Yaz aylarını kapalı alanlarda geçirmek oldukça sıkıcıdır. Çalışanların yıllık izinlerini yaz mevsiminde kullanması ise bu durumdan bir kaçış yoludur. Bütün yazı tatilde geçirmek mümkün olamayacağına göre ofise yaz coşkusunu getirmek iş yeri motivasyonunu artıracak iyi bir çözüm olabilir. Ofiste yaşam yaz aylarının canlı ve renkli havasına bürünürse, personelin çalışma isteği de artacaktır.

Dünyanın en büyük şirketleri, ofis yaşamını daha canlı tutmak için çalışma alanlarında değişimler yapmaya başladılar. Ofis çalışanlarını motive edecek farklı çalışma alanları oluşturarak iş yeri motivasyonu artışını yakalamayı başardılar. Oyun ve dinlenme alanları, masaj odası, açık ya da kapalı havuz, hatta kısa kestirmeler için alanlar bile yaptılar. Uzun çalışma saatlerini ofis aktiviteleri ile hareketlendirerek çalışanlarını motive ettiler. Bu yeni çalışma alanları, iş verimliliğini ve personel motivasyonunu önemli ölçüde artıran uygulamalardır.

Ofislere Yaz Aylarının Sıcaklığını Katın

Günün büyük kısmının geçirildiği ofisler, rahatlama ve sosyalleşme alanlarıyla canlandığında çalışma saatleri keyifli bir eğlenceye dönüşebilir. Dünyada pek çok örneği olan bu çalışma alanları iş başarısını gözle görülür biçimde artırdığı için siz de yaz aylarının canlılığını ofislerinize yansıtabilirsiniz. Küçük oyun alanları, dış mekan ofisleri öncelikle düşünebileceğiniz yenilikler olabilir. Açık havada çay ve kahve içme alanları oluşturmak da önemli bir farklılık yaratabilir.

Yaz ayları ofiste rehavet getiren süreçler olduğu için açık alan hissi veren ofisler yaratmak iyi bir yaklaşım olabilir. Kısa molaları bahçe, teras ve balkonlarda geçirmek çalışanlar için motive edici etkiler yapacaktır. Bu uygulamalar, çalışanların yaratıcılıklarını olumlu yönde etkileyeceği gibi birbirleriyle kaynaşmalarını da sağlar. Ofis çalışanlarının bir takım olduklarını hissetmeleri için önemli bir yaklaşımdır.

Yaratıcılığı ve Motivasyonu Artıracak Öneriler

İş yeri motivasyonu yüksek olursa iş verimliliği de onunla birlikte artar. Bir şirkette çalışanları motive edecek alanlar oluşturmak yaratıcılığı artıracak ve insanlarda iş yeri aidiyeti duygusu geliştirecek stratejilerdir. Yaz aylarında ofisteki yaşamı biraz hareketlendirirseniz, çalışanlarınıza daha istekli çalışma ortamı yaratmış olursunuz.

Ekip çalışmaları, anlık toplantılar ve sunumlar gibi aktiviteleri havadar ışıltılı ortamlarda yapmayı deneyebilirsiniz. Ofis dekorasyonunu yaz aylarına uygun bir konuma getirebilirsiniz. Çalışanlarınızı iletişim kurmaya ve sosyalleşmeye teşvik edecek ortak alanlar tasarlayabilirsiniz. Yaz ayları için açık havada konumlanan sosyal alanlar oluşturursanız, farklı birimlerde çalışanların bir araya gelerek kaynaşmasını sağlayabilirsiniz. Personelin doğum günlerini, iş başarılarını bu alanlarda yapacağınız ofis aktiviteleri ile kutlayabilirsiniz. Hafta sonu etkinlikleri düzenleyerek çalışanlarınızın ailelerini de davet edebilirsiniz.

Yaz aylarına özel dekorasyon önerileri ve yeni çalışma alanları konseptleri için Bürotime çözüm önerilerini hemen şimdi inceleyebilirsiniz.