Çalışma hayatının yoğunluğu çoğunlukla motivasyon eksikliğini de gündeme getiriyor. Etkili şekilde çalışamamak verimlilik konusunda kişilerin kendilerini yetersiz hissetmesine sebep oluyor. Son zamanlarda sıklıkla gündeme gelen konuda pek çok farklı yöntem önerilse de yapılacak küçük değişikliklerle dahi ofis yaşantısını daha etkili ve çalışanlar için motive edici hale getirmek, daha sağlıklı bir ofis hayatı sürdürmek mümkün olabiliyor

En iyi motivasyon kaynağı hiç kuşkusuz güne iyi başlamaktan geçiyor. İyi bir uyku, sağlıklı bir kahvaltı, pozitif düşünmek ve zihni olumsuz fikirlerden arındırmak iş hayatını olumlu yönde etkiliyor. Son zamanlarda yaygınlaşan motivasyon koçluğu ise kişilerin iş yaşamına daha profesyonel yaklaşmasına ve sorunlarla daha rahat baş etmelerine neden oluyor. Uzmanların daha verimli ve istekli bir çalışma hayatı için yaptığı önerilerden bazıları ise şöyle sıralanıyor:

Çatışmadan Kaçınmak

Ofiste yaşam koşullarını gözden geçirmek, olumsuz hissetmeye neden olan durumları ortadan kaldırmak en etkili yöntemlerden biri. Özellikle iş arkadaşları veya amirlerle olan iletişim bozukluğu motivasyon kaybına neden oluyor. Olayları kişiselleştirmeden, daha açık fikirli ve çatışmadan uzak bir iletişim kurmak çalışma azmini artırıyor. Ofisteki iletişimin ticari hayatın bir gerekliliği olduğunu hatırda tutmak ve iletişimi kişiselleştirmemeye özen göstermek gerekiyor.

Çözüme Odaklanmak

İş yerinde üretken olma konusunda üzerinde baskı hissedenlerin daha mutsuz çalışanlar olduğu biliniyor. Hedefe odaklanırken gerçekçi olmak ve sorunlara değil çözüme odaklanmak kriz anlarında motivasyon kaybının da önüne geçiyor. Bakış açısını genişletmek, problemler karşısında nesnel olabilmek, eleştiriye açık bir tutum sergilemek de çalışma hayatını kolaylaştıran durumların başında geliyor.

Başarıyı Ödüllendirmek

Elde edilen başarıları kutlamak, zaferin tadını çıkarmak ve kendini ödüllendirmek en önemli motivasyon kaynakları arasında yer alıyor. Yapılan işi tutkuyla ve zevkle sürdürebilmek uzun vadede verimlilik konusunda çok daha iyi sonuçlar almayı kolaylaştırıyor. Olumsuzluklardan ders almak ve başarılı olunan durumlarda kendini takdir etmeyi bilmek işe olan inancı artırırken, öz güveni de yükseltiyor. Gün içinde yaşanan olumsuzluklara takılarak bütün günün kötü geçmesine izin vermek de en büyük sorunlardan biri. Ne yaşanırsa yaşansın güne yüksek bir enerjiyle devam etmek motivasyon kaybının önüne geçmekte son derece etkili.

Kısa Molalar Vermek

Uzun saatler boyunca ara vermeden çalışmak hem kişinin motivasyonunu azaltıyor, hem de verimlilik açısından kaliteyi düşürüyor. Gün içinde sık sık küçük molalar vermek, ayaküstü çalışma arkadaşları ile kısa sohbetler etmek veya sevilen bir şarkıyı dinlemek, internetten alışveriş yapmak bile çalışanların işlerine daha kolay odaklanmasını sağlıyor. Tüm gün masa başı çalışmak yerine, arada sırada küçük egzersizler yapmak da iyi hissetmeye, günün devamını daha zinde geçirmeye neden oluyor.

İş motivasyonu konusunda profesyonel görüşlere ihtiyaç duyanlar bürotime.com adresini takip ederek farklı fikirler edinebilirler.