Sağlıklı beslenme kurallarını iş yaşantınıza entegre etmezseniz pek çok hastalığa da davetiye çıkarmış olursunuz. Düzensiz ve sağlıksız şekilde beslenerek hipertansiyon, obezite, osteoporoz gibi hastalıkların yanı sıra diyabet, kas-iskelet yapısında bozulmalar, bel ve boyun fıtığı gibi çok sayıda hastalıkların riskini de artırırsınız. Yoğun geçen iş saatlerinde dahi beslenmenize dikkat ederek ve sağlıklı atıştırmalıklar tüketerek pek çok hastalıktan kurtulmanız mümkündür.

Yanınıza Sağlıklı Yiyecekler Alın

Ofiste yaşam herkes gibi sizin için de yoğun bir tempoda sürüyor olabilir. Gün boyu masanızdan kalkamıyor da olabilirsiniz ve hatta pek çok kişi gibi kahvaltı yapamıyor ya da öğle yemeği saatinde bile çalışmak zorunda kalıyorsunuz. Bu durumda gün içinde sağlıklı beslenme konusunda biraz daha titiz davranarak hem hastalıklardan kurtulabilir, hem de daha zengin içerikli besinlerle enerjinizi yükseltebilirsiniz. Evden getireceğiniz birkaç kuru kayısı gün içinde açlık çektiğiniz anlarda harika bir atıştırmalık olabilir. Özellikle fındık, fıstık, badem ve ceviz gibi besinleri hem atıştırmalık, hem de ara öğün olarak tüketmeniz halinde kendinizi daha enerjik ve zinde hissedersiniz.

Hareket Edin, Bol Su İçin

Gün içinde mutlaka en az 2 litre su tüketmeye dikkat etmelisiniz. Masanızın üzerinde içine bir dilim limon, çubuk tarçın, kuru kayısı attığınız bir şişe su bulundurun. Aklınıza geldikçe veya saat başı içerek günlük su tüketiminizi mutlaka tamamlayın. Elbette sık sık masanızdan kalkıp ofiste gezinmek veya merdiven çıkıp inmek de hareketsizlikten kaynaklanan hastalık riskini düşürecek daha enerjik olmanızı sağlayacaktır. Aşırı kahve ve çay tüketmek yerine bitki çaylarından faydalanabilirsiniz. Kış için ekinezya veya adaçayı tercih edebilir, daha sıcak havalarda nane limon çayları veya taze sıkılmış meyve suları içebilirsiniz.

Metabolizmanızı Hızlandırın

Sürekli oturarak çalışmak, hareketsiz yaşamak ve uzun süreler boyunca aç kalmak metabolizmanızı yavaşlatacaktır. Günlük su tüketimini artırırken mutlaka gün içinde açlığınızı bastıracak besinleri elinizin altında bulundurun. Çekmecenizde kurutulmuş meyveler veya taze mevsim meyvesi, yoğurt, ton balıklı salata, küçük bir sandviç gibi alternatifler bulundurabilirsiniz. Grissini ve bir parça peynir bile hem açlığınızı giderecek, hem de sağlıklı beslenmenize katkıda bulunacaktır. Masa başında oturduğunuz uzun saatler içinde stres nedeniyle midenizde oluşabilecek asit miktarını azaltmak için 3-4 adet tahıllı bisküvi yiyebilirsiniz. Asitli içeceklerden, kızartılmış, baharatlı, acı veya ekşi besinlerden ofis yaşamı içinde mutlaka uzak durmalı, daha sağlıklı atıştırmalıklar tüketmelisiniz. Yanınızda bulunduracağınız krakerler, kuruyemişler veya meyveli yoğurtlar sağlıklı beslenmenize yardımcı olurken gereğinden fazla yemeyerek kilo almanızın önüne de geçmiş olursunuz.