Şirketlerin en değerli varlıkları çalışanlardır. Ford Otomotiv’in kurucusu olan Henry Ford; “Binalarımı yıkabilirsiniz ve şirketlerimi elimden alabilirsiniz, ama bana çalışanlarımı verirseniz ben onlarla işimi tekrar kurarım” diyerek çalışanların kurum kültürü içindeki önemini ve insan kaynağının değerini vurgulamıştır. “Takdir etme” ve “ödüllendirme” kavramları kurumsal insan kaynakları yönetiminin en temel uygulamaları arasında yer alıyor. İşini başarıya taşımaya istekli, özveri ile ilerleyen ve şirketine bağlı bir çalışanın en büyük motivasyon kaynağı kuşkusuz işvereninden takdir görmektir.

Çalışan psikolojisi üzerinde oldukça etkili olan “beğenilme ve takdir görme” ihtiyacı çalışanların aidiyet duygusu ve işe bağlılık gibi pozitif değerler geliştirmelerini sağlıyor. Çalışanların potansiyellerini en üst seviyeye çıkarmalarında “teşekkür ve takdir kültürü” etkili rol üstleniyor. Yapılan bir araştırmaya göre çalışanların %60’ı iş yerinde takdir görmenin onları en az para kazanmak kadar mutlu ettiğini söylüyor, çalışanların %40’ı ise teşekkürün kendileri için en temel motivasyon kaynağı olduğunu ve işe olan bağlılıklarını artırdığını belirtiyor.

Fotoğraf: Pexels

“Takdir Etme Kültürü” İş Yerinde Verimliliği Artırıyor

Liderler için de etkili motivasyon araçlarından olan “takdir ve ödüllendirme kültürü”, her geçen gün artan bir rekabete sahne olan iş dünyasında çalışanları daha değerli kılmak ve başarılarını sürdürmelerini sağlamak açısından şirketlere önemli avantajlar sağlıyor. İş yerinde verimlilik ve yüksek performans hedefleyen kurumların marka kurguları arasında motivasyon artırıcı ödüllendirme sistemleri bulunuyor. Başarılı ekip ödülü, yaratıcı fikir ödülü, iyi performans ödülü gibi çalışanları yücelten seçeneklerin yanında çeşitli ikramiye, prim ve tatil hediyesi gibi alternatifler de ödüllendirme araçları olarak kullanılıyor. Şirketlerde rutin olarak düzenlenen takdir ve ödüllendirme etkinlikleri ile ödüllerin teslim edilmesi, bir araya gelen çalışanların iyi vakit geçirmesi ve iletişim içerisinde olması sağlanıyor. Mart ayının ilk Cuma günü “Çalışanları Takdir Etme Günü” olarak kutlanıyor. Bu yıl 2 Mart’da kutlanacak olan bu özel günde şirket içerisinde farklı bir organizasyon düzenleyerek çalışanlarınız için eğlenceli bir gün planlayabilirsiniz.

 

Fotoğraf: Pexels

“Çalışanları Takdir Etme Günü” İçin Etkinlik Önerileri

Ofis içerisinde mesai bitiminde düzenlenen minik bir organizasyonla samimi bir atmosfer yaratarak bu günü hep birlikte kutlayabilirsiniz. Çalışanlarınıza üzerlerinde ödül unvanları ve ödül sahiplerinin isimleri yazılı olan kupalardan hediye edebilir, ayrıca kişisel beğenilere göre düşünülmüş konser bileti veya tatil organizasyonu gibi özel hediyelerle çalışanlarınızın sizin için ne kadar değerli olduklarını onlara gösterebilirsiniz. Hafif ikramlıklar ve hareketli müzikler eşliğinde devam eden partiyi konsept yarışmalar düzenleyerek daha eğlenceli kılabilirsiniz.

Canlı müzik eşliğinde nefis yemeklerin sunulduğu bir ortamda çalışanlarınızla bir araya gelerek onlara teşekkür edebilirsiniz. Keyifli bir müzik şöleni eşliğinde başlayan etkinlikte takım liderleri tarafından çalışanlara verilen plaket ve madalyaların yanı sıra prim ve ikramiye gibi motive edici ödüllerin verildiği mini bir tören gerçekleştirebilirsiniz. Törenin hemen ardından ise eğlenceye kaldığınız yerden devam edebilir ve dans pistinde gecenin tadını çıkarabilirsiniz.

Hafta sonu doğa ile iç içe bir ortamda organize edilen kahvaltı etkinliği de çalışanlarınızı takdir etmenin bir diğer yolu. Çalışanların aileleri ile birlikte katılabileceği bu etkinlikte güzel bir kahvaltının sonunda şirket lideri tarafından yapılan teşekkür konuşması ve ödül dağıtımı ile çalışanlarınızı ailelerinin yanında gururlandırabilirsiniz. Etkinliği gruplar halinde yapılan doğa yürüyüşü, go-kart veya paint ball gibi aktivitelerle renklendirerek çalışanlarınıza keyifli bir gün armağan edebilir, şirket içi iletişimi güçlendirebilirsiniz.

Sürdürülebilirlik felsefesini temel alan ve kurumsal marka kurgusunda insanı odak noktasına koyan Bürotime, FCBARTGROUP imzalı yeni reklam filmi ile çalışanlarının kurum kültürü içerisindeki önemini vurguluyor. Çalışanlarının iş hayatlarında olduğu kadar özel hayatlarında da başarılı olma isteğine hassasiyetle yaklaştığını gösteren markanın reklam filminin sonunda, Bürotime çalışanlarına teşekkür ediyor.