Meslek seçimi, hayatta vereceğiniz en önemli kararlardan biridir ve yaşamınızı sürdürebilmek için gereken maddi ihtiyacı karşılamaktan çok daha fazlasıdır. Çalışırken geçirilen zaman göz önüne alındığında; yılın büyük bir çoğunluğunun iş yerinde harcandığı söylenebilir. Bazı insanlar sevdikleri işi yaparak kariyerlerinde dilediği yere gelebilirken, bazıları bu konuda pek de şanslı olamayabiliyor. Ülkemizde meslek seçimi lise yıllarında başlıyor. Lise yıllarında kişi yeteneği olduğunu düşündüğü alan için tercih yapıyor. Ancak bu tercih daha çok iş alanı sunan bölümlere kayıyor. Pek çok insan maddi kazancın ya da iş bulma fırsatının daha yüksek olduğu bölümleri tercih etmek zorunda kalabiliyor. Bu durum da mesleğinin esiri olmuş, yanlış meslek sahibi insanların bir araya geldiği bir toplum yaratıyor. Sevdiği ve istediği mesleği yapma fırsatı bulamayan bireyler ise; yıllardır düzenli olarak yaptığı işinden ayrılıp, yeni bir iş hayatına adım atmakta zorlanabiliyor Peki, iş değiştirme fikri böylesi korkulacak bir konu mudur?

Yeni Meslek Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kariyer değişikliği yapmak; yaşınız ne olursa olsun, en büyük stres faktörlerinin başında gelir. “Mesleğimi değiştirmek istiyorum” demek kolaydır, ancak atılacak adımlar o kadar da basit değildir. Her ne kadar edinilen tecrübe, olgunlaşan düşünce yapısı ve artan sorumluluk duygusu, iş değiştirme fikrini daha kolay hale getirse de yeni mesleğinizde başarı elde etmeniz zor olabilir. Çünkü aslında yıllarınızı verdiğiniz mesleğinizde ya da işyerinizde bir konfor alanı yaratmış olursunuz. Bu alandan çıkmak, yeni işinizde daha çok çalışmak ve kendinizi ispat etmek için efor sarf etmek sizi zorlayabilir. Bunun yanı sıra yeni sektörünüzdeki bilgi ve becerilere erişmek için neler yaptığınız bu konuda kendinizi dışarıdan ne kadar beslediğiniz de önemlidir. Yeni bir meslek sahibi olmak hem sizde hem ailenizde konfor alanının bozulmasına yol açabilir. Peki, bu geçiş sürecini yumuşatmak için neler yapabilirsiniz? İşte kariyer değiştirme sürecinde dikkat etmeniz gereken önemli noktalar:

Becerilerinizi Artırın

Yıllardır elde ettiğiniz tecrübelerinizi yeni becerilerle geliştirmek, yıllardır özlemini duyduğunuz yeni meslek arayışınızda başarılı olmanıza yardımcı olabilir. Özellikle teknolojiyle ilgili alanlara yönelmek istiyorsanız güncelliğinizi korumak için kısa süreli, ancak etkili kursları araştırabilirsiniz. İş başvurularını online yapıyorsanız özgeçmişinizi de sürekli güncellemeniz gerekir. Özgeçmişiniz sizi, hayata bakış açınızı ve kariyerinizi tanıtan en önemli belgedir. Kendinizi belirli bir kitle için konumlandırmak ve sevdirmek için kullanacağınız bir belge görevi de görebilir, bu nedenle özgeçmişinizi dikkatli bir şekilde kaleme almalısınız.

Görünüşünüzü Tazeleyin

Bir kitap asla kapağına göre yargılanmaz, ancak söz konusu insan olduğunda ilk izlenim her zaman önemlidir. Genç nesille sadece tecrübenizle savaşamayabilirsiniz. Daha spor kıyafetler, yeni bir saç kesimi, farklı bir gözlük çerçevesi ya da yeni moda birkaç kıyafet daha canlı ve enerjik görünmenizi sağlayabilir.

Çevrenizden Yararlanın

İş hayatında tecrübeli olmanın avantajlarından biri de yıllar içerisinde oluşan iş çevrenizdir. Rakiplerinizden en büyük farkınız onlara göre daha kapsamlı profesyonel bağlantılara ve müttefik ağına sahip olmanızdır. Çalışmak istediğiniz kurum ya da şirketle bağlantı kurabilir, tanıdıklarınız aracılığı ile yeni iş yeri adayınıza tecrübelerinizi, ne aradığınızı ve eğer isterlerse nasıl yardımcı olabileceğinizi bildirebilirsiniz.

Yaşınızın Avantaj Olacağı Sektörleri Düşünün

Yaşın potansiyel bir yükümlülük olarak değil, bir varlık olarak görüldüğü sektörlere bakmayı deneyin. Kıdemli çalışanların büyük olasılıkla çok değerli olacağı roller, sektörler veya belirli şirketleri düşünün. Müşterilerinizin yaşlı yetişkinler olduğu işler veya yaşam bilgeliğine sahip birinin rehberliğine veya desteğine ihtiyaç duyan gençlere hizmet veren sektörler (ayrıcalıksız gençlere hizmet eden kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve okullar) iyi bir başlangıç olabilir.

Kariyer geçişi planlarken yapacağınız en iyi şey, kontrol edemediğiniz herhangi bir şey için endişelenmeyi bırakmak, bunun yerine zamanınızı ve enerjinizi yapabileceğiniz şeylere harcamaktır.

Pandemi Döneminin Kariyer Planları Üzerine Etkisi

Tüm dünyayı krize sokan ve dengeleri bir anda alt üst eden pandemi dönemi, pek çok insanın işini kaybetmesine neden oldu. Pandemi; çalışanların yeni kategorilere ayrılmasına, büyük ölçekli uzaktan çalışmaya geçişe ve artarak devam eden işsizliğe yol açtı. Ancak, bu durumun mesleğinden memnun olmayanları farklı alanlara yönlenmesini desteklediği söylenebilir. Çevrimiçi çalışmak; rahatlığının yanı sıra çalışma saatlerine uyum sağlamanın kolaylığı ve her yerden çalışabilme özgürlüğü gibi nedenlerle giderek daha yaygın hale geldi. Özellikle koronavirüs salgını ile insanlar evde kalmak zorunda olunca evden çalışma daha çok tercih edilir oldu. Hükümetler ve kuruluşlar tarafından öğretmen ve öğrencilerin günlük işlerini evden yapmalarına izin vermek için alınan önlemler, diğer iş alanlarında da işlerin her yerden, yalnızca bir bilgisayar aracılığı ile yapabileceği düşüncesini ortaya çıkardı. Pandemi, daha önce işyerinde teknoloji araçlarını kullanmaya alışkın olmayan insanları, uyum sağlamaktan başka çaresinin olmadığı yeni bir kariyer planına sevk etti. Bu yüzden siz de yeni kariyer planınızı yaparken mevcut ve değişen koşulları göz önüne alarak seçimlerinizi yapabilir, yeni bir hayata pandemiden kaynaklı zorunlulukları fırsata dönüştürerek başlayabilirsiniz.