Gün boyu masa başında çalışanlardan, ofisten ofise koşturanlara kadar işini iyi yapmak isteyen herkesin bir şekilde motive olmaya ihtiyacı var. Yoğun bir günün koşuşturmacası ofis çalışanlarının enerjisini tüketmesine ve çalıştığı işte yeterli verim sağlayamamasına sebep olabiliyor.

Peki ruhun gıdası müziğin ofis ortamında da sizi rahatlatabileceğini ve motivasyonunuzu düzenleyebileceğini biliyor muydunuz? Yanlış duymadınız; ofiste müzik dinlemek hiç tahmin etmediğiniz kadar işinize yardımcı olabilir, özellikle de ofis konsantrasyonu ve motivasyonunu korumak, çalışan verimliliği ve enerjisini en üst seviyeye çıkarmak için müzik adeta biçilmiş bir kaftan!

Çalışma Şekline Göre Ofiste Hangi Müzik Türleri Dinlenmeli?
Klasik Müzik: İşinizde sayılar veya detaylar çok önemli ise…

Yapılan bazı çalışmalara göre, çalışanlar klasik müzik dinlerken matematiksel problemleri çözmekte çok daha başarılılar ve hiç müzik dinlemeyenlere oranla 12 kat daha motive durumda oluyorlar. Sonuçta Mozart ve Beethoven da birer dahi değiller miydi? 🙂

Görsel: Freepik

Pop Müzik: İşiniz veri girişi ve sınırlı süresi olan işlerdense…

Eğer işinizde yazılım veya kelimelerle kafayı bozmuş olmak gerekiyorsa sizi canlı tutacak müzik, ancak Pop olabilir. Ayrıca bir işi hızlı şekilde teslim etmeniz isteniyorsa pop müzik enerjisi ile size hız kazandırıyor. Böylesine beyin yoran ve hız gerektiren işlerde biraz hareketlilik kötü olmasa gerek!

Dans Müziği: Çalışmanızda problem çözme ve okuma yapma önemliyse…

İşiniz uzun süre okumayı ve düşünmeyi gerektiriyorsa dans müzik sizin için biçilmiş kaftan. Geceden sabaha kadar çalışan işkolik mesaiciler için ise en az kafein kadar hayat kurtarıcı bir müzik türü. Anlaşılan o ki dansın ritmi enerjinizi de uzun süre korumanızı sağlıyor.

Görsel: Pexels

Ofiste Dinlemek İçin 5 Seçkin Müzik Listesi Önerisi
1) Klasik Müzik

Her gün kısa bir süre bile olsa klasik müzik dinlemek soyut akıl yürütme yeteneğini tetikleyen ve zinde tutan formüllerden birisi olarak gösteriliyor. İşte yüksek motivasyon sağlayan klasik müziğin en güzel örneklerinden oluşan müthiş bir liste.

https://open.spotify.com/user/spotify/playlist/37i9dQZF1DWZIOAPKUdaKS

2) Video Oyun Müzikleri

Çalışmak için doğru video oyun müziğini seçmek, ne tür bir müzik motivasyonunun sizi konsantre etmesi gerektiğinin anlaşılmasıyla ilgilidir. Ruhunuzun ve beyninizin ihtiyaç duyduğu doğru oyun müziğini seçerseniz sizi ofis işlerinden ne alıkoyabilir ki?

https://open.spotify.com/user/spotify/playlist/4HSmqlo5ZvBGztNOt3J2zI

3) Doğal Sesler

Doğaya çıktığınızda çok huzurlu ve zinde hissedersiniz değil mi? Doğaya gitme imkanınız olmasa bile doğal sesler size aynı etki ve motivasyonu ofis ortamında verebilir. Birkaç dakika gözlerinizi kapatıp kulaklıktaki sese odaklanmanız yeterli!

https://open.spotify.com/user/spotify/playlist/37i9dQZF1DWUKPeBypcpcP

Fotoğraf: Pexels

4) R&B Müzikler

Bir zamanlar dünyayı kasıp kavuran R&B müzik türü artık eski popülerliğini kaybetmiş olsa da 2000’lerde çıkan, sizi enerjik tutacak ve ruhunuza işleyip kulaklarınıza kazınacak pek çok şarkıyı bu listede bulmanız mümkün.

https://open.spotify.com/user/carlystec/playlist/7FrzPRe7xpGQb8rIWsRrfW

5) Enstrümantal Müzikler

Bir parçanın sizi başka diyarlara alıp götürebilmesi için illaki sese ihtiyacı yok, müzik kendi başına da çok etkileyici ve zihin açıcı olabiliyor. İşte enerjinizi tavan yaptırabilecek küçük bir liste!

https://open.spotify.com/user/carlystec/playlist/20JBvAYLcKExNOuBKQBdC5