Çalışan üretkenliğinin sağlanması ve arttırılması ihtiyacı, hiçbir işletmenin görmezden gelemeyeceği bir gerçektir. Eğer bir iş ya da iş yeri sahibiyseniz, sıradanlıktan ve yorucu bir rutinden uzaklaşmak isteyebilirsiniz. Bununla birlikte, motivasyonu zayıflatacak veya yok edebilecek, üretkenliği azaltabilecek faktörlerle karşılaşmanız neredeyse kaçınılmazdır. Ancak neyse ki verimliliğinizi ve odaklanmanızı artıran pek çok yararlı yöntem var.

Motivasyonu Yok Eden Etkenlerden Kurtulun

Motivasyon, üretkenliğin sağlanmasında çok önemli bir faktördür. Motivasyonu olmadan çalışanlar özellikle monoton rutinler ile uğraştığında kolayca sıkılırlar. Tabii ki, bu verimlilik azaltan faktörleri hafifletmeniz gerekecektir. Yapmanız gereken ilk şey bu faktörleri tanımlamaktır.

Oyunlaştırma Yoluyla İşinizi Eğlenceli Hale Getirin

Çalışanları motive etmenin etkili bir yolu, oyunlaştırma teknikleri kullanmaktır. Raporları tamamlama veya proje değişikliklerine katkıda bulunma gibi görevler onları çekici, heyecanlı veya ilginç hale getirmek üzere tasarlanabilir. Oyunlaştırma; görevleri daha ilgi çekici hale getirmek için rozetlerin, ödüllerin, lider panolarının veya sıralamaların, puanların, zorlukların ve diğer oyun öğelerinin kullanılmasını içerir. Oyunlaştırma kurumsal boyutta olabileceği gibi bireysel boyutta da gerçekleştirilebilir. Çalışanların kendilerine küçük ödüller koyduğu bir iş rutini sıkıcılığı azaltıp verimliliği artıracaktır.

İş Arkadaşlarınızla Dışarı Çıkın

Dışarı çıkmak için belirli günler ayarlayıp bunu bir rutin haline getirebilirsiniz. Çıkıp eğlenin. Bu, zihninizin olumsuz düşüncelerden arınmasına yardımcı olacaktır. Böylelikle iş arkadaşlarınızla yaşadığınız ufak problemlerin kolayca çözüldüğünü de fark edeceksiniz.

90 Dakikalık Aralıklarla Çalışın

Atletler, satranç oyuncuları, müzisyenler gibi yüksek konsantrasyon gerektiren işlerle uğraşan kişilerle yapılan bir araştırmaya göre aralıksız bir şekilde 90 dakikadan daha fazla çalışmak üretkenliği ve odaklanmayı düşürüyor. Bu nedenle çalışma saatlerinizi molalarınıza göre düzenlemek verimli bir çalışmanın anahtarıdır.

Güzel Bir Şeye Bakın

Kulağa ilk başta tuhaf gelse de bazı araştırmalar, estetik açıdan hoşa giden bir ofisin verimliliği yüzde 15’e kadar artırabildiğini gösteriyor. Örneğin ofisinizi güzel bitkiler, resimler, mumlar, çiçekler veya yüzünüzdeki bir gülümseme ile donatarak bunu sağlayabilirsiniz.

Aynı Anda Birden Çok İş Yapmamaya Özen Gösterin

Her ne kadar aynı anda çok fazla işin üstesinden gelebilmek takdir edilesi bir özellik olsa da araştırmalar gösteriyor ki eş zamanlı yapılan birkaç görev, zaman ve üretkenlik kaybı yaratır. Bu nedenle bir sonraki projeye geçmeden önce tek bir görevi yerine getirme alışkanlığı kazanın.

Oyun Oynadığınız Bir Alan Yaratın

Pek çok araştırma, çalışma arkadaşlarınızla iyi vakit geçirdiğinizde verimliliğin arttığını gösteriyor. Kart, masa, ya da bilgisayar oyunları… Ne oynamak istediğinize karar verip öğle molalarınızı ya da iş çıkışlarını daha eğlenceli bir hale getirmek sizin elinizde.

Küçük Yarışmalar ve Ödüller Belirleyin

Yaratacağınız dostça rekabet ortamları iş yerindeki yoğun ve yorucu havayı bir anda dağıtabilir. Haftalık ya da aylık yarışmalar eğlenceli bir motivasyon kaynağıdır. Kazananlar için bir ödül belirlemekse bu motivasyonu daha da güçlendirecektir.