Mimar, iç mimar, tasarımcı, yatırımcı, akademisyen ve öğrencileri ağırlayacak olan MIMARSIV Selection 2019; nitelikli mimari malzeme, dekorasyon ve mobilya firmaları gibi sektörün tüm paydaşlarını bu yıl 4. kez bir araya getiriyor.

Özgün konseptiyle dikkat çeken organizasyon, mimarlık ve farklı disiplinlerden özel isimlerle keyifli sahne sohbetlerine ortam hazırlayan entelektüel oturumları, selection markalar alanı, networking ve B2B görüşmelere imkan tanıyan üretken bir ortam sunmanın yanı sıra; “iç mimari” kavramına yönelik bir tanım ortaya koymaktan ziyade, mesleki birikimleri doğrultusunda mimari ve iç mimarinin gideceği yönü tayin etmek üzere bu yıl 2. kez gerçekleşecek, ArchIST 2019 İç Mimarlık Sergisi’ne de yer veriyor.

Kabuğuna Sığmayanlar” başlığıyla düzenlenecek olan ArchIST 2019’un manifestosunu kaleme alan İç Mimar ve Tasarımcı Atilla Kuzu konsepti anlatırken; “Bir tanımlama ya da benzetme yaparsak mimari, cevizin kabuğu ise iç mimari, cevizin iç kabuğudur. Mimari ya da iç mimari olarak, projeyi herhangi bir tanımın sınırlarına mahkûm etmek ne kadar doğru?” sorusuyla, mimaride kalıplardan sıyrılmayı vurguluyor. Sınırlandırma ve belli koşullandırmalardan özerk olmayı, cevizin dış kabuğunu kırmaya benzeten Kuzu, fazla kuvvet uygulamanın ise; kabuğun içindeki öze zarar vereceğinin altını çiziyor. Dolayısıyla, özgün projenin ortaya çıkmasının son ölçütünü, denge olarak belirliyor.

 “Tasarımda Denge Bütünlüğü”

 Bürotime “Kabuğuna Sığmayanlar” manifestosu ile paralel belirlediği “Tasarımda Denge Bütünlüğü” konseptiyle MIMARSIV Selection’daki standında konuklarını ağırlamaya hazırlanıyor.

Bürotime olarak geliştirdiğimiz ürünlerdeki mükemmel uyumu, onu yaşatacak işlevsel ve estetik elementler dışında kontrast çeşitlilikler ile de harmanlayarak dengeli bir görsel dil ve değer yaratma üzerine kurguluyoruz.

Bizce tasarımın içindeki denge hali, parçaların bütün içerisindeki kararlılığının gösterilebilmesi için eşit olarak dağılımının sağlanmasıyla gerçekleşmektedir. Bu parçalar; denge, ritim, vurgu, kontrast, harmoni, oran, bütünlük ve çeşitliliktir.

Doğada devamlı dönüşüm halinde bulunan dengeli bir enerji akışı vardır. Tasarımcı, mimar veya sanatçı yaşamındaki dengeyi, karşılıklı enerji alışverişinde bulunduğu malzemede arar. Sanatçının yaşamı boyunca düşünce dünyasında biriktirdiği tüm deneyim ve birikimler proje, ürün veya tasarımın gelişim sürecindeki değerler alt yapısını oluşturmaktadır.
Temel tasarım prensiplerinin düzenli dağılımı ve birbiriyle uyumu, yapıtı değerli kılan görsel denge unsurunu meydana getirir. Tasarımı oluşturan bütün, kendi parçaları içinde sağladığı uyum kadar zıtlıkları da barındırmaktadır. Çünkü estetik ve işlevsel değer, bütünlüğün oluşturduğu zıtlıkların dengesindedir. Yapıttaki temel öğelerin düzenli dağılımı ve diğer öğelerle dengeli ilişkisi; tıpkı bireyin dünya üzerindeki yerine, diğer insanlarla ve toplumlarla ilişkilerinin düzenli olmasına benzer.

Bir iç mimarın yenilikçi, özgün, çözüm odaklı, estetik ve yaratıcı tasarımlar yapmasının temelinde de toplumla kurduğu iletişim yer alır. İç mimarlar hizmet verdikleri toplumun sosyal ve kültürel değerlerini iyi bir şekilde analiz etmek zorundadır. Doğru analizler uzun vadede kültürel mirasın korunmasını ve gelişmesini sağlar. Bu nedenle iç mimarların projelerinde mutlaka iç mekanlar ile dış mekânlar arasındaki dengeyi sağlaması gerekir. İç mekanların dokusu, dış dünya ile ne kadar uyumlu olursa insanların alışkanlıkları odağında şekillenen bir tasarımın ortaya çıkma ihtimali artar.

Tasarımın görselleştirilmesi, düşünce aşamasındaki yaratıcılığın taslağa dönüştürülmesidir. Tüm detayları ile ele alınan taslak, üretim süreci ile taslak olmaktan çıkar ve ürün haline gelir. Tüm faktörlerin bir arada ve uyum içinde bulunması için ele alınması gereken ilkeleri ve bu ilkeleri bütünleştