Baharın gelişiyle birlikte, şehrin kültür -sanat etkinlikleri ve sosyal hayatı da tıpkı doğa gibi hareketlenmeye başlıyor. Farklı tasarım ve işlerden oluşan sergilerin, açılışların, galaların, özel davetlerin ve prömiyerlerin takvimlerde yer bulmak için adeta birbiri ile yarıştığı mayıs ayında, ajandalar yeniden şekilleniyor.

Nisan ayını hareketlendiren ve İstanbul’un en önemli kültür- sanat etkinliklerinden biri olan 38. İstanbul Film Festivali’nin ardından, Mayıs ayı da selefini aratmayarak renkli etkinliklerle ve yoğunlukta başlıyor. Bienal tutkunlarının heyecanla beklediği 16. İstanbul Bienali için ise, Eylül’e kadar sabretmek gerekiyor 🙂

Kaynak: www.kultursanatharitasi.com
Sanatla Dolu Mayıs Ajandası

Mayıs ayında klasik eserlerden modern yorumlara, başyapıtlardan yeni dönem sanatçılara kadar uzanan pek çok sergi İstanbul’un çeşitli mekânlarında izleyici ile buluşuyor.

Bu sergilerden Salt Galata’nın ev sahipliği yaptığı Mihri: Modern Zamanların Göçebe Ressamı ve Notre Dame de Sion Lisesi içinde yer alan Liszt, Doğu’dan İzdüşümler adlı seçkiler özellikle dikkat çekiyor. Tesadüfî olarak bu iki önemli serginin kesişim noktası ise, farklı yaklaşım ve gözlemler neticesinde olsa da, 1800’lerin ikinci yarısına, yani Osmanlı’nın son zamanlarına işaret etmesi.

Bu arada, 2018’de kaybettiğimiz büyük usta Ara Güler’in kapsamlı bir retrospektifi olarak kabul edilen Aphrodisias Sergisi, yaz rehavetine kapılıp şehri terk etmeden önce görülebilecek en güzel sergiler arasında yer alıyor. 2016 yılında kapılarını açan Ara Güler Müzesi bünyesinde yer alan sergi 31 Ağustos’a kadar görülebiliyor.

Müzik Şehrin Gıdasıdır

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen ve her yıl daha fazla festival havasına bürünen PSM Caz Festivali, Mayıs ayına Madeleine Peyroux ile merhaba diyor. İkinci albümü Careless Love ile türler arası geçişin en yumuşak albümlerinden birine imza atan sanatçı, 2 Mayıs Perşembe günü Zorlu PSM’de dinleyicileri ile buluşuyor. Festival kapsamında Ercüment Orkut, Dead Combo, Terry Riley gibi farklı isimler de sahne alıyor.

Farklı müzik türlerine ev sahipliği yapan ve Mayıs ayını güncel müziğin genç ustalarıyla karşılayan Salon İKSV’de ise Mammal Hands, Papooz, Jonathan Bree gibi son dönem sanatçılarının performansları yer alıyor.

 

Genç Bir Fotoğraf Festivali: 212 Photography Festival

Bu yıl ikincisi düzenlenen ve Bomontiada’nın ev sahipliğinde gerçekleşen festival, ana eksenini mimari, doğa ve fotoğraf ilişkisi ile belge fotoğrafçılığı üzerine kuruyor. 3-12 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek olan festivalde Sarah Cooper ve Nina Gorfer’ın “Bir Görsel Yaratmak” başlıklı konuşmaları ve Niels Ackermann’ın aynı adlı seçkisinin yolculuğunu anlatan “Lenin’in Peşinde” söyleşisi en dikkat çeken etkinliklerin başında geliyor. Mimar Han Tümertekin ve fotoğrafçı Cemal Erdem ise “Mimari ve Fotoğraf” üzerine söyleşiyor.

Festivalde Charles Fréger, Cooper& Gorfer, Ilona Szwarc, Ali Bilge Akkaya , Rena Effendi gibi farklı sanatçıların  işleri de yer alıyor.

Kültür-sanat dünyasına dair en güncel haberler için burotime.blog’u takip edebilirsiniz.

**Öne çıkan görsel : http://aragulermuzesi.com/ ‘a aittir.