Kültür ve sanatın beşiği olarak kabul edilen İstanbul, Haziran ayında da dopdolu etkinlik listesi ile herkes memnun edecek bir programa sahip. Sanatla iç içe bir ay geçirmek için siz de sanat etkinlik takvimi listesine mutlaka göz atmalısınız.

Dialogue in The Dark İstanbul

Türkcell Diyalog Müzesi Gayrettepe Metro İstasyonu’nun ev sahipliği yaptığı etkinlik 29 Mayıs – 30 Haziran 2018 arasında görülebilir. “Karanlıkta Diyalog ismiyle Türkiyeli sanatseverlerle buluşan etkinlik bugüne kadar dünyanın 135 kentinde toplam 8 milyondan fazla kişiye sergilenmiş. İstanbul’un bugüne kadar hiç bilinmeyen yönlerini görme fırsatı sunan etkinlikte kişiler, günlük hayatlarında fark etmedikleri detayları görme engelli kişiler tarafından çıkarıldıkları bir yolculukla yeniden keşfediyor. İstanbul kültür sanat etkinlikleri kapsamında herkese açık olarak ay sonuna kadar katılımda bulunmak mümkün.

Yaratıcı Çocuk Festivali

Sanat etkinlikleri içinde çocukların da eğlenebilecekleri ve atölye çalışmaları, farklı söyleşiler ile yaratıcılıklarını geliştirebilecekleri festival 2-3 Haziran 2018 tarihleri arasında sevenleriyle buluşuyor. Uniq İstanbul’un düzenlediği festival kapsamında konserler ve gösteriler kadar çocuklar için özel olarak düzenlenen 14 bilim-sanat atölyesinin çalışmalarına katılmak da söz konusu olacak. Etkinlikten ziyade çocukların yaratıcı yönlerini ortaya çıkarmalarında ve tecrübe odaklı yepyeni keşifler yapmalarını sağlayan festival, ebeveynler için de son derece ilgi çekecek bir içeriğe sahip. Festivale katılan isimler arasında Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu, Ahmet Güneştekin ve Sunay Akın gibi isimler de bulunuyor.

Görme Biçimleri

Arter’de başlayacak olan “Görme Biçimleri isimli sergi 2 Haziran – 12 Ağustos 2018 tarihleri arasında ziyaret edilebilir. Aynı isimde kitabı da bulunan John Berger’den esinlenen sergide kültürün insan davranışı üzerindeki etkileri tüm çıplaklığı ile konu edilmiş. Sam Bardaoil ve Till Fellrath’ın küratörlüğünü birlikte üstlendiği sergi özellikle bienal ve sergi sevenler için son derece etkileyici bir içeriğe sahip.

Balon Araba Atölyesi

Okulların kapanmasıyla beraber çocukların daha dolu bir ay geçirmeleri için Fenerbahçe Düşyeri Sahne’nin düzenlediği “Balon Araba Atölyesi” tasarım konusunda yaratıcı çalışmalar içeriyor. 2 Haziran ile 30 Haziran 2018 arasında devam edecek olan etkinlikte Newton’un çekim yasası ve etki tepki kuvvetleri gibi konular hikayeler eşliğinde anlatılarak eşsiz bir bilimsel deneyim sunuluyor. Üç boyutlu çalışmalarla “ben de yapabilirim” düşüncesini geliştirmeyi hedefleyen etkinlikte çocuklar ürettikleri tasarımları evlerine de götürebiliyorlar.

Güzel bir Haziran ayı geçirmek, sanatla iç içe zamanları çoğaltmak için kültür sanat etkinlikleri ilgili yazılarımızı blog.burotime.com adresimizden takip edebilirsiniz.