Çağımızda sürekli olarak gelişen teknoloji ve artan teknik imkanlar sayesinde günlük hayat temposu büyük bir ivme kazanarak hızlanmaya başladı. Gün geçtikçe teknolojinin sunduğu olanaklardan faydalanarak daha az zamanda daha çok iş yapılabilir hale geldi. Bu durum doğal olarak iş dünyasında varlığını sürdüren hemen hemen tüm endüstrileri etkiledi. Böylece herkesin gözünde “zaman” kavramının değeri daha da artarak “vakit nakittir” düşüncesi, hem tüketiciler hem de üreticiler için temel bir prensip haline gelmeye başladı. İş hayatında başarı elde etmek isteyenler için ise bu prensipten bağımsız bir çalışma şeklinin düşünülmesi artık mümkün değil. Özellikle tasarım dünyasında son derece önemli bir unsur haline gelen “hız” kavramı, rekabet ortamında belirleyici bir etkiye sahip. Müşteriler başarılı bir tasarımın yanı sıra olabildiğince hızlı sonuç alabildikleri tasarımlardan yana seçimlerini yapıyor. İşlerin pürüzsüz bir şekilde ve en kısa sürede halledilebilmesi için müşterinin odaklandığı iki temel unsur var. Bu unsurlar: hızlı ve kaliteli tasarım ile iyi bir iş ahlakı olarak özetlenebilir. Çalışan, iş sahibi veya üretici hangi statüde olursanız olun; başarı için bu iki unsurun önemini asla aklınızdan çıkarmamanız gerekiyor.

Hızlı ve Kaliteli Tasarımın Sırları

Hızlı sonuç elde edebilmek, müşteri için çok önemli bir unsur olsa da hızlı olmak uğruna yapılan kalitesiz çalışmalar müşterinin gözünde herhangi bir değere sahip değildir. Rakipler arasında fark yaratan; bu iki özelliği aynı anda barındırabilmek ve kısa sürede kaliteli tasarımlar ortaya koyabilmektir. Bunun için ilk olarak verimli bir hazırlık sürecine ihtiyaç duyulur. Tasarım öncesi yapılan araştırmalar, analiz ve sentezler, bilgi birikimi ve tecrübe bu hazırlık sürecinin birer parçasıdır. Her bir tasarımın kendine ait bir hazırlık süreci olmalıdır. Bu süreçte referans alınacak çalışmaların belirlenebilmesi için ise, genel anlamda sektörde yaşanan tüm güncel gelişmeleri takip ediyor olmak gerekir. Örneğin; bir mobilya tasarımcısı için sadece mobilya alanında yapılan yenilikleri takip etmek yeterli değildir. Tasarım sektörünün tamamına yakınında yaşanan gelişmelere hakim olan bir tasarımcı, farklı bakış açılarıyla konuyu ele alma şansına sahiptir. Böylece ortaya daha iyi düşünülmüş ürünlerin çıkması muhtemeldir. Dolayısıyla ilk aşamada yapılması gereken; üretim olsa da olmasa da sürekli olarak sektörde gerçekleşen olayları takip etmek ve zihninizde bir bilgi bankası oluşturmaktır. Bu bilgi bankası sayesinde, her bir tasarım öncesinde tasarımınızı etkileyecek referansları daha hızlı ve doğru bir şekilde belirleme olanağına sahip olabilirsiniz.

Referansları belirledikten sonra özgünlük ve yaratıcılık kavramları tasarımı etkileyen en önemli iki unsur olarak karşınıza çıkar. Yapılan araştırmalar sonucunda edindiğiniz bilgileri ve görmüş olduğunuz tasarımları birebir kopyalayarak başarı elde etmeniz mümkün değildir. Önemli olan tüm bu birikimleri kendinize özgü bir şekilde sentezleyerek ve yaratıcılığınızı kullanarak özgün ürünler ortaya çıkarabilmektir. Dolayısıyla zihninizde oluşturduğunuz bilgi bankası ne kadar zengin olursa o kadar farklı kombinasyon elde edebilirsiniz. Aynı zamanda zengin bilgi birikiminden faydalanarak daha kısa sürede daha farklı tasarımlar ortaya çıkarma olanağına sahip olabilirsiniz.

İyi Bir İş Ahlakı Nasıl Olmalıdır?

İyi bir iş ahlakına sahip olabilmek için öncelikle sektörün gerektirdiği etik değerler hakkında bilgi sahibi olmamız gerekir. Her sektörde olduğu gibi tasarım alanında da etik çok önemli bir unsur olarak karşımıza çıkar. Bu noktada yine özgün tasarım kavramına değinmek gerekir. Başkalarının üretmiş olduğu değerleri kendimiz üretmiş gibi müşteriye sunmak hem müşteriye hem de esas üreticiye yapılan büyük bir saygısızlıktır. Bu nedenle iyi bir iş ahlakına sahip olmanın temel şartının özgün değerler üretmek olduğunu söyleyebiliriz. Benzer şekilde etik bir tasarımcının, üreticinin, iş verenin ve çalışanın temel hedefi müşterinin tüm beklentilerini karşılamak olmalıdır. Müşterilerin temel beklentisi ise en ekonomik şekilde en kaliteli ürün veya hizmete sahip olmaktır. Dolayısıyla kendi çıkarlarımız uğruna müşterinin memnuniyetini etkileyecek girişimlerden daima kaçınmamız gerekir. Aksi takdirde müşterinin güveninin sarsılmasına neden olabilir; küçük kazanımlar uğruna müşteriyi tamamen kaybedebiliriz.

