Home office çalışma düzeni, serbest çalışanlar ve küçük ölçekli şirketler için hem cazip hem de avantajlı bir çalışma ortamıdır. İnternetin gelişmesi ve iş dünyasına sunduğu kolaylıklar nedeniyle home office çalışanların sayısı her geçen gün artmaktadır. Yer aldığınız sektör uygunsa evinizin bir bölümünü, ofis şeklinde dekore ederek çalışma hayatınıza evinizde devam edebilir,  ihtiyacınız olan ekipmanlar ve temel ofis mobilyaları ile kendinize bir home office oluşturabilirsiniz.

Home Office Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

Home office çalışma, huzurlu ve sakin bir ortam sunduğu için başarılı sonuçlar almayı kolaylaştırır. İnternet üzerinden yurt dışı ile iletişim kurmak çok hızlı ve kolay hale geldiği için home office çalışma biçiminde ciddi artışlar yaşanmaktadır. Tasarımcılar, yazılımcılar, editörler, mobil geliştiriciler, içerik yazarları ve iç mimarlar, bu tarz çalışmayı seçenlerin başında gelir. Ayrıca birçok önemli toplantının ya da iş görüşmesinin Skype üzerinden yapılıyor olması evde çalışmanın önünü açmaktadır. Günümüzde büyük işletmeler bile ekonomik koşullar sunduğu için home office çalışma şeklini benimsemektedir. Freelance çalışma yapan kişilerle ortak proje yürüten şirketlerin sayısı azımsanamayacak niteliktedir.

Ev ortamında çalışmak genellikle huzurludur. Gününüzü iyi biçimde planlarsanız çok verimli sonuçlar alabilirsiniz. Fakat evinizin rahat ve konforlu ortamında, işleri zamanında tamamlayamama gibi sorunlar da yaşayabilirsiniz. Ev ofis çalışma şeklinin avantajları olduğu kadar dezavantajları olabileceğini de unutmamak gerekir 🙂

Bir Home Office’de Mutlaka Olması Gerekenler Nelerdir?

Sizi pek çok ekstra harcamadan kurtaracak “ev ofisinizin” olmazsa olmaz denilen bazı ihtiyaçları vardır. Bir çalışma masası, rahat bir çalışma sandalyesi, dosyalarınız için bir dolap, raflar, koltuk ya da kanepe gibi ofis mobilyalarına ihtiyaç duyarsınız. Evinizin uygun bir köşesini veya odasını istediğiniz ofis tasarım seçenekleri ile dekore edebilirsiniz. Temel ihtiyaçların dışındaki dekorasyon aksesuarlarını ise; sizi mutlu edecek ve motivasyon yaratacak doğal malzemelerden seçebilirsiniz. Ahşaptan üretilmiş aksesuarları tercih edebilirsiniz. Tasarımda doğal malzeme kullanımı konusuna özen gösterirseniz çalışma alanınıza sıcak  ve samimi bir hava katabilirsiniz. Canlı bitki bulundurmanız da sizi olumlu yönde etkileyecektir 🙂

Çalışma alanınızı dekore ederken bazı ayrıntılara dikkat etmeniz gerekir. Dikkatinizi dağıtmayacak aydınlık ve rahat bir bölümü ya da odayı tercih edebilirsiniz. Alanın büyük ya da küçük oluşuna göre ihtiyacınız olan ofis mobilyalarını belirleyebilirsiniz. Evinizin küçük bir bölümüne ofis düzeni kurmanız gerekirse; minimal bir çalışma masası, zarif bir sandalye ve orta boy dosya dolabı yeterli olabilir. Masanın önünde yer alacak sehpa ve minimalist çizgiler taşıyan bir koltuk ile ofis dekorasyonunu tamamlamış olabilirsiniz. Bu alan yerleşimi, yazar olarak çalışanlar veya yazılım işleri yapanlar için ideal bir ofis dekorasyonudur.

Çalışma Sektörünüze Uygun Home Office Dekorasyonu Yapın!

Bu tatta hazırlanmış bir ev ofis, hem sizin verimliliğinizi artırır hem de olası ziyaretçilerinize güven veren bir ortam sunar. Faaliyet alanınız teknoloji, mimari veya mühendislik ise; endüstriyel çizgiler taşıyan dekorasyon daha yaratıcı bir fikir olabilir. Ofisiniz, önce fonksiyonel sonra da estetik özellikler taşımalıdır. Kullanışlı ofis mobilyalarının en önemli tamamlayıcıları ise masa üstü aksesuarlardır. Home ofisinizin resmi bir hava taşımasını isterseniz bir kitaplık önüne yerleştirilmiş şık çalışma masası, masaya dönük olarak konumlanmış iki berjer koltuk ve bir sehpa, ideal bir ofis tasarım fikri olacaktır. Bu tarz dekorasyon danışmanlık hizmeti verenler için uygun bir konsepttir.

Ofis tasarımında sektörel çözümler sunan Bürotime,  farklı tercihlere uygun yaşam ve çalışma alanı seçenekleri ile bulunduğunuz alana ergonomi ve dinamizm katar.