Ofis tasarlama aşamasında en önemli husus aydınlatmadır. Yetersiz veya yanlış ışık kullanımı; uyuşukluğa, verimin düşmesine neden olur ve ofisi çalışmak için elverişli olmayan bir mekan haline getirir.

Doğru Malzeme Seçimi Yapmak Önemli

Modern ofis aydınlatması söz konusu olduğunda doğru ampulü seçmek çok önemlidir. Ampuller genellikle Kelvin ölçeği ile ölçülen yoğunluk ve renkte net bir aralığa sahiptirler. Ayrıca denge, ofiste en önemli şeydir. Dengeyi artırmak için ofiste bulunan tüm ışıkların aynı renk sıcaklığına sahip olduğundan emin olunması gerekir. Farklı renk sıcaklıkları ofisin neşeli havasını öldürecek ve sıkıcı bir çalışma ortamı yaratacaktır. Ofis aydınlatması için en iyi ampuller genellikle floresan, 6500k ampullerdir. Bunun nedeni yoğunluğunun aşırıya kaçmaması ve normal gün ışığına benzemesidir. Doğru ampulleri seçmenin yanı sıra, netliği artırmak için masanıza düşük yoğunluklu bir ampul yerleştirerek ofis ışıklarını harmanlayabilirsiniz.

Aynı zamanda sağlık açısından düşünüldüğünde daima düşük parıltıya sahip aydınlatma ampulleri kullanılmalıdır. Bunun nedeni, tepegöz floresan aydınlatmasının, hiperaktiviteden uyku problemlerine kadar pek çok sağlık sorununa yol açıyor olmasıdır. Ergonomik kurallar göz önüne alındığında, bilgisayar başında çalışırken aydınlatma kaynağının bilgisayar ekranından uzaklaştırılması doğru olacaktır. Bu tür durumlarda kullanılacak en doğru aydınlatma malzemesi türü, her zaman Gooseneck lambalardır, çünkü belirli bir yerde daha fazla veya daha az ışık yayma özelliğine sahiptirler.

Ofislerde Doğrudan Aydınlatma Neden Tercih Edilmemelidir?

Birçok ofis sahibi ve çalışanı, doğrudan aydınlatma kullanmaları nedeniyle göz yorgunluğundan kaynaklanan çeşitli göz komplikasyonlarına yakalanırlar. Doğrudan aydınlatma aynı zamanda ciddi baş ağrısına neden olabilir ve tüm bu problemler sonuç olarak üretkenliğin düşmesine yol açar. Bu sorunu yaşamamak için her zaman tavan ışıklandırması yerine yan lambalar kullanılmalıdır. Yahut ikisine birden sahipseniz, tepe ışıklarını kapatabilir ve yan lambaları kullanabilirsiniz. Ayrıca, ışık kaynaklarının mesafesi de önemlidir. Bütün ışıkları sadece bir konuma yerleştirmek yerine ofisin etrafına eşit bir şekilde dağıtın, böylece üretilen ışık ofisin her köşesine ulaşabilir.

İç Mekân Tasarımında Renk Uyumunun Önemi

Ofisinizi tavan ışıkları ve yan lambalarla aydınlatmanın yanı sıra; ofis duvarlarınız ve zemininiz için uygun rengi seçmek de oldukça önemlidir. Çok parlak veya çok koyu renkler seçmemeye özen gösterin. Aşırı renklendirme abartılı ve belirsiz bir görünüm oluşmasına neden olabilir. Nötr renkler çok düşük yansıtma kabiliyetine sahip olduğundan tercih edebilir, modern ofis aydınlatmasıyla uyum yakalayabilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra ofisinizde çok fazla pencere yoksa bir tavan penceresi eklemeyi düşünebilirsiniz. Doğal aydınlatma; ruh halini, enerji seviyesini ve hormonal dengeyi artırabileceği gibi fazla çalışma yorgunluğuna ve hastalığa bağlı devamsızlık oranını da düşürebilir.

Sonuç olarak, doğru aydınlatma, ofiste yaşam kalitesini artıracak önemli bir konudur ve ofis dekore edilirken bütçe iyi ayarlanmalı, aydınlatma malzemeleri seçilirken ucuz ürünler tercih edilmemelidir.