A MIX OF DIFFERENT TEXTURES
İyi bir çalışma ünitesine sahip olmanın altın kuralı nedir?
Ofisinizdeki çalışma ünitenizin çalışan verimliliği için en önemli parçalardan biri olduğunu unutmayınız. Eğer bu bilinçle davranılırsa çalışanlardan maksimum verim alınabileceği olgusu öncelikle önemsenmelidir. Çünkü bilinmelidir ki gerçek olan çalışanın tüm gün boyu o bahsedilen koltukta oturduğudur.
Maksimum verim için bu alanların arasındaki oran kişinin boyuna göre doğru ayarlanmalı ve doğru postür sağlanmalıdır. Vücudunuzun 3 noktası doğru çalışma koltuğu oturma pozisyonu(oturuş postürü) için ip ucu verir. Bunlar; Oturak, zemin ve çalışılan alandır(masa, fare, monitör mesafe ve zemin yükseklikleridir). Buna bağlı noktalarda ofis koltuğunuzun ayarlanabilir olması önemli hale gelir.
Tümüyle ayarlanabilir bir koltuğun önemi tartışılmazdır. Burada diğer bir seçenek de ayarlanabilir bir masanın olmasıdır. Fakat pratikte bu seçeneğin sunulabiliyor olması pek çok ürün için uzak bir olasılıktır. Vücut postürünüzün doğru bir şekilde konumlandırılabilmesi için ucuz ve ulaşılabilir olan yöntem ise koltuğunuzun ayarlanabiliyor olmasıdır.
Ofis koltuğu seçerken nelere dikkat edilmelidir ?
En basit kural ergonomik olması için en uzun personelinizin dahi koltukta rahat etmesinin sağlanmasıdır. %90 kuralına göre hareket edilmesi mümkün olabilen(personelin %90’ı tamamen rahat edebilmesi %10’unun ise fire verilebiliyor olması durumu) şekilde dahi kalan %10 personelin de nispeten rahat edebileceği ürünlerin seçilmesidir. Diğer bir seçenek de %10 personelin uzun ve kısalığına göre özel yapım koltukların alınabiliyor olmasıdır.

Bir ofis koltuğunda olması gerekenler;
• Koltuğun ayar yerleri ulaşılabilir olmalıdır.
• Koltuk hem yeterince alçalabilmeli hem de yükselebilmelidir.
• Oturma şekli çalışanın sırtına ve kalçasına çok baskı yapmamalıdır.
• Koltuğun ayakları rahatsız etmeyecek köşelere sahip olmalıdır.
• Nefes alan bir yüzeye ve gerçek deri veya keçe gibi rahat kumaşlarla kaplı olmalıdır.
• Geriye doğru dinlenmeyi sağlayan yapıda esnek olmalıdır.
• Stabil olarak dengede duran 5 ayaklı bir yapıda olmalıdır.
• Tekerlekli olmalı ve zeminde rahatça kayabilen yapıda olmalıdır.
• Rahat hareket için gövdesi döner yapıda olmalıdır.
• Kolların dinlendirilebilmesini sağlayan ve gerektiğinde Mouse-masa-kolça üçgeninde çalışanı yormayacak destekleyici yapıda yükseklik ve yön ayarına sahip kolçakları olmalıdır. Kolların duruşu 90 derece olmalı ve dirsekten bileğe görünüm yere yatay olmalıdır. Masa kolçağın bitiminde aynı seviyede olabilmelidir.
a

*Vertical to 300 back: Arkası dikey 300 açılı

*Allow room for legs under the desk: Masa altı ile koltuk arasında ayaklar için yeterli alan olmalı

Kolçaklı koltuğun durumu
Kolçaklı koltuk birçok işveren tarafından tercih edilmez. Çünkü çalışanın masaya olan mesafesini artırır. Fakat aslında çalışanın verimli çalışması için bu kolçakların olması şarttır. Günümüzde pek çok ofis çalışanı işyerindeki kendine ait bilgisayarıyla çalışmaktadır ve bu bize kolçağın gerekliliğini göstermektedir. Kolçaklar 25cm e kadar uzunluklarda olabilirler. Fakat burada diğer bir konu bilgisayarın monitör yüksekliği ve çalışanın boyundan ve belden eğilme gerekliliğinin azaltılmasıdır. Bunu ise sadece ofis koltuğunuzla değil bu ofis koltuğuna uygun masalarla sağlayabilirsiniz.
Kendi boyunuza göre ofis koltuğunuzun ayarlanması nasıl olur ?
b•Ofis koltuğunuzun önünde ayakta durun. Ofis koltuğunuzun oturağını dizinizin hizasına getirin. Bunu oturak kısmının yüksekliği ayarlanabilir bir ofis koltuğuyla yapabilirsiniz.
c• Koltuğunuza oturun ve ayaklarınızın yere paralel rahat basabildiğini kontrol edin. Diz arkasının oturağın ucunda olduğundan emin olun.

d
• Bel desteğinizi kontrol edin. İleri geri eğilip doğrulmalarda 5’er cm size olanak sağladığından emin olun.
• Sırt ayarınızı yapın ve bu 5cm kuralına uygun hale getirin.
• 90 derece açıda olacak şekilde yükseklik ve sırt ayarlarınızı tekrar kontrol edin.
e• Kolçaklarınızı dirsekten bileğinize yatay şekilde ve omuzdan bileğe 90 derece olacak şekilde ayarlayın. Bu açıyı yakalamak için yükseltin ya da alçaltın.