İşe kısa bir mola verip yaratıcı endüstriler kapsamında iştirak edilebilecek sanat, tasarım, çevre ve sürdürülebilirlik temalı bienal ve fuarlara şöyle bir göz atmak ister misiniz? İstanbul’un sanat etkinlik takvimi, Mayıs ayında da oldukça hareketli! 🙂

Gayrimenkulde Gündem: Sektöre Yön Veren Yenilikler

Gayrimenkul sektörü, “gayrimenkul” denildiğinde akıllara sadece evlerin gelmediği bir dönemini yaşıyor. Sektördeki yeni gayrimenkul türleri, yeni problemleri de beraberinde getiriyor. Sektörün en gözde yeniliği ise ofis tarzları. Artık ofis kelimesinin yerini çalışma mekanları alıyor ve ofis tasarımı hiç olmadığı kadar önemli bir hale geliyor. Bu durum gayrimenkul sektörünü de etkiliyor ve yeni uzmanlık alanları doğuyor. İç mimari tasarımlarından yapay zekaya, sürdürülebilir şehirlerden otonom araçlara pek çok alanda gayrimenkul sektörünün etkisi oluyor.

Bu gelişmeleri ve yenilikleri kapsayacak olan “Yapı Sektöründe İletişim Toplantıları“nda gayrimenkul sektörünün etkilediği ve etkilendiği durumlar konuşulacak. 10 Mayıs Perşembe günü saat 11.30 – 13.00 arasında Yapı Fuarı-Turkeybuild işbirliği ile düzenlenecek olan etkinlik TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi Yapı Arena’da gerçekleşecek.

 

Grafist 22: İstanbul Grafik Tasarım Günleri

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi tarafından bu yıl 22.’si düzenlenen “İstanbul Grafik Tasarım Günleri“, grafik tasarıma yeni bir boyut kazandırıyor. Yerli ve yabancı pek çok eğitmenin katılacağı eğitim atölyeleri, grafik tasarımın ne denli önemli boyutta olduğunu gözler önüne seriyor. Farklı temalardaki sergiler ise grafik tasarımcılığın ulaşabileceği seviyeleri gösteriyor. İstanbul Grafik Tasarım Günleri, 11 Mayıs’a kadar devam edecek.

5. İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali

Palet Kültür ve Sanat ve Eğitim Derneği (PALETDER) tarafından bu yıl 5. düzenlenen bienal ile üretici yeni kuşakların oluşması amaçlanıyor. 5.000 sanat eseri, 80 atölye çalışması ve 60 konserin olacağı bienal, 23 Mayıs’a kadar devam edecek. Bienalde açılacak sergi ve etkinliklere dünyanın 10 ülkesinden çocuklar katılacak ve 60.000 ziyaretçi tarafından ziyaret edilmesi bekleniyor.

Nasıl Yaptık? Neler Yapabiliriz?

Binaların ve mimari ofislerin doğum hikayelerinin anlatıldığı “Nasıl Yaptık? Neler Yapabiliriz?” paneli, 3 Mayıs 2018 Perşembe günü Yapı-Endüstri Merkezi Etkinlik Mekanı’nda. Ofis ve yapı sektörünün firmalarını bir araya getiren panelde Yapı Kredi Kültür Merkezi, UniqIstanbul ve Argos Kapadokya yapılarının ve ofislerinin doğum hikayelerine farklı perspektiflerden bakılıyor.