Klasik çalışma anlayışına göre, çok büyük miktarda işin altından kalkmanın ve bir projede başarılı olmanın yolu çalışmak için çok fazla zaman ayırmaktan geçer. Öğle yemeğini masalarında geçiştiren, dinlenme zamanlarında bile e-postalarla boğuşan ve tatil zamanı bile iş bitirmeyi düşünen ofis çalışanları, sanıldığı kadar verimli çalışamaz. Yeni araştırmalar; daha uzun uyku süreleri, öğle yemeğinden sonra yapılan şekerleme, ofiste yapılan sabah egzersizleri ve daha sık tatile çıkmanın verimliliği çok daha fazla arttırdığını gösterir.

Verimlilik Arttırıcı Çözümler

Uykumuzun 90 dakikalık döngülerden oluştuğunu bilmeyen yok. Hafif uykudan derin uykuya geçilen döngü, etkili bir dinlenme sunar. Profesör Klaitman ise, bu döngünün sadece uykudayken değil uyanıkken de geçerli olduğunu buldu. Vücut 90 dakikada bir fizyolojik yorgunluğa gider. Vücut bunun sinyalini verse de çalışanların çoğu kafein, şeker ve benzeri uyarıcıları tüketir ve dinlenme ihtiyaçlarını erteler. Yapılan erteleme adrenalin, noradrenalin ve kortizol salgılarının dengesizleşmesine neden olur. Çalışan her ne kadar odaklandığını düşünse de etkili bir şekilde çalışamaz. Profesör K. Anders Ericsson ve Florida State Üniversitesi’ndeki arkadaşlarının müzisyenler, sporcular ve satranç oyuncularının dahil olduğu grupla yaptığı araştırma, verimli çalışmanın reçetesini gözler önüne serdi. Araştırma, kesintisiz 90 dakikalık çalışma oturumları ve sonrasında verilen bir molanın verimliliği önemli ölçüde arttırdığını gösterir.

Yeni nesil ofis sistemleri, çalışanların çalışmaya ne kadar zaman ayırdıklarına değil, ne kadar verimli çalıştıklarına odaklanır. Eski tip kübik ofislerin aksine, ast üst ilişkilerini kalın çizgilerle belirlemez. Sunduğu tümüyle şeffaf çalışma ortamı, çalışanların fikirlerini çok daha rahat bir şekilde paylaşmaları konusunda gerekli cesareti verir. Yeni nesil ofisler çalışanların beyin fırtınası yapabilmeleri, projeye dışarıdan bir göz olarak bakabilmeleri ve işlere yenilikçi yöntemlerle yaklaşmaları konusunda çalışanları yüreklendirir. Ayrıca çok daha etkili bir biçimde problemlere odaklanmaları için gerekli dinlenme ve eğlenme ortamını sunar. Kısaca çalışanının verimliliğini arttırmak adına her şeyi bünyesinde barındırır.

Sürekli Etkileşimin Olduğu Şeffaf Bir Çalışma Ortamı

Yeni nesil ofis sistemleri, çalışma alanlarının yaşam alanlarına dönüşmesine neden oldu. Çalışanların diğer çalışma arkadaşları ile vakit geçirebilecekleri sosyal alan, yeni nesil ofislerin temelini oluşturur. En üst düzey çalışanların bile kendilerine ait bir odası olmadığı açık ofis sistemleri, her çalışanın ofisin her bir köşesini dilediğince kullanabilmesine izin verir. Açık ofisler, çalışanların verimliliğini arttırmak adına egzersiz yapabilecekleri spor odalarından arada kestirebilecekleri dinlenme alanlarına kadar pek çok ayrıntı barındırır. Çalışanlar masa tenisi oynayıp stres atarken bir yandan probleme odaklanabilir, öğle yemeğinden sonra yaptığı siesta sonrasında projenin ilerlemesine yardımcı olacak bir fikir bulabilir ya da sürekli iletişim ve etkileşim içinde olduğu çalışma arkadaşları ile projenin gidişatına bir arada karar verir.

Açık ofisler, çalışanların sadece grup halinde verimli çalışmalarını sağlamaz. Yalnız başlarına da verimli çalışabilecekleri pek çok alan sunar. Serbest çalışma kültürü göz önüne alınarak tasarlanmış ofisler, eğitim ve motivasyon alanı başta olmak üzere sosyalleşme, dinlenme ve çalışma alanları barındırır. Şirket çalışanlarının kutlama ve eğlence etkinliklerini gerçekleştirebileceği özel alanlar, uzanıp dinlenebilecekleri bölümler ve düşünmeleri için hazırlanmış yerler, enerjilerini etkili bir şekilde kullanmalarına da yardımcı olur. Çalışanların çok daha sık mola kullanmalarını, çalışma zamanlarını daha verimli geçirmelerini ve kullandıkları molalardan yüzde yüz verim almalarını sağlar. Fiziksel ve psikolojik bariyerleri tümüyle ortadan kaldıran yeni nesil ofis konsepti çalışanların favori çalışma ve dinlenme alanlarını belirlemesine de aracılık eder. Keyifle çalışabilecekleri, dinlenebilecekleri ve aktif olarak düşünebilecekleri alanlar belirlemelerini sağlar.

Sizin de ofisinizde kendinizi rahat hissettiğiniz bir alan var mı? Ofiste sizin keyif köşeniz hangisi?