Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi döneminde, salgına sebep olan hastalığa dair insanları strese sokacak bazı unsurlar oluşabilmektedir. Virüse maruz kalma ihtimali, uzaktan çalışma için gerekli ekipmanların eksikliği, işinizin geleceği hakkında oluşan belirsizlik, teknik problemler, farklı çalışma ortamı ve programlarına uyum sağlama vb. çeşitli faktörlerle karşılaşılabilmektedir. Birçok şirket, çalışma ortamında çalışanların omurga sağlığını korumak adına ergonomik ofis mobilyalarından faydalanmaktadır. Ancak evinizde çalışırken bu ekipman veya mobilyalara sahip olmadığınızda eklem ağrıları ile karşılaşmanız olasıdır. Peki, uzaktan çalışma süreci boyunca evlerimizde omurga ve beden sağlığını korumak için nasıl sağlıklı bir çalışma ortamı oluşturabiliriz?

Pandemi Sürecinde Beden Sağlığı

Pandemi ile birlikte bazı şirketler, çalışanların çalışma saatlerinin bir kısmını ofis, bir kısmını da evde geçirdiği hibrit çalışma modelini benimserken, bir kısmı tamamen evden çalışmaya yönelik uzaktan çalışma modeline geçtiler. Her iki modelde de amaç çalışan sağlığını koruma ve işlerin devamlılığını sağlamak.

Ancak, ofis yerine kullanılan çoğu ev, ergonomik ofis mobilyalarına sahip olmayabilir. Duruş bozukluğu, düzensiz çalışma saatleri gibi unsurlar fiziksel sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Pandemi sürecinde bel ağrısı, boyun ağrısı ve omurga ağrısı gibi istenmeyen sağlık problemlerini önlemek için kendinize günlük bir rutin oluşturabilir, uyku ve çalışma saatlerinizi, mola ve egzersiz saatlerinizi planlayabilirsiniz. Çalışma saatleriniz dışında, dinlenebileceğiniz ve hareket etmenizi sağlayacak çeşitli aktiviteler ekleyebilirsiniz. Böylece uzun süreli hareketsiz kalmaya bağlı oluşabilecek ağrıları önleyebilirsiniz.

Uzmanlar, çalışırken uzun süreli hareketsiz kalmaya bağlı olarak birçok insanın karşılaştığı bel, boyun ve omurga ağrılarının, çalışma esnasında kaynaklanan duruş bozukluğu sebebi ile oluştuğunu, ancak doğru uygulamalarla bu oluşumunun önlenebileceğini belirtiyor.

Uzun Süreli Çalışma Ortamlarında Bedensel Sağlığınızı Nasıl Koruruz?

1.  Bilgisayar ekranlarına verilen yanlış açılar, boynunuzu bükmenize ve kısa sürede boyun ağrıları yaşamanıza neden olabileceğinden; ekran – göz mesafesini 45-60 cm aralığında tutarak, kendinize dönük olarak yerleştirmeniz büyük önem taşımaktadır.

2. Mouse kullanırken, eliniz ve bilekleriniz yorulabilir. Bu yorgunluğu en aza indirmek için mouse pad gibi destekleyici ürünler kullanılabilirsiniz. Ancak mouse pad’ler bilinenin aksine uzun süreli kullanımlar sonucu parmaklarınızda ve bileklerinizde bulunan sinirleri olumsuz yönde etkileyebilir. Olası el ve bilek ağrılarını önlemek için, ön kol ve bilekleri doğal bir pozisyonda tutarak, gerginliği azaltmayı hedefleyen ergonomik klavye ve mouse kullanımından faydalanabilirsiniz.

3. Gelişen teknoloji ile hayatın her alanına dahil olan konuşma tanıma (speech recognition) sistemini, çalışma bilgisayarınızda da kullanabilirsiniz. Konuşma tanıma sistemi sayesinde komutlarınızı ileterek, klavye ve mouse kullanım sürelerinizi azaltabilirsiniz.

4. Çalışma saatleriniz içerisinde sandalyede tamamen dik durarak veya tam olarak eğilerek çalışmanız, kas-iskelet sistemi üzerinde olumsuz etkilere sebep olabilir. Kas-iskelet sistemini koruma amacıyla çalışma sandalyenize tam olarak yerleşmeniz gerekir. Sırtınızı çalışma sandalyenize yaslayarak, tam olarak yerleşmeniz; vücut ağırlığınızın bel, boyun, omurga ve bacaklarınıza eşit oranda dağılmasını sağlayacaktır. Sandalyenizde herhangi bir bel desteği bulunmuyorsa ve bu sizi rahatsız ediyorsa; bel yastığı, ince yastıklar ve katlanmış havlulardan faydalanabilirsiniz.

5. Oturma esnasında ayaklarınız yere veya herhangi bir destekleyici yüzeye değmiyorsa, ayaklarınıza giden kan akışı engellenebilir. Ayaklarınızın yere temasını sağlamak için minder veya kutu yerleşiminden faydalanabilirsiniz.

Vücudunuzda oluşabilecek ağrıları önleyebilmek amacıyla, çalışırken doğru bir duruş pozisyonunda olup olmadığınıza dikkat etmelisiniz. Hem evde, hem de ofiste çalışırken kas-iskelet sistemi üzerinde oluşan gerginliği azaltabilmek adına Bürotime Sağlıklı Ofis Hareketleri” videomuza göz atabilirsiniz. Düzenli olarak yaptığınız hafif egzersizler, vücudunuzda oluşabilecek bedensel gerginliği hafifletecektir. Evlerinizde ve ofislerinizde  ergo-dinamik çalışma alanları  oluşturabilmek ve bedensel sağlığınızı korumak için Bürotime’ın fiziksel rahatlığı ve sağlığı ön planda tutarak tasarladığı ürünlerden faydalanabilirsiniz.