Rustik stil; özellikle iç mimari alanında çoğu zaman detaysız, düz, eski ve ahşap ağırlıklı bir stil olarak bilinmektedir. Bu nedenle mimari tarzlar arasında dönem dönem kullanımı artsa da çoğu zaman mesafe ile yaklaşılan tarzlar arasında yer alır. Son yıllara kadar yalnızca şehir dışında yer alan müstakil evler için uygulanabilirmiş gibi düşünülen bu tarza, günümüzde hem yaşam hem çalışma alanlarında daha sık rastlanıyor. Bu gelişmenin sebepleri arasında ise değişen ofis algısından çalışma şekillerine artan doğallık arzusundan iklim değişikliğine kadar pek çok etken bulunuyor.

Doğaya Dönüş Trendinin Dekorasyondaki Karşılığı: Rustik Stil

Rustik mimariye ilginin artmasındaki en önemli nedenlerden birini, her geçen gün daha da görünür hâle gelen iklim değişikliği krizi ve bu kriz sonucunda artan doğaya dönüş eğilimi oluşturuyor. Sürdürülebilirlik kavramının giderek daha fazla önem kazandığı günümüzde kullan-at mantığındaki ürünler yerine daha kaliteli, dayanıklı ve çevre faktörleri göz önünde bulundurularak üretilmiş ürünler tercih ediliyor. En organik mimari stillerden biri olan rustik dekorasyon akımı, ahşap ve keçe gibi doğal malzemelerin olabildiğince az işlenerek kullanıma hazır natürel ürünler hâline getirilmesini sağlıyor. Bu nedenle sürdürülebilir ürün çeşitliliği açısından oldukça zengin bir yelpazeye sahip olan mimari akım, aynı zamanda minimal malzeme ve üretim süreçleri nedeniyle en çevre dostu dekorasyon akımları arasında yer alıyor.

Rustik Dekorasyon ile Ofisinizde Sıcak ve Samimi Bir Atmosfer Yaratın

Çevre sağlığı ve küresel ısınma gibi konuların yanı sıra; değişen ofis algısı ve çalışma biçimleri de rustiğe karşı ilginin artmasını sağlıyor. 1900’lerin başında ortaya çıkan modern ofis kavramı, yıllar boyunca fazlasıyla resmî olarak algılandıktan sonra her nesilde giderek farklı bir boyuta taşınıyor. Günümüzde daha samimi ve sıcak detaylar içermesi beklenen ofisler, özellikle Y ve Z kuşağının iş ortamındaki önceliklerinin değişmesi sonucu giderek daha da fazla ev atmosferini andırır hâle geliyorlar. Tam olarak bu noktada devreye giren rustik dizayn; Bürotime’ın, Scandi Boho esintileri taşıyan üstün tasarım ödülüne sahip Era Home ya da iyi tasarım ödülü almış minimalist çizgilerden oluşan Pi Home gibi doğal, klasik ve fonksiyonel masa modelleriyle başta home office’ler olmak üzere birbirinden farklı ofis modellerindeki yerini alıyor. Daha sıcak, samimi ve natürel bir çalışma ortamı için ideal parçalar içeren rustik dekorasyonda, doğal ve sürdürülebilir malzemelerden el işçiliği ile üretilmiş objeler, tasarımlar ve dokulu tekstil ürünleri ağırlık kazanıyor.

Yeni Ofis Anlayışının Getirdiği Doğal ve Rahat Dekorasyon Esasları

Casual giyime izin veren şirketlerin sayısındaki artış; bilişim, yazılım, sosyal medya gibi bilgisayar başında uzun zaman geçirmeyi gerektiren işlerin yaygınlaşması ve “Bring Your Own Déco” gibi kişiselleştirilebilir esnek ofis modelinin tercih edilmeye başlamasıyla beraber klasik ofis algısı da köklü şekilde değişti ve değişmeye devam ediyor. Günümüzde yaşam alanı olarak da değerlendirilen çalışma alanları, sentetik malzemelerden oluşan mesafeli bir atmosfer yerine Feng Shui felsefesinde de önemli bir yere sahip olan ve doğayı temel alan natürel malzemelerden ve renk tonlarından meydana geliyor. Temelini ahşap ve keçe gibi doğal malzemelerin oluşturduğu rustik dekorasyonda mavi, yeşil, kum ve beyaz gibi renkler, kişinin doğaya bir adım daha yaklaşmasını sağlarken bütünleşik ve sade tasarımlar ise kişinin modern ve fütüristik algısını zenginleştiriyor. Rustiğin temelini oluşturan malzemelerden dolayı işlevsel açıdan en önemli avantajlarından bir diğerini ise güçlü ses yalıtımı ve akustik performans sağlaması oluşturuyor.

Markanın home office çözümleri için geliştirdiği, Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri sahibi Era Home ve Pi Home gibi daha pek çok modern ve yenilikçi ürününden haberdar olmak için burotime.blog’u takip edebilirsiniz.