Dünyanın en dinamik şehirlerinden biri olan İstanbul, Şubat ayında da birbirinden farklı kültür – sanat etkinliklerine ev sahipliği yapmaya devam ediyor. İstanbul’da yaşamanın ayrıcalıklarını tatmak isteyenlerin bu etkinliklere göz atmasında fayda var! 🙂

Fotoğraf: Stüdyo Masterpiece

Müzik, sanat ve eğlencenin iç içe olduğu Masterpiece etkinlikleri 1 Şubat’ta Galata String Art ile devam ediyor. Katılımcılar renkli bir atölyede neşeli müzikler eşliğinde String Art sanatını keşfe çıkıyor. Tüm ekipmanların sağlandığı 3 saatlik eğitimin sonunda el emeğinden bir dekor yapıp eve götürme şansına sahip olabilirsiniz.

Şubat ayında kaçırılmaması gereken etkinliklerden bir diğeri ise Türkiye’nin ilk ve tek kış festivali olan İstanbul Winter Dream. Festival, 25 Şubat’a kadar Vadistanbul AVM’ de kurulan 6000 metrekarelik alanda ziyaretçilerini bekliyor. Yaratıcı projelere imza atan A46 tarafından düzenlenen etkinlikte buz pateni, çarpışan arabalar, dev kızak rampası, atlıkarınca, kamikaze, trombolin, crazy dance gibi lunapark eğlencelerinin yanı sıra ışık ve dans gösterileri, DJ performansları ve çocuklara özel çeşitli atölye çalışmaları da yer alıyor.

Fotoğraf: Stüdyo Masterpiece

Şubat ayının bir diğer Masterpiece etkinliği de heykelseverleri bir araya getirecek cinsten. Heykel sanatını daha önce hiç deneyimlememiş olanlar bile bu seans sayesinde çok şey öğrenebiliyor. Eğitmenlerin yönlendirmeleri ile gün sonunda evinize götürebileceğiniz veya sevdiklerinize hediye edebileceğiniz bir heykeliniz de oluyor. Atölye, sanattan konuşmak isteyenler ve kile dokunarak stres atmak isteyenler için 1 Şubat tarihinde kapılarını açıyor.

Tasavvuf müziği ile ruhlarını dinlendirmek isteyenler için de bir alternatif, Galata Mevlevileri’nin sunduğu Sema Gösterisi oluyor. Sema geleneğinin spiritüel bakış açısını anlamak isteyenler için ise Semazen Dünyası Sergisi kapılarını ziyaretçilerine açıyor. Derviş aksesuarları, kıyafetleri ve müzik aletlerinin de sergilendiği bu sergi, Hocapaşa Kültür Merkezi’nde 27 Şubat’a kadar meraklılarına açık.

Fotoğraf: FRPNET

Şubat ayında da devam edecek olan en önemli sergilerden biri, Dünyanın en büyük ve en önemli Leonardo Da Vinci sergisi “Leonardo Da Vinci Expo: Dahi İstanbul’da” oluyor. Leonardo Da Vinci’ye adanmış en kapsamlı bu serginin Belçika’daki prömiyerinden sonra ikinci durağı, İstanbul. Da Vinci’nin eskizleri, el yazmaları ve onlardan yola çıkılarak oluşturulmuş 100 icadının maketi ile beraber 200’e yakın eser UNIQ Müze’de 7 Nisan 2018’e kadar ziyaret edilebiliyor.

Türk resminin son 50 yılını en iyi şekilde yansıtan “Ustaların Buluşması” sergisi, Türk Resim Sanatının yaşayan 4 efsane sanatçısı Özdemir Altan, Adnan Çoker, Balkan Naci İslimyeli ve Devrim Erbil’i ağırlıyor. Ayrıca sergide bu sanatçıların yetiştirdiği 8 kıymetli öğrencinin de eserleri yer alıyor. Sergi, Galeri Bohem’de Şubat başına kadar ziyaretçilerine açık.