2019 yılının Aralık ayında ilk kez Çin’in Wuhan kentinde görülen ve ardından hızla tüm dünyaya yayılan COVID-19’un, sosyal hayata dair beraberinde getirdiği birçok kısıtlama devam ediyor 🙁 Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2020 yılının Mart ayında pandemi ilan edilen ve sosyal mesafe, izolasyon, filyasyon, yeni normal, karantina gibi kavramları gündeme taşıyan COVID-19 hastalığının etkileri sadece sosyal hayatla sınırlı kalmıyor. Tüm dünyada olduğu gibi; Türkiye’de de alınan tedbirler iş hayatından eğitim sistemine, yurt içi ve yurt dışı seyahatlerden sağlık sistemine kadar her alanı kapsıyor. Bu dönemde esnek çalışma, dönüşümlü çalışma, kısa kıdem tazminatı gibi uygulamalar iş hayatına ilişkin alınan düzenlemeler kapsamına girerken; ilerleyen dönemlerde varlığını hissettirmeye devam edecek esnek çalışma sistemi, sadece mesai saatleri ya da daha kısa süren haftaları düzenlenmekle kalmıyor, aynı zamanda evden ya da home office çalışma konsepti de yeniden tanımlıyor.

Esnek Çalışma Sisteminin Faydaları

Esnek çalışma kavramı son yıllarda giderek popülerleşiyor. Pandemi ise; bu değişime büyük bir hız katıyor. Diğer taraftan esnek çalışma düzeninin bir parçası olan ve iş yerine bağımlılığı azaltan home-office çalışmanın birçok avantajı bulunuyor. Bu avantajların başında iş yerinin konumuna bağlı olarak ofise ulaşmak için trafiğe girmek zorunda olmamak geliyor. Her sabah ve her akşam aynı saatlerde yoğun trafik ve kalabalıktan uzak kalmak, güne daha zinde ve enerjik başlamaya olanak tanıyor. Esnek çalışmanın diğer bir avantajı kişinin evde olmasının yarattığı olumlu psikoloji oluyor. Özellikle pandemi gibi riskli bir ortamda çalışanların işlerini evden yürütmesi, kendilerini daha güvende hissetmelerine olanak tanıyor. Son olarak evden çalışma, çalışanların günlerini kendilerine en uygun şekilde ayarlamalarına ve böylece daha verimli olmalarına imkan veriyor.

İdeal Ev Çalışma Ortamı Nasıl Olmalı?

Avantajları ile işgücü verimliliğin artmasına destek olan ve çalışanların kişisel kontrol alanlarını genişleten esnek çalışma düzeninde evde nasıl bir ortam oluşturulması gerekiyor? İş hayatının klasik çizgilerini belirleyen ofis düzeni ile kişilerin en rahat oldukları alan olan ev aslında birbiriyle örtüşmüyor. Ancak esnek çalışma düzeninin getirdiği evden çalışma sisteminde evler de birer ofis olarak kullanılıyor. Fonksiyonel ve estetik çalışma ortamı, bulunduğunuz mekanın genişliğinden, dizaynına kadar birçok detayla ilişkilendirilebiliyor.

  • Öncelikle evde sadece çalışma amacıyla kullanılacak bir alan yaratmak gerekiyor. Bu, ev hayatıyla iş arasına daha net bir çizgi çizmenin en basit yolu olarak kabul ediliyor. Bu sayede hem işe daha rahat konsantre olabilir, hem de çalışmak için yarattığınız ortamdan çıktığınızdan kendinizi işten arınmış olarak düşünebilirsiniz.
  • Çalışmak için kullanılacak alanda işinizin gereksinimlerini karşılayan masa, sehpa ve sandalye gibi mobilyalar olmasına, bu alanın özgürlük hissi verecek kadar ferah olmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Diğer taraftan televizyon gibi dikkat dağıtıcı unsurların çalışma ortamınızda bulunmaması iş verimliliğini artıran unsurlar arasında yer alıyor.

 

  • Masa, sandalye ve diğer mobilyaların sadece rahat olması yetmiyor, aynı zamanda sağlığı olumsuz etkilemeyen özelliklere sahip olması gerekiyor. Mobilyaların boyutlarının sizi rahatsız edecek ölçülerde olmamasına özen göstermelisiniz.
  • Mobilyaların ve çalışma alanının dizaynında kullanılan renklerin göz yorucu olmaması da ideal çalışma ortamı oluşturma için göz önünde bulundurulması gerekenlerden biri oluyor.
  • Çalışma alanındaki düzensizlik ve dağınıklık verimsizlik yaratıyor. Bu nedenle çalışma ortamındaki çekmece, dolaplar ve masaüstünün eşyalarınızın derli toplu durmasına imkan veren nitelikte olması önem taşıyor.
  • İdeal ev çalışma alanının aydınlatması da motivasyonu etkiliyor. Esnek çalışmanın avantajlarından biri olan kişisel kontrol, çalışma saatlerini kimi zaman akşama kaydırabiliyor. Gün ışığından faydalanılamadığı durumlarda çalışma alanında kullanılan aydınlatmaların göz yormayan özellikte olmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Bu anlamda halojen ışık veren sarı ampuller sıklıkla tercih ediliyor.

Bürotime, sunduğu işlevsel ve konforlu home-office çözümleri ile değişen çalışma dinamikleri için en uygun alternatifleri bir araya getiriyor. Evdeyken ofis ortamı yaratmaya olanak tanıyan kullanışlı çalışma üniteleri ve depolama alanları, verimli çalışmayı ve konsantrasyonu destekliyor. Siz de çalışma motivasyonunuzu artıracak mobilyaları burotime.com üzerinden inceleyebilirsiniz.