Pandemi sürecinde geleceğe dair planlanan her şey, belirsizliğe uğramış gibi görünse de; kendimizi pozitif yönde motive ederek, bu durumu fırsata çevirmek mümkün. Böyle zamanlarda gündelik koşuşturmacadan uzak olmak, hayatın biraz daha dinginleşmesini ve daha uzun vadeli projelere odaklanma imkanı sağlıyor. Büyük resmi görebilmek için yaşadığımız olayları tüm boyutlarıyla ele alarak düşünmek, yaratıcılığımızın gelişmesine de katkıda bulunuyor.

Çalışma Şeklinizi ve Planlarınızı Gözden Geçirin

Evlerde geçirilen süreler, geleceğe dair stratejik ve uzun vadeli planlama yapmak için en ideal fırsatı sunuyor. İleride kullanmayı planladığınız bütçeler, zaman çizelgeleri, risk planları vb. tüm programlarınızı tekrar gözden geçirmek için bolca vaktiniz var! Bireysel gelişiminizi izlemek için güncellenmiş ölçümler ve farklı hedefler oluşturarak, çeşitli fırsat yaratabilirsiniz. Sizinle aynı eğitim düzeyindeki kişilerin stratejilerini, başarı planlarını, uygulama yöntemlerini okuyarak ve bu kişilerle ilgili bilgi edinerek gelecekteki çalışmalarınıza ışık tutabilirsiniz.

Kendinizle baş başa kaldığınız zamanlarda geçireceğiniz sessiz süreler, önceki çalışmalarınızla ilgili veri toplamanıza da imkan sağlıyor. Daha önceki çalışmalarınızla ilgili yaptığınız veri taramaları, ürettiğiniz projelerin hedefi karşılayıp karşılamadığına dair önemli bilgiler içeriyor. Bu bilgiler yol ve yöntem değişiklikleri yapmanız için de fırsat sunuyor. Kişisel ilişkilerinizde de geriye dönük düşünmek, ilerleyen zamanlarda kuracağınız ilişkilerde sizin için önemli geri bildirimler sağlıyor. 

Pandemi süreci, şu ana kadar uyguladığınız çalışma sistemlerine derinlemesine bir dalış yapmak için oldukça uygun bir zaman. E-posta hesabınız ve bilgisayardaki karışık dosyalarınız bahar temizliği için sizi bekliyor! Sosyal medyadaki veri girişleri, öz geçmiş yenileme ya da güncelleme gibi ertelenen dokümanları da düzenlemenin tam sırası 🙂

Eğitim İmkânlarından Faydalanın

Geleceğe yönelik planlarınızı sürekli değişen ihtiyaçlar ile uyumlu şekilde güncelleyebilirsiniz. Mezun olduğunuz okul, bağlı olduğunuz topluluk, dernek vb. kurumlarla irtibatta kalmaya gayret ederek, haber almayı sürdürebilirsiniz. Güncel kalmak için istihdam olanakları ile bölgesel ve ulusal haberleri takip etmek de oldukça önemli.

Pandemi dolayısı ile tüm eğitimler online hale geldi. Bu, özellikle yeni mezunlar için önemli bir fırsat oluşturuyor. Web seminerleri, podcast’ler, çevrimiçi eğitimler, TED konuşmaları, geleceği tekrar planlamada fark ve fayda yaratıyor. Bu eğitimlere katıldıktan sonra, diğer insanlarla soru-cevap toplantıları yapılabiliyor. Böylelikle fikir alışverişleri gerçekleşiyor. Okulda alınan eğitime yönelik sertifika programları, iş olanakları açısından da önem kazanıyor. Bu tip eğitimler, mesleki anlamda kredi kazandırıyor. Mezun olduğunuz okul aracılığı ile sunulan web seminerlerine ve diğer çevrimiçi oturumlara katılarak fikirlerinizi çoğaltabilirsiniz. Kariyer geliştirme materyallerini bilmek, ilerleyen dönemlerde büyük kazançlar sağlıyor.  

Pozitif Bir Yaklaşım Benimseyin

Fiziksel ve zihinsel sağlık büyük önem taşıyor. Destek ihtiyaçlar hakkında okul arkadaşları, öğretim üyeleri ve danışmanlar ile iletişim halinde olmak ve karşılıklı yardımlaşmak, ilerleyen hayatınızda önemli avantajlar sağlıyor. Yaratıcı düşünmek ve eğlenmek için, sosyal mesafenin bir engel teşkil etmediğine inanarak uygun bir yol bulmak gerekiyor. “Yeni normal”e alışmak için arkadaşlarla sosyal mesafenin korunabildiği yerlerde buluşmak ve fiziksel aktiviteyi korumak, hatta artırmaya teşvik etmek önem taşıyor. Bunun için sürekli iletişimde kalmak, iyi bir başlangıç oluyor. 

Pandemi mezuniyet süreci için bu yıl bir engele dönüşse de, mezuniyet kutlamaları dünya çapında gerçekleşiyor. Haziran ayının ilk haftasında YouTube üzerinden kutlanan “Dear Class of 2020” birliktelik ve motivasyon mesajları içeriyor. Michelle ve Barack Obama çiftinden BTS’e kadar birçok ünlü isim, bu yıl mezun olanlara önemli mesajlar veriyor. Barack Obama, öğrencilerin eğitimlerine devam etmek için yaptığı uğraşların geleceklerine yaptıkları en büyük yatırım olduğunu ifade ederken, Michelle Obama ise; herkesi dans etmeye davet ediyor 🙂 Etkinliğe katılan sanatçılar, başka bir dünyanın mümkün olduğunu dile getirerek; verdikleri pozitif mesajlarla, okullarını bitiren herkese umut aşılıyor.

Pandemi sürecinde zamanınızı daha verimli geçirebileceğiniz alanlar yaratarak, yaratıcılığınızı destekleyen home office çözümleri için burotime.com‘a göz atabilirsiniz.