Hayatın amaçlarından birinin başarı olduğu söylenir ancak bunun bir tanımı yoktur. Herkes kendi başarısını tanımlamak durumundadır. Çünkü iş hayatı başarılı olmayı gerektirir. Başarıya bir isim vermek ve ona adres göstermek mümkün olamasa da yolunun tutkudan geçtiğini söylemek yanlış olmaz. Çünkü başarı, içsel sorgulama süreci ve yaşanan deneyimler sonunda size gelir. İşinize tutkun ve başarıyı amaçlayan biriyseniz, iş yaşamında emin adımlarla ilerlemek için şu ayrıntılara dikkat edebilirsiniz. Küçük püf noktaları ile başarıyı yakalayabilirsiniz.

Hedef Belirleyin

İş hayatında başarılı olmanın ilk koşulu belli bir hedefe ilerlemektir. Hedefi olmayan insan nereye gideceğini şaşırır. Çıktığı yolda ilerlerken yönünü kaybedip kaybolur. Yaptığınız iş ne olursa olsun açık, ulaşılabilir ve zamanını belirlediğiniz bir hedefinizin olması gerekir. Hedefiniz sizin yönünüzü belirler. Hangi yollardan ilerlemeniz gerektiğini görmenizi sağlar. Bu da daha iyi odaklanmanıza neden olur.

Plan Yapın, Zamanınızı Yönetmeyi Öğrenin

Hedefinize varmak için günlük, haftalık, aylık planlama yapma alışkanlığı geliştirebilirsiniz. Plan çerçevesinde ilerleyen işler daha koordineli olur. Planlı çalışmak zaman yönetimini de kolaylaştırır. Bazı kişiler işlerini yeterli zaman bulamadıkları için yetiştiremediklerini söylerler. Çok fazla iş yükü olanlar için doğru olabilir. Fakat bu durum çoğunlukla plansız olmaktan, zamanı idare edememekten kaynaklanır. Plan yapmadan çalışmak zaman kaybına yol açarak başarı oranını düşürür. Bir ajandayla çalışmak her iş gününü planlamak ve işlerin alabileceği süreçleri hesaplamak başarı yolunda atılacak önemli bir adımdır. Size hız kazandırır.

 

Esnek Olun Gerek Duyduğunuzda Yaklaşımlarınızı Değiştirin

Disiplin içerisinde kurallara bağlı olarak çalışmak iş verimliliğini artırır. Fakat bu durum insanlara ve gelişmelere karşı çok katı olmanızı gerektirmez. Gerekli durumlarda kuralları esnetmeyi ve yaklaşımlarınızı değiştirmeyi bilmelisiniz. Yeni olaylara hızla uyum sağlarsanız başarıya daha kolay ulaşırsınız. Sorunları çözme konusunda bazı kurallardan taviz verebilirsiniz. Çalıştığınız kurum ve çalışma arkadaşlarınızla aranızda, bir aidiyet duygusu geliştirin.

Deneyimlerinizden Yararlanıp Yaratıcı Olun

Deneyimler, çoğunlukla geçmişte yapılan hatalar sonuncunda elde edilen yön belirleyicilerdir. Gelecekte yapılacak hatalardan korurlar. Deneyimlerinizden yararlanarak yeni şeyleri öğrenmeye yani onları deneyimlemeye açık olun. Sizi aynı noktada kalmaktan kurtaracak ve ileriye taşıyacak yaratıcı fikirler geliştirip onları deneyimleyin. Yaratıcı olanlar, yeni başarılara açık olanlardır. Gelişmenize ve ilerlemenize yardımcı olacak yaratıcı fikirler, ruhunuzu da olumlu yönde etkiler. Atalet duygusuna yenilmeden hep daha iyisi için çalışmaya motive olur ve bunu üstlerinize gösterirseniz başarı kendiliğinden gelecektir.

Asla Önyargılı Olmayın

İş hayatında başarılı olmanın, iyi bir kariyer yapmanın en büyük engeli ön yargılı olmaktır. Hiç kimse ve hiçbir olay karşısında iyice dinlemeden ve öğrenmeden bir yargıya varmayın. Ön yargılı olmak sizi yanlış kararlar almaya yönlendirir. Gerçekleri görmenizi engeller. Empati yeteneğini kullanmayı, insanları olduğu gibi kabul etmeyi öğrenebilirsiniz.

İş hayatında başarılı olanlar, aidiyet duygusunu geliştiren ve yeniliklere açık olan insanlardır. İş yerine uyum sağlayan ve başarılı olma konusunda hedefleri olan kişilerdir.