Etik bir tasarımcı olarak dikkat etmemiz gereken diğer bir unsur ise doğru bir zaman planlaması yapmaktır. Bazı işler tahmin ettiğimizden daha çok veya daha az vakit alabilir. Bu noktada tecrübelerimiz bize yol gösterir. İşe başlamadan önce yaklaşık olarak bir teslim süresi belirlemek adına iş planı oluşturmak hem bizim için hem de müşteri memnuniyeti için gereklidir. Eğer gerçekçi bir iş planı oluşturmayı başarabilirsek hem kendimizi hem de vaktimizi daha disiplinli bir şekilde kontrol altına alabiliriz. Bunun yanı sıra müşteriyi de iş planına dahil ederek; işleyişi takip etmesine olanak sağlarız. Sadece işi almak adına gerçekçi olmayan bir teslim tarihi belirlemek iş ahlakına uygun bir davranış değildir. Bu nedenle geçmiş tecrübelerimizden faydalanarak müşteriye dürüst bir şekilde gerçekçi bir teslim tarihi vermemiz ve söylemiş olduğumuz tarihte işi teslim etmemiz gereklidir.

Tasarımı Etkileyen Unsurlar

Her tasarımcının kendine ait bir tasarım çizgisi vardır. Bu tasarım çizgisine kişinin karakteri, çevresi, ailesi, hobileri ve ilgi alanları doğrudan etki eder. Bu etmenlerin bir kısmı kendiliğinden hayatınızda var olan kavramlarken, bir kısmını kendiniz belirleyebilirsiniz. Örneğin hobi ve ilgi alanlarınızı kariyer hedeflerimiz doğrultusunda geliştirebilir; iş hayatınızda daha başarılı bir kimliğe sahip olabilirsiniz. Tasarımcı olarak yıllar içinde edinmiş olduğunuz bilgi ve birikimler siz farkında olsanız da olmasanız da çalışmalarınızda kendine küçük veya büyük yerler edinmeye başlar. Bu nedenle kendinizi ne kadar geliştirirseniz tasarımlarınızda da o kadar yenilikçi bir tutum sergileme imkanına sahip olursunuz. Sanat, teknoloji ve bilim alanındaki gelişmeleri an be an takip ediyor olmak; müze, bienal, sergi ve fuar gibi sanatsal aktivitelere katılım sağlamak bir tasarımcı için son derece önemlidir. Tüm bu aktiviteler sırasında zihninizde biriktirmeye başladığınız tüm görüntü ve bilgileri daha sonra tasarımlarınızı özgünleştirmenize olanak sağlayan birer unsur olarak kullanabilirsiniz. Tasarım trendlerine ve modaya hakim olmak da bu anlamda işinizi oldukça kolaylaştırır. Toplumun severek tercih ettiği tasarımları biliyor olursanız bu doğrultuda üretim yapabilir; daha geniş kitlelere hitap etme olanağına sahip olabilirsiniz.

Tasarım; modadan, mimariye, otomobilden, endüstriye hayatımızı çepeçevre kuşatan oldukça geniş bir kavramdır. Bu kavramlar içinde iç mekan tasarımı son yıllarda her zamankinden daha fazla önem kazanmış; bu alanda yapılan çalışmalar hızlanmıştır. Özellikle alışılmış bir kavram olan konutlara dair iç mekan tasarımının yanı sıra ofis tasarımları da trendlere uygun olarak geliştirilmeye başlanmıştır. Farklı ve güzel bir ofis tasarımına sahip olmak, iş yerinin müşteri gözündeki kalitesini arttıran büyük bir etmendir. Firmanın duruşunu sağlamlaştıran bu unsur sayesinde her türlü iş sektöründe müşterinin güvenini kazanmanız kolaylaşır. Bu anlamda birbirinden özgün tasarımları ile ön plana çıkan Bürotime, istediğiniz tarzda bir ofise sahip olmanıza yardımcı olur. İş yerinizin büyük veya küçük olması fark etmez. Bürotime, kullanıcılarına hem geniş ofisler için hem de butik ofisler için bir çok ürün seçeneği sunar. Uzman tasarım ekibi ve kaliteli işçiliği sayesinde ofislerinizde Bürotime’ın kullanışlı mobilyalarını tercih edebilir; ofis tasarımınızla iş dünyasında fark yaratabilirsiniz.