Ofisteki minik dostlarınız enerjinizi yükseltiyor. Günümüzde iş yerlerinde hayvan beslemek gittikçe yaygınlaşıyor. Yapılan araştırmalar, bir hayvanı sahiplenen, ofiste yaşam alanı sunan şirketlerde çalışanların performanslarının yüksek olduğunu gösteriyor. Ofiste beslemek için en çok tercih edilen hayvanlardan biri kedi. Araştırma sonuçlarına göre, kedi mırlamasının kan basıncını düzenlediği, kalp ve damar hastalıklarına davetiye çıkaran stresi kontrol altına alarak azalttığı görülüyor.

Hayvan Sevgisi ve İnsan Psikolojisi

Hayvanlarla temas etmek insan psikolojisini olumlu etkiliyor. Son yıllarda gittikçe yaygınlaşmaya başlayan ofis dostları sadece evde değil, iş yerinde de motivasyonu artırıyor. Karşılıksız bir sevgiyle beslenen hayvanlar ortamdaki negatif enerjiyi yok ediyor.

Amerika’da 550 çalışanı olan bir şirket, her gün çalışanlarına ait 30 evcil hayvanı ağırlıyor. Araştırma sonucuna göre çalışanların evcil hayvanlarını iş yerine getirmelerine izin vermek, stresi azaltıyor ve çalışanların verimini yükseltiyor. Tüm bunlar gösteriyor ki; çalışma ortamında kedi, köpek gibi evcil hayvanların bulunması, insanları rahatlatıyor, işe motive olmalarını hızlandırıyor.

Artık bir kurum kültürü olmaya başlayan ofis dostları çağımızın hastalığı olan stresle baş etmek için eğlenceli bir yöntem olarak dikkat çekiyor. Stres, çalışanlarda motivasyon düşüklüğüne neden olan en önemli faktör. Yoğun iş programı, yetişilmesi gereken toplantılar, bitmesi gereken işler, canınızı sıkan diyaloglar iş verimini olumsuz etkiliyor. Bugün pek çok şirket, ofiste kedilere yaşam alanı yaratıyor. İş verimini ve üretkenliği artırmak, çalışanların motivasyonunu yüksetmek için, hayvanların insanlar üzerindeki olumlu etkisinden yararlanma yolunu seçiyor.

Ofiste Kedi Besleme  

İnsanlarla karşılıksız ilişki kuran kediler, iş yerinde beslenmesi en kolay hayvanlardan biri. Bulunduğu ortama güven ve sıcaklık yayan kedilerin, insanları sakinleştirici etkisi bulunuyor. Çalışanlar arasında yaşanan problemler ve sıkıntılar, ofisteki minik dostunuzun varlığı ile daha sakin bir şekilde çözüme kavuşuyor.

Ofiste kedi besleme, naif ve sevgi dolu bir çalışma ortamı yaratıyor. Minik bedeniyle insanlar üzerinde yatıştırıcı etki gösteriyor. Onun sakinliği çalışanlara da riayet ettiği için iş stresinden kaynaklı gerginlikler başlamadan sona eriyor. Evcil hayvan beslenen şirketlerde çalışanlar, iş stresine en iyi gelen şeyin ortalıkta gezen sevimli bir hayvanın tüylerini okşamak olduğunu belirtiyor.

İş yerinde beslenen kediler, sıkıcı ve ciddi iş toplantılarını dahi eğlenceli hale getirebiliyor. Onun sevimli hareketleriyle en gergin ortam bile anında yumuşayarak daha sakin ve neşeli bir ortama dönüşebiliyor. Hayvanlarla temas etmek, insanı fizyolojik ve psikolojik açıdan destekliyor. Hayvan seven bir insan, başkalarına karşı daha anlayışlı ve sevgi dolu oluyor. Ofiste beslenen evcil hayvanlar, insanlar üzerinde adeta terapi etkisi yaratıyor, çalışanların iş stresi ile baş etmelerini sağlıyor.