Kültür ve sanatın başkenti İstanbul; Haziran ayında da sanattan tasarıma, fuarlardan sergilere, bienalden festivallere kadar uzanan geniş etkinlik takvimiyle sizleri karşılıyor. Meraklılarını hareketli bir ay beklerken iş ve sanat dünyasının buluşturan etkinlikler, şimdiden ajandalardaki yerini almaya başladı bile! İşte, sizler için hazırladığımız keyifli ve ilham verici Haziran ayı sanat etkinlik takvimi 🙂

Ruha İyi Gelen Sergiler

Bozlu Art Project’in Şişli’de yer alan Mongeri Binası’nda 31 Ağustos’a kadar misafirlerini bekleyen “Dostun Çekmecesinden” isimli sergide Cihat Burak‘ın desenleri ziyaretçilerle buluşuyor. Grafik çalışmalarıyla tanınan sanatçı Mengü Ertel’in evindeki bir çekmecede keşfedilen desenlerin gün yüzüne çıkarıldığı serginin küratörlüğünü, Esma Ertel ve Oğuz Erten üstleniyor. Sergide desenlerin yanı sıra videolar, Cihat Burak’ın öykülerinden alıntılar, Mengü Ertel’in oğlu ve Baba Zula’nın kurucusu olan Murat Ertel ile eşi Esma Ertel’in birlikte hazırladığı ses enstalasyonları da yer alıyor.

Şehirde yazı karşılayan etkileyici sergilerden bir diğeri, İstanbul Modern’de gerçekleşen ve 25 farklı sanatçının hazırladığı tasarımlardan oluşan “İplikten Çözülenler“. Tekstil malzemeleriyle tasarlanan eserlerde dokuma, sanatsal bir ifade aracı olarak kullanılıyor. Almanya’nın köklü sanat kurumu, Uluslararası İlişkiler Enstitüsü iş birliğiyle gerçekleşen etkinlik 7 Temmuz’a kadar devam ediyor.

Müziğin Kalbi İstanbul’da Atıyor

Şehir takviminin en önemli etkinliklerinden biri olan 26. İstanbul Caz Festivali, 29 Haziran – 18 Temmuz tarihleri arasında 27 farklı mekânda gerçekleşiyor. Festival kapsamında 300’e yakın yerli ve yabancı sanatçı sahne alıyor. Festivalde Jacob Collier, Jose James, Bill Charlap Trio ve Shai Mestro Trio gibi duayen isimler müzikseverlerle buluşuyor. Baş rolünde müzik olan bir diğer festival ise Chill-Out İstanbul. 15-16 Haziran’da 14. kez düzenlenen festival, hem doğayla iç içe olmak hem de elektronik müzik keyfi yaşamak isteyenleri bekliyor.

Yapı Sektörü, Fuarda Buluşuyor

1978’den bu yana Tüyap tarafından düzenlenen Turkeybuild İstanbul Yapı Fuarı, Türkiye’de en uzun soluklu fuarlardan biri olma özelliğini taşıyor. Yapı sektörünün öncü firmalarını ve sektör profesyonellerini bir araya getiren Turkeybuild İstanbul, 18-22 Haziran tarihleri arasında Tüyap Kongre Merkezi’nde ziyaretçilerini bekliyor. Şehrin etkinlik ajandasındaki önemli organizasyonlarda, kültür ve sanat etkinliklerinden haberdar olmak için burotime.blog’u takip edin!