Ofiste küçük değişikliklerle büyük farklar yaratılabilir. İş dünyasında kariyer hedeflerini gerçekleştirmek için önce sağlığını ve beden dengesinin koruması gerekir. Tüm günün ve haftanın büyük bir bölümünün geçirildiği ofis yaşantısına eklenecek pilates ofis egzersizleri programı ile daha sağlıklı bir vücuda sahip olunabilir. Pek çok büyük  şirketin kullanmakta olduğu çalışanlar için pilates etkinliği programını uygulamaya geçirebilmek için, belirli saatlerde pilates molaları verilecek şekilde ofis içerisinde günlük çalışma programları ayarlanabilir.

Neden mi Pilates?

Çünkü, zihin ve vücut için yapılabilecek en iyi ve sağlığa en olumlu etkiyi yapacak şeylerden biri pilatestir. Çalışma saatlerinde sürekli masa başında oturmaktan dolayı; kasılıp gevşeme özelliğine sahip olup hareket etmeyi sağlayan vücuttaki fleksor kaslar son derece gergin olur ve karın kasları da bir o kadar güçsüzleşir. Gerginleşen fleksor kaslar, vücut hareketlerinde zorlanmaya sebep olurken, güçsüzleşen karın kasları ise yağlanma oluşumuna zemin hazırlar. Aynı zamanda gücünü yitiren kaslar, kas eklem rahatsızlıklarının oluşmasına da sebebiyet verebilir. Vücut ergonomisi için önemli olan kas dokusu ve vücut esnekliğini korumak adına, haftada 1 veya 2 kez Pilates yapmanın özellikle masa başı işlerde çalışan kişiler için her zaman çok faydası olur. Güçlenen ve sağlamlaşan kaslar, daha rahat ve daha zinde bir çalışma yaşamını beraberinde getirir. Düzenli pilates sonucunda kavuşulan fit bir vücut da kazanılan bir diğer olumlu etkidir. İşte tüm bu sebeplerle pilates hayatın bir parçası yapılarak, yaşam kalitesi yükseltilebilir.

Pilates ile Gelen Sağlıklı Yaşam

Pilates aslında bir yaşam boyu öğrenme sürecidir. Yalnızca kasları değil tüm vücut sağlığını olumlu etkileyen bir egzersiz türüdür. Bilindiği üzere çoğu kişi doğru nefes tekniklerine uymadan nefes alıp verir. Bunun yanında pek çok kişi yanlış bir boyun ve omurilik duruşu sergileyerek ergonomi açısından vücutlarına yanlış bir yük bindirir. Pilates programları, hem nefes kontrolünü öğretir hem de pilates uygulamaları ile bir süre sonra artık baş, vücutla aynı hizada tutulabilir ve beden duruşu düzelir. Aşırı yük bindirilen kas grupları bu sayede rahatlar ve sonunda masa başında çalışanlar vücutlarındaki bütünlüğü sağlamayı öğrenirler. Ofiste yapılacak belli egzersizler sayesinde bacak kasları da güçlenir. Kalça çevresindeki fleksör kasların rahatlamasıyla karın kasları da güçlenmiş olur. Böylelikle tüm günlerini masa başında oturarak geçiren kişiler, zamanla ortaya çıkabilecek çeşitli sakatlanmalar ve eklem rahatsızlıkları için önlem almış olurlar.

Masa başı bir işte çalışanlar, hem vücut sağlığını korumak hem de kariyer yolculuğunda daha verimli ilerleyebilmek adına, vakit kaybetmeden ofiste sağlık programı uygulayarak ofis egzersizlerine başlayabilirler.