Sürdürülebilirlik kavramıyla son zamanlarda sıklıkla karşılaşılıyor. “Sürdürülebilir yaşam” denilince pek çok farklı çağrışım oluşabiliyor. Hayatımızdaki küçük nüanslarda sürdürülebilirlik kavramına dair izler bulunur. Elektronik cihazları şarj etmek, otomobillerle ulaşım sağlamak, evsel atıkların çöpe atılması ve yeni elbiseler almak tamamen bu kavramla ilgilidir. Tüketilen ve harcanan her şeyin uzun vadede ekolojik geri dönüşleri olur. Sürdürülebilir yaşam, bu aşamada farkındalık sahibi bir yaşam tarzı sunar. Sürdürülebilir yaşam tarzını günlük yaşama basit ipuçları ile uyarlamak mümkündür.

Doğal Kaynakların Kontrollü Kullanılması

Doğal kaynakların günlük yaşam koşullarını kolaylaştırdığı herkes tarafından evrensel olarak kabul edilen bir gerçektir. Bu kaynakların kontrolsüz kullanımı, çevresel ve ekonomik kaynaklı sorunlar oluşturur. Sürdürülebilir yaşam tarzı için doğal kaynaklar dengeli kullanılarak etkili adımlar atılabilir. Hayat kaynaklarımızın başında gelen su, duş ve lavabo kullanımında israf edilebiliyor. Diş fırçalama ve araç yıkama gibi aktivitelerde gereksiz su tüketimine engel olmaya dikkat edilmelidir. Bu açıdan, tasarruflu duş ve musluk başlıkları kullanılabilir. Atık suları farklı alanlarda değerlendiren teknolojik sistemlerden yararlanılabilir. Giderlerin temizlenmesi için bu atık sular değerlendirildiğinde su tüketimi önemli ölçüde azaltılabilir. Doğalgaz yerine rüzgar enerjisi ve güneş panelleri kullanılarak dönemsel ısınma ihtiyacı karşılanabilir. Pandemi sürecinde toplu taşıma araçları ve kişisel araç kullanım düzeyi nispeten azalmaya başladı. İçinde bulunduğumuz coronavirüs salgını atlatıldıktan sonra da araç kullanımı en az seviyede tutularak sürdürülebilir yaşam tarzı desteklenebilir. Ulaşım için bisiklet kullanımının ve yürümenin tercih edilmesi konusunda destekleyici adımlar atılmalıdır.

Sosyal Sürdürülebilirliğin Avantajları

Toplum gelişimi, insan hakları, kültürel yeterlilik ve sosyal adalet gibi kavramların uyum içerisinde olması sosyal sürdürülebilirliği ifade eder. Çevresel faktörlerin yanı sıra sosyal etkenlerin de uyumlu olması, sürdürülebilir yaşam tarzını tamamlamak ve devamlı kılmak için önemli bir adımdır. Çevresel ve ekonomik sürdürülebilirliğin yanı sıra; hem şimdiki hem de gelecek nesillerin yaşanabilir bir toplumda var olmasını temel alan sosyal sürdürülebilirliğe önem verilmelidir. Aşırı tüketim ve küresel ısınma gibi global problemler, sosyal sürdürülebilirliği olumsuz yönde etkileyen faktörler arasındadır. Eşit bir toplum anlayışı ve ekolojik yaşam gibi kavramların iç içe geçtiği bir yaşam tarzı, sürdürülebilirlik halkasını tamamlanması için gereklidir. Sosyal sürdürülebilirlik kavramı benimsendikçe ekolojik ve çevresel konularda da verimli yaklaşımlar sağlanabilir. Sürdürülebilirliğin bir bütün ve uyum içerisinde devam edebilmesi için çevresel ve sosyal sürdürülebilirlik faktörlerinin tıpkı bir yapbozun parçaları gibi birbirini tamamlaması ve desteklemesi gerekmektedir.

Atıkların Geri Dönüştürülmesi İçin Öneriler

Sürdürülebilir yaşam stilini başarılı bir şekilde devam ettirmek için atık dönüşümü sağlamak oldukça önemlidir. Bu açıdan yeniden kullanılabilen ya da alternatif olabilecek bileşenlerden oluşan ürünler tercih edilebilir. Mataralar, alışveriş çantaları, şarj edilebilir piller, defalarca kullanılabilen defterler ve çakmaklar ekolojik bağlamda yararlı ve kullanışlı ürün gruplarına sahiptir. Çevreye zarar veren tek kullanımlık ürünler yerine uzun süre boyunca defalarca kullanılabilen ve geri dönüştürülmüş materyaller içeren seçenekler, sürdürülebilir yaşam tarzının olmazsa olmazlarındandır. Böylece atık miktarı azalır ve çevreye olabildiğince az zarar verilerek sürdürülebilir yaşam tarzı desteklenebilir. Daha az ambalaj atığı için ürünleri toplu olarak satın almak etkili bir çözüm sunabilir. Sebze ve meyve kabukları, çay-kahve posaları ve yumurta kabukları gibi doğal atıklar gübre yapımında değerlendirilebilir. Yaşam alanınızı tasarlarken doğal materyaller ve geri dönüştürülmüş bileşenler içeren ürünleri tercih ederek sürdürülebilir yaşam için etkili adımlar atabilirsiniz. Bürotime’ın sürdürülebilir yaşamı destekleyen tasarımları ile ofis ve çalışma alanları için işlevsel çözümler yaratılabilir.