Aralık 2019’da Çin’in Wuhan eyaletinde ortaya çıkan SARS-CoV-2 adlı yeni koronavirüsün sebep olduğu COVID-19 hastalığı, tüm dünyayı etkisi altına almış durumda… Dünya Sağlık Örgütü’nün virüsün yayılma hızına bağlı olarak ilan ettiği pandemi halen devam ediyor. Tüm dünyanın hazırlıksız yakalandığı bu hastalıkla mücadele edebilmek için ülkeler sosyal mesafe kuralı başta olmak üzere çeşitli önlemler alıyor. Birçok ülkede okulların kapatılmasıyla hayata geçirilen uzaktan eğitim sürecinin 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında da kısmen devam etmesi planlanırken, öğrencilerin okulda bulunacağı zamanlar için alınması gereken önlemler tartışılıyor.

Pandeminin Eğitim Üzerindeki Etkisi

Tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına alan COVID-19 salgınından eğitim sektörü de payına düşeni alıyor. 2019-2020 eğitim döneminin ikinci yarısında hayata geçirilen uzaktan eğitim sürecinin, salgın bitene kadar normal eğitim ile hibrit modelde devam etmesi planlanıyor. İnsanlar arasında sosyal mesafenin korunduğu, toplu aktivitelerin askıya alındığı, kalabalık ortamlarda maskelerin takıldığı ve her köşede el dezenfektanlarına rastlanıldığı yeni normal düzenine okulların da uyum sağlaması büyük önem taşıyor. Bunun için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tüm okulların uyması gereken tedbirler belirleniyor. Ders yapılan mekânda hava şartlarının imkan verdiği ölçüde camların açık tutularak hava sirkülasyonunun sağlanması, ders sırasında öğretmen ve öğrencilerin maske kullanmaları, öğretmenlerin buna ek olarak siperlik de takmaları, yemek menüleri oluşturulurken bağışıklık sistemini kuvvetlendirici yiyeceklere öncelik verilmesi gibi önlemler bunlardan yalnızca birkaçı…  Ayrıca okulda hijyen tedbirleri kapsamında girişte ve her katta uygun noktalarda el dezenfektanları bulundurulması, sınıfların her gün bitiminde, ortak kullanım alanlarının ise; her kullanımdan sonra dezenfekte edilmesi gibi önlemlerin de hayata geçirilmesi gerekiyor. Öte yandan uzmanlar tarafından yüksek sesle konuşulduğu zaman ağızdan çıkan damlacık sayısının artmasına bağlı olarak virüsün yayılma oranının da yükseldiği belirtildiğinden, okullarda yüksek sesi engelleyen akustik çözümler de düşünülüyor.

Pandemide Fiziki Mekan Kullanımı

İster uzaktan eğitim ile birlikte karma bir sistem tercih edilsin, ister okullar tam zamanlı olarak açılsın; her iki senaryoda da çocuklar arasındaki sosyal mesafenin korunması gerekiyor. Bunun için tüm eğitim kurumlarında okul ve sınıf düzeni öğrenciler arasında boşluk olacak şekilde planlanıyor. Bu sosyal mesafeyi koruyabilmek için kullanılan sıralar ve masalar ile bunların mekândaki yerleşim düzeni büyük önem taşıyor.

Okullarda öğrenciler arasında olduğu gibi öğrenciler ile öğretmenler arasında da sosyal mesafenin korunması sağlık açısından önem kazanıyor. Bunun için tüm eğitim ortamlarında ölçüye göre en fazla kaç kişinin bulunabileceğinin hesaplanması gerekiyor. Bu hesaplama yapılırken 4 metrekareye en fazla bir kişinin düşmesi öneriliyor. Buna göre de sınıfın hangi noktasında masaların bulunacağı planlanabiliyor. Alınması gereken önlemler kapsamında özellikle tekli sıra kullanımı ile çapraz oturma düzeni, sosyal mesafeyi koruma anlamında ön plana çıkıyor. Belirli bir ortamda bulunabilecek maksimum kişi sayısı belirlendikten sonra aradaki mesafeyi korumak açısından kullanılacak sıraların ve mobilyaların büyüklükleri, şekilleri ve kullanım özellikleri önem arz ediyor. Sınıflarda, yemekhanelerde ve toplu bulunulan tüm mekanlarda öğrenciler arası mesafenin en az 1 metre olarak ayarlanması gerekiyor. Bunun için mekanın fiziksel ölçülerini en verimli şekilde kullanarak hayata geçirilmesi planlanan yeni düzenin daha efektif olması amaçlanıyor.

Yeni normal ile hayata geçmesi planlanan yüz yüze eğitim ve uzaktan eğitimin bir arada bulunduğu karma eğitim modellerine adaptasyon için ihtiyaç duyulan mobilya tasarımları, Bürotime‘ın aktif öğrenme yaklaşımından ilham alan eğitim çözümleriyle sunuluyor. Öğrenci odaklı, teknoloji ile uyumlu ve farklı ihtiyaçlara göre dönüştürülebilir mobilyalar ile eğitim kurumlarının fiziki alanlarını en efektif şekilde kullanmak için mutlaka Bürotime’ı ziyaret edin!