Dijital medya dünyasının süregelen olağanüstü değişimi, gelişen teknolojiler ve insanların onları kullanma biçimleri, bilgiye ulaşma yollarını pozitif yönde etkiliyor. Uygulamalar, sadece eğlenceli oyunlar olmanın dışında yararlı ve bazen elzem olan iş araçlarına dönüşmüş durumda. İletişim teknolojileri kullanma sıklığı ile gelişen farklı anlatım araçları tasarımların, analizlerin ve sunumların yapılma sürecine dahil oluyor. Mimarlar ile tasarımcılar da artık bilgileri organize etmek, zamandan tasarruf etmek, alan verilerini toplamak, dijital modellere erişmek ve aslında mimari hakkında bilgi edinmek için bunları günlük iş akışlarına dahil ediyor. Y ve Z kuşağının iletişim teknolojilerini kullanım alışkanlıkları göz önünde bulundurulduğunda üniversitede, sahada ve ofiste mesleki hayatlarını kolaylaştıracak ve gelişimlerine katkı sağlayacak mobil uygulamalar ve web siteleri oldukça önem kazanıyor. Mimarlık ve tasarım okullarının ders planları çerçevesinde de yerini alan dijital temsil araçları ve dijital üretim ve paylaşım mecraları, tasarlama sürecinin ve sonuç ürünlerin daha etkili ve hızlı ifade edilmesini sağlıyor. Bu anlamda mimari mobil uygulamalar, tasarımın her aşamasında kullanılıp ifade biçimlerini genişletiyor.

Photosynth

Farklı bir mekanda ya da ilginç bir yerdeyken düz panorama çekimlerden bir adım daha ötesine geçmenize yardımcı olan bu uygulama, 360 derecelik fotoğrafları kurgulamanızı sağlıyor. Kullanıcı dostu yapısıyla öne çıkan uygulama mimari gezilerde mekanları belgelemek için oldukça işe yarar bir araç haline geliyor.

Sun Seeker

Sun Seeker, güneş ışığının tasarımı nasıl etkileyeceğini bilmek isteyenler için ideal bir araç oluyor. Uygulama temel olarak gün doğumu ve gün batımı saatlerinin yanı sıra ayrıntılı bir görünümde güneşin açılarını listeliyor. Güneşin seçilen spesifik bölgedeki izlediği rotayı gösteren uygulama, özellikle analiz aşamasında oldukça yardımcı oluyor. Sonuçlar, düz bir pusula görünümünde veya artırılmış gerçeklik-3D görünümüne sahip olabiliyor.

 Planner 5D Home & Interior Design Creator

İki ve üç boyutlu temsillerin kolaylıkla oluşturulması için kullanılan Planner 5D Home & Interior Design Creator, tasarım şablonları ile kolayca altlık kurgulamanızı sağlayabiliyor. Özellikle iç mekan dekorasyonu için daha kullanışlı olan uygulamada gerçeğe yakın render alınabiliyor.

Sketchbook

Mimari çizim programları arasında ücretsiz olmasıyla dikkat çeken Sketchbook, hızlı kavramsal çizimlerden bitmiş çizimlere kadar yaratıcı süreçlerin merkezinde yer alan eskiz sürecini kolaylaştırıyor. Telefon, bilgisayar ve tabletlerde çalışabilen program proje gezilerinde fikirlerinizi hızlıca çizmenizi ve not almanızı sağlıyor.

MagicPlan

Mimari aplikasyon MagicPlan, fotoğrafını çektiğiniz bir odanın ya da iç mekanın profesyonel kat planlarını üreterek zaman kazanmanızı sağlıyor. Özellikle proje başlangıçlarında ya da ilk analiz aşamasında yardımcı olan uygulama birden fazla oda üzerinde çalışmaya, ya da binanın farklı katlarının planlarını bir arada görmeye de katkı sağlıyor. Plan üzerinde mobilya gibi unsurlar eklenebiliyor.

Houzz

Houzz, ev yenileme ve bina tasarımı için kullanılan bir platform olmasıyla öne çıkıyor. Küçük bir odanın yeniden tasarlanmasından büyük bir evin inşa edilmesine dek farklı ölçeklerde isteklerin sunulduğu platform ev sahiplerini, tasarımcıları ve girişimcileri bir araya getiriyor. Platform, farklı projeleri inceleyerek ilham almak, tavsiye istemek ve ürün satın almak için de kullanılabiliyor.

Plaans

Mimarlar, mühendisler, araştırmacılar ve tasarımcılar için bir belgeleme aracı olan Plaans, fotoğraflar, sesli notlar, ölçümler ve eskizlere kadar tüm belgeleme sürecini desteklemek için çeşitli özellikler sunuyor. Uygulama nerede ve ne yönde fotoğraf çektiğinizi ve tam olarak hangi pozisyonda not aldığınızı kaydediyor. Verilerinizi organize ederek işleri sizin için hızlandıran Plaans, çalışmanızı kolayca zip dosyası haline getirerek e-posta ile bir başkasına göndermenize yardımcı oluyor.