Yoğun iş temposunda spora zaman ayırabilmek kolay değil. Bir yandan hayatın sayısız sorumluluğuyla boğuşup bir yandan düzenli spor yapabilmek için büyük fedakârlıklar gerekir. Üstelik kış aylarında havaların soğumasıyla birlikte insanların motivasyonu doğal olarak daha da düşer. Oysa sağlıklı yaşam sayesinde elde edilen faydalardan yararlanabilmek için sadece havalar güzelken değil yılın 12 ayında da spor yapabilmek gerekir. Neyse ki iş yoğunluğu ve havaların soğumasıyla düşen spor motivasyonu ile baş etmenin pratik yolları var!

Kışa Uygun Giysiler Giyin

Spor ayakkabınız su alıyor ve çoraplarınız sırılsıklam oluyorsa, kimse sizi yağmurda koşmanın ne kadar keyifli olduğuna inandıramaz. Aynı şekilde ince bir tişörtle çıkıp tir tir titrediğinizde ya da bir rüzgâr yeleğiniz olmadığı için yatağa düştüğünüzde “Havalar düzelene kadar bir daha spor yapmayacağım” diye düşünmeniz çok doğal. Oysa soğuk hava koşullarına uygun kıyafetler aldığınızda kış aylarında spor yapmanın ne kadar keyifli olduğunu fark edebilir ve kendinizi çok daha fazla motive olmuş hissedebilirsiniz.

Bir Spor Arkadaşı Bulun

Kış aylarında spor motivasyonunuzu artırmanın en iyi yollarından biri, bir spor arkadaşı bulmak. Sadece arkadaşınıza mahcup olmama isteği bile sizi spor yapmaya teşvik edebilir. Dahası biriyle birlikte spor yaptığınızda canınız sıkılmaz ve sporu da tıpkı arkadaşlarınızla dışarı çıkıp eğlenmek gibi bir sosyal aktivite olarak görmeye başlarsınız. Hatta tek bir spor arkadaşıyla yetinmeyerek bulunduğunuz çevreye yakın bir kulübe veya spor salonuna üye olabilirsiniz. Günümüzde artık her bölgede bir koşu, bisiklet ya da fitness kulübü bulmak çok kolay.

Fotoğraf: Freepik
Rutininizi Değiştirmekten Çekinmeyin

Kış mevsiminde hava koşulları büyük değişiklik gösterirken, en basitinden güneş çok daha farklı saatlerde doğup batarken, yaz aylarındaki spor rutininize sadık kalmaya çalışmak pek de iyi bir fikir olmayabilir. Tabii ki herkes sabah 6’da kalkmayı ve ofise gitmeden önce 5 kilometre koşmuş olmayı ister; fakat bunu yazın kolaylıkla yapabiliyor olmanız, kışın da bu şekilde devam edebileceğiniz anlamına gelmez. En iyi antrenman programının sürdürebildiğiniz program olduğunu aklınızdan çıkarmadan, rutininizi iş yoğunluğunuza ve hava koşullarına adapte etmekten çekinmeyin.

Fotoğraf: Freepik
Sporu Ofis ve Evinize Taşıyın

Kuşkusuz herkes fırsat bulduğunda temiz havada spor yapmayı ister. Ne var ki önerilerin hiçbiri kış aylarında motivasyonunuzu yükseltmeye yetmiyorsa kapalı alanlarda spor yapmayı deneyebilirsiniz. Kısacık bir internet araştırmasıyla, evinizde ya da ofisinizde hiçbir ekipmana ihtiyaç duymadan yapabileceğiniz kardio ve güç antrenmanları bulabilirsiniz. Eğer ofis yaşamınız izin veriyorsa, en yoğun iş günlerinizde dahi “Şu kişiden mail geldiğinde beş şınav çekeceğim” ya da “Şu kişiyi gördüğümde 10 squat yapacağım” gibi ufak oyunlarla motive olmanız da mümkün. Bu sayede ofiste yaşam bile sportif bir hale gelebilir. Unutmayın, kısa setler halinde yapılan hareketler, hiç hareket etmemekten daha iyidir!

Neden Spor Yaptığınızı Unutmayın

Düşen spor motivasyonunuzu tekrar yükseltmenin bir başka yolu da neden spor yaptığınızı kendinize sık sık hatırlatmak. Daha uzun yaşayıp ailenizle daha fazla zaman geçirmek, yaz geldiğinde plajda daha özgüvenli olabilmek veya bir yarışta dereceye girebilmek istiyor olabilirsiniz. Hedefiniz neyse onu bir kağıda yazabilir ve spora gidip gitmeme konusunda kararsız kaldığınız anlarda açıp okuyabilirsiniz. Hatta istediğiniz vücuda sahip bir ünlünün fotoğrafını yanınızda taşımanız bile motivasyonunuzu yüksek tutmanıza faydalı olabilir.