Eylül ayı kültür sanat etkinlikleri yaz aylarının açık hava aktivitelerini sonbahara taşıyor. Sanat, tasarım, çevre ve sürdürülebilirlik temalarını içeren etkinlikler arasında bu yıl 20 Eylül – 23 Eylül tarihleri arasında düzenlenen uluslararası çağdaş sanat fuarı Contemporary İstanbul da yer alıyor.

Türkiye’den ve dünyadan en iyi çağdaş sanat örneklerini bir araya getiren Contemporary İstanbul’dan hemen önce 18 ve 19 Eylül tarihlerinde Sensibilities / Duyarlılıklar temasıyla Dialogues konferansları yapılıyor. Contemporary İstanbul kapsamında açılacak olan ve küratörlüğünü Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman’ın yaptığı Recent Acquisitions I/Collector’s Stories adlı sergi Türkiye çağdaş sanatının en son yapıtlarını içeriyor. Fuar kapsamında yerli ve yabancı farklı pek çok sergi de planlanıyor.

SSM’de Bahçede Yaz Festivali

2018 yazına damga vuran kültür sanat etkinliklerinden Bahçede Yaz Festivali, Sakıp Sabancı Müzesi’nde devam ediyor. SSM, 15 Ağustos’ta başlayan festival kapsamında 22 Eylül tarihine kadar klasik müzik konserlerine ev sahipliği yapıyor. Bach’ın eserlerini içeren konserler Sakıp Sabancı Müzesi’nin boğaz manzarası eşliğinde gerçekleşiyor. François Fernandez, Yun Kyung Kim, Jiri Barta, Terezie Fialova, Andres Mustonen trio ve Aleksander Rudin gibi dünyaca ünlü pek çok klasik müzik sanatçısı eşsiz performanslar gerçekleştiriyor.

Kahvenin Eşsiz Yolculuğu

Eylül ayı kültür sanat etkinlikleri arasında kahve kokusuyla öne çıkan leziz bir festival de bulunuyor. Artık gelenekselleşen İstanbul Coffee Festival kapılarını 21 Eylül Perşembe günü açıyor. 24 Eylül akşamına kadar sürecek olan festivalin adresi Maçka KüçükÇiftlik Park. Avrupa’nın en büyük açık hava kahve festivali unvanını taşıyan festival bu yıl “The Source, The Journey, The People” temasıyla düzenleniyor. Dream Sales Machine’in organizasyonuyla yapılan festivalde dünyaca ünlü kahve markaları stant açıyor, kahvenin kaynağından fincana uzanan serüveni tüm ayrıntılarıyla gözlemlenebiliyor. Festivalde, farklı kahve demleme biçimlerini deneyimlemek de mümkün.

Çatılarda Festival Var

Klasikleşen Eylül ayı kültür sanat etkinliklerinden biri olan İstanbul Rooftop Festival çeşitli mekanlarda müzikseverleri buluşturuyor. 8-9 Eylül günlerinde üçüncü kez gerçekleşecek olan Rooftop Festival adından anlaşılacağı üzere teraslarda düzenlenen bir festival. Tek bir bilet ile 12 farklı terasta, 40’dan fazla müzisyeni dinleme imkanı sunan festival, eşsiz bir deneyim sağlıyor. Pek çok sevilen müzisyeni kaliteli mekanlarda ağırlayacak olan İstanbul Rooftop Festival kapsamında kokteyl ve gastronomi atölyeleri, festival makyajı, yoga, dövme gibi etkinlikler de gerçekleşiyor.

Eylül Ayı Sergileri

Sakıp Sabancı Müzesi’ndeki “Görünenin Ötesinde Osman Hamdi Bey” başlıklı sergi yaz başında açılan ve Eylül ayında devam eden sergiler arasında yer alıyor. “Yitik İmparatorluğu Resmetmek: İtalyan Merceğinden Anadolu’daki Bizans Sanatı” sergisi de Koç Üniversitesi’ne bağlı ANAMED Kemerli Galeri’de sürüyor. Sapienza Üniversitesi iş birliğiyle düzenlenen sergi, İtalyan akademisyenlerin Anadolu’da yarım asırdır yürüttüğü araştırmayı gösteriyor. Her iki sergi de ay boyu ücretsiz olarak gezilebiliyor.

Imagine Dragos Maçka’da

2018 Eylül’ünün sürpriz konserlerinden biri BKM organizasyonuyla İstanbul’un önemli festival markası İstanbul Blue Nights imzasını taşıyor. Dünyaca ünlü Amerikalı bağımsız rock grubu Imagine Dragons konseri, 2 Eylül Pazar günü saat 17.00’de Maçka KüçükÇiftlik Park’ta yapılıyor.