Çalışanların günlerinin büyük bir bölümünü geçirdikleri ofislerin yaşanabilir özellikte olması iş verimliliğinde önemli bir yer tutuyor. Doğru dekorasyon teknikleri kullanılarak tasarlanan ofis ortamlarının çalışanların ihtiyaç ve beklentileri ile örtüşmesi de başlıca motivasyon kaynaklarından biri. Ofis iç mekan tasarımı dendiğinde akla hemen ofis masası ve ofis sandalyesi gibi mobilyalar gelse de aslında verimli bir çalışma ortamı için bunlardan çok daha fazlasına ihtiyaç var. Yeterli doğal ışık kullanımı, iyi havalandırma, dekorasyon tasarımında yer verilen doğru renkler ve iç mekan kurgusundaki esnek çözümler çalışanların kendilerini işe ait hissetmelerinde pay sahibi. Çalışma ortamı içerisinde dinlenme alanlarının ve sosyalleşmeye imkan tanıyan mekanların tasarlanması da yeni nesil ofis tasarım senaryolarından birini oluşturuyor.

Yenilikçi dekorasyon fikirlerinin bir hayli önemli olduğu bu yüzyılda, eğer siz de gününüzün en az 8 saatini ofiste geçiren bir çalışansanız, elbette çalışma ortamınızı en verimli şekilde kullanmanın yollarını merak ediyor olabilirsiniz. Sizin için başlı başına bir yaşam üssü olan ofis masanız ve üzerinde saatler geçirdiğiniz ofis sandalyeniz mutlaka ofis yaşamınızın en özel parçaları olmalı. Gün boyunca ofiste sıklıkla kullandığınız kişisel aksesuarlarınız ve çeşitli eşyalar aslında size vakit kazandıran, hayat kurtaran veya işe odaklanmanızı sağlayan vazgeçilmez ayrıntıları oluşturuyor.

Telefon şarjı

İletişim çağında olduğumuz düşünülürse masanızda veya çekmecenizde mutlaka bir telefon şarjı bulundurmalısınız. Müşteri görüşmeleri, müdürünüzün özel talepleri veya arkadaşlarınızın iş çıkışı programları derken telefonunuzun şarjının bitmesi an meselesi olabilir. Siz iyisi mi her defasında iş arkadaşlarınızdan şarj cihazı ödünç almak yerine kendi cihazınızı masanızda bulundurarak dilediğiniz zaman kullanmanın özgürlüğünü yaşayın ve her an ulaşılabilir olun.

Fotoğraf: Pexels

Kulaklık

Toplantılar veya önemli görüşmeler dışında masanıza kurulup kulağınıza kulaklığınızı takarak iş yapmak istemez misiniz? Müzik veri akış platformları üzerinden dinlediğiniz favori şarkınız veya odaklanmayı artıran slow müzikler eşliğinde iş yapış şekliniz de hayli yaratıcı ve keyifli olabilir. İster kulak içi isterseniz de kulaklık şeklinde tercih edebileceğiniz modellerle işinize enerji katmayı deneyin. Tabii müziğin sesini abartmamaya dikkat! 🙂

Fotoğraf: Pexels

Masa takvimi

Not defterlerinin yerini hatırlatıcı özellikli dijital platformlar alsa da klasik yöntemler hala geçerliliğini koruyor. Toplantı detaylarınızı outlook üzerinden takip ediyor olabilirsiniz ama masanızda, her an gözünüzün önünde duran bir masa takvimi ile planlarınızı her an hatırlama şansına sahipsiniz. Önemli günler, toplantılar veya özel notlarla doldurabileceğiniz emrinize amade bir masa takvimi sizin her ihtiyacınıza kolaylıkla cevap verebilir. Hem nostaljik görünmesi de cabası!

kişisel aksesuarlar arasında. Siz siz olun mutlaka kişisel aksesuarlarınıza ofiste yer açın, sonra eve gidip üzerinizi değiştirmek zorunda kalmayın!

Fotoğraf: Pexels

Atıştırmalıklar

Yoğun geçen bir günde atıştırmalıklar hayat kurtarıcı etkiye sahip olabilir. Uzun süren toplantılarda öğle yemeğine yetişememiş veya geç uyandığınız için sabah kahvaltısı yapamamış olabilirsiniz. Ofis çekmecenizde bulunduracağınız sağlıklı atıştırmalıklarla açlığınızı bastırabilir ve iş için gerekli enerjiyi kazanabilirsiniz. Kuru meyveler ve kuruyemiş gibi gıdalar lif ve sağlıklı yağlar açısından zengin oldukları için harika atıştırmalıklar arasındadır. Tabii bu tür gıdaları abartılı şekilde tüketmemeye özen gösterin, malum formda kalmak gerek!

Ofis ortamlarının hayat kurtarıcı detayları ile günlük rutininizi daha keyifli hale getirebilir, ofis yaşamınıza konfor ve rahatlık katabilirsiniz. Peki, ofiste sizin olmazsa olmazlarınız neler? 🙂