ev ortamı sunan ofisler oluştururken faydalanabileceğiniz önemli bilgiler arasında yer alır.

Herhangi bir çalışan için kendini en iyi hissedeceği ofis ortamı, aynı zamanda en kişiselleştirilmiş ortama tekabül eder. Bir başka deyişle çalışanın farklı bireysel ihtiyaçlarını karşılayan ve bunun yanında birliktelik kavramı için de alan bırakan ofisler, ideal çalışma ortamlarını oluşturur. Bu düşünceyle yola çıkan Bürotime, yeni çalışma alanı konsepti, Elements aracılığıyla alışkanlıklar, ihtiyaçlar ve çalışma biçimlerini merkeze alarak zamanın ötesinde ofisleri gerçek kılar. Ofis dekorasyonunda konforun, özel alanların ve aynı zamanda ortak alanların özenle tasarlanıp oluşturulduğu mekanlar yaratmanın mümkün olduğunu kanıtlar. Neticede kullanıcı merkezli tasarım anlayışının hayata geçirildiği bu türden motive edici ve konforlu çalışma ortamları, çalışanlar için kreatif yönlerini sonuna kadar kullanabilecekleri mekanlar haline gelir.


2 Comments
 1. Mediha KILIÇ

  31 Mart 2020 20:28

  Merhabalar bu masa ve sandalyenin fiyatını öğrenebilir miyim?

  • burotime

   1 Nisan 2020 17:17

   Merhaba Mediha Hanım,
   İş modelimiz ve prensiplerimiz gereği kurumsal blog’umuz üzerinden fiyat bilgisi veremiyoruz. Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için https://www.burotime.com/tr/magazalar linkinden size en yakın konsept mağazamızı seçerek detaylı bilgi alabilirsiniz. İlginize teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Yorum Yazın