Şaşırtıcı özelliklerle çevrelenmiş tasarım projeler, tüm yerel ve uluslararası platformlarda üretim ve pazarlama felsefesi oluşturmayı hedefler. Yükselen kalite standartlarına ayak uydurabilmeyi olanaklı kılan tasarım ürünler, kazandırdığı farklı bakış açısı ile gelişen piyasa şartlarına artı değer katar. Tüketici tarafında çekici bir etki yaratan özgün endüstriyel tasarım örnekleri, aynı zamanda rekabet seviyenizin sahip olduğu öncü değerleri de rahatlıkla yansıtır.

Doğru ortamlar için doğru ürünler kullanılır ise kazanım ve etki değişebilir. Kurumsal kimlik kazanmayı ve kazandığı kurumsal kimliği korumayı sağlayan iç mekan tasarım uygulamaları, günümüz şartlarında oldukça gereklidir. Plan ve düzenin sağlandığı aydınlık, ferah ve kullanışlı ortamların yaratılabildiği, yeni düzene daha uygun maliyet ve en uygun projelendirme ile ilk adım atılabilir. Endüstriyel tasarım ürünleri ile daha kalıcı bir kimliğe sahip olmak için hazırlanan projeler sayesinde gözle görülür bir değişim yaşanır.

Tasarım Özgünlüğü Nereden Gelmektedir?

Kelime olarak tasarım sözcüğünün çok eski olduğu söylenemez. Daha çok Fransızca “estetik” ve İngilizce “design” olarak bilinen “tasarım” kelimesinin Türkiye’deki tarihi, sanayileşmenin değer kazanması ile başlar. Tam olarak 20. yüzyıldan beri hayatı kolaylaştıran her türlü ürün veya ürün grupları için estetik kaygılarla oluşturulan tasarım özgünlüğü, her alanda kendine yer edinir. Her türlü mobilya ve ürün grubu için tasarlanabilecek görsel ve fonksiyonel eşyalar “yeniden üretim” yolu ile değil “baştan üretim” yolu ile özgün bir şekilde piyasaya sunulur. Tüm dünyada kullanılmakta olan teknolojilerin ve tekniklerin uygulandığı çeşitli tasarımlar, bireylerin yaşam standardını yükseltmekle kalmaz, aynı zamanda sağlam ve estetik ürün arzusu gibi düşünceleri de gerçeğe dönüştürür.

İş yaşamında “kazanç” ile oldukça paralel bir ilişkiye sahip olan endüstriyel tasarım alanları, kurumsal bir işleyişe zemin hazırlayarak piyasada farklılaşmanızı sağlar. Mobilya ve eşyalarında tasarımın gücünü kullanan firmalar, yaratıcı olmalarının yanı sıra yenilikçi duruş sergilemeleri ile de farklı bir boyut yaşarlar. İnsanların ofis içerisinde gerekli ihtiyaçlarının giderilmesi için geliştirilen özgün ürünler, geleneksel tasarımın ötesinde bir rol üstlenir. Kullanılacak hizmete ve sektöre yönelik pek çok farklı tasarım sayesinde hizmete yönelik bakış açısı değişir ve insan odaklı bir anlayışa sahip olunur. Marka ve firma imajını, oluşturulan farklı desen ve fonksiyonel ürün grupları ile sağlayabileceğiniz tasarımlar, kalite ölçülerinin de belirleyicisi olarak ofis gereksinimlerini karşılamak için yeterlidir.

Özgün tasarıma sahip olan firma ve çalışanları mutlaka kendini rakiplerinden ayrıştıracağı için, yaşadığı olumlu havayı müşterilerine de yansıtır. Gelişen dünya trendlerine ayak uydurmaya çalışan idealist şirketlerin tercihi olan tasarım ürünler; pek çok kişinin bir arada çalışabileceği, günlük işleri kolaylaştıran, özgün ortamlar için üretilir. Ofis ortamının şekli ve ihtiyaçlarına yönelik olarak düşünülen tüm mobilya grupları farklı ihtiyaçlara getirdiği modern çözümler sayesinde büyük beğeni kazanır. Çalışanlara ilham veren fonksiyonel ürün grupları ile ofiste daha yaratıcı olmak mümkün olabilir.

Endüstriyel Tasarım Nasıl Yapılır?

Farklı olanı hayal eden, müşteri ihtiyaç ve beklentilerini karşılarken malzeme kalitesini de düşünerek planlayan tasarımcılar, bilgisayarda çizerek oluşturdukları tasarımları en kaliteli malzemelerle üretirler. Böylece ürün görsel zenginliğinin yanı sıra dayanıklılık ve sağlamlık açısından da kullanıcılara fayda sağlar. Çalışma ortamının çalışanlara özel dizayn edilmesi, işlerin sürekliliği açısından önemli görülür. Bu nedenle de çalışma ortamında masaların üzerinde, içinde veya altında düşünülen depolama alanları sayesinde personelin depolama ihtiyacı karşılanabilir. Tasarımcılar tarafından özenle hazırlanan tamamlayıcı ürünler ise, sade ve estetik tasarımları ile bir ofisten beklenen her şeyi baştan yaratır.

Genellikle ofislerde yönetici ve çalışanlara ayrı olarak projelendirilen tasarımlar, çeşitli kullanım senaryoları göz önüne alınarak oluşturulur. Yaşam kalitesini arttırmayı hedefleyen özgün mobilya modelleri ile iş yaşamının dengesi insan odaklı bir sürece dönüşür. Ergonomik ve çevre dostu mobilya grupları ile çeşitli sertifika süreçlerine dahil olan ve kendini kanıtlamış ürünler, ofis kavramının geleceğini değiştirir. Daha fazla etkileşim ve daha fazla paylaşım odaklı tasarlanan çeşitli mobilya ürünleri insani değerlere saygı çerçevesinde, çalışana en faydalı olacak şekilde hazırlanır. Böylece tasarımcı da çalışan da daha mutlu ve verimli iş koşullarında çalışabilir.

Değişik ebat ve şekillerde hazırlanan masa ve sandalyeler, rahatlığı ön plana çıkaran koltuk ve kanepeler, müşterilerin konforunu düşünen bekleme grubu ürünleri gibi çeşitli kategorilerde tasarım ürünlere ulaşmak oldukça kolay. Özellikle banka, havaalanı, hastane, üniversite, iş merkezi gibi insan trafiğinin yoğun olduğu mekanlarda kullanılması gereken tasarım mobilya ürünleri dayanıklılık esasına göre üretim sürecine girer. Karakteristik mekanlara özel fonksiyonel ürünler ile çalışma disiplinini yansıtabileceğiniz mimari değeri yüksek, modern bir çalışma ortamı yaratılabilir.

Neden Endüstriyel Tasarım? 

Çeşitli sektörler ve kuruluşlar için gereken estetik tarzda, kaliteli ve dayanıklı mobilya gruplarına sahip olabilmenin ilk şartı bir tasarım sürecinden geçmekle başlar. Örneğin, renklerin insanlar üzerinde yaratacağı etki göz önüne alınırsa, her sektörde veya ortamda aynı renk grubunun kullanılmasının doğru olmadığı kolaylıkla anlaşılır. Öyleyse en mantıklı çözüm, inovasyon süreçlerine hakim olan yetenekli ve başarılı tasarımcıların öncülüğünde, ortama göre ihtiyaç duyulan ürünlerin tasarlanmasıdır. İşinde uzman pek çok usta tasarımcının hayal ettiği mobilya grupları, müşterilerinin geleceğine en faydalı yatırımı yapmasını sağlar.

İnsan mutluluğunu temel alan bir anlayışla tasarlanan ergonomik ürün kombinasyonları sayesinde, daha üretken ve daha etkin bir yaşam alanı yaratılır. Dinlenme odaları, bekleme salonları, yemekhaneler ve toplantı salonları için bireysel veya grup ortamına uygun olacak şekilde tasarlanan farklı mobilyalar, verimi ve performansı üst düzeye taşımanızı sağlar. Hem maliyeti düşüren hem de kimliği ortaya çıkaran tasarım ürünler ile tüm stratejik hedeflere kolaylıkla ulaşılabilir. İçinde yaşadığı ortamın sinerjisi ile aynı seviyede enerji taşıyan çalışanlar için, büyük bir performans getirisi olan mobilyaların tasarlanmasında gerekli olan yaratıcı düşünce, bizzat çalışanların ihtiyaçlarından doğar.

Yaşanılan ortamın koşullarına göre şekillenen insan odaklı ürün anlayışı ile yola çıkan tasarımcılar, sadece çalıştıkları kurumların mobilya ihtiyaçlarını gidermekle kalmaz, aynı zamanda kurumlara da değer kazandırır. Tasarımın, planlandığı kurumun kimliğine uygun niteliklerde olması, sağladığı hizmet olanaklarını arttırması açısından önemli görülür. Günümüzde pek çok kütüphaneyi farklı bir yaşam alanına çeviren tasarım mobilya ürünleri sayesinde, kütüphaneler sadece kitap temin etme yeri olmaktan öte okuma, dinlenme, gelişme ve kaynaşma ortamı olarak da işlev kazanır.

Artan genç nüfus sayısının eğitimdeki ihtiyaçlarını karşılamak adına faydalı olabilmeyi sağlayan tasarım ürün modelleri ile pek çok öğrenci yurdunun da kapasitesi ve yaşam koşulları yaşanabilir ev statüsüne ulaşabilir. Yurda yerleşen öğrencilerin kendini ev ortamında hissedebilmesi için üretilen şık ve kullanışlı tasarımlar, öğrencilerin konforu ve başarısı için gerekli olan tüm ihtiyaçları karşılamada yeterli performans sağlar.

Müşterilerine sunduğu çeşitli alternatifler ve tasarım modelleri ile özgün ürünler yaratan ve sosyal sorumluluk bilinci ile çalışan tasarımcılar, maddiyat kaygısı gütmeden elde edilen başarılı entegre çözümler ile geleceğe farklı bakarlar. Tasarlanan her iç mekanın ihtiyacı aynı olamaz. Bu açıdan özgün endüstriyel proje ve tasarımlar, mekanın kalitesine değer katar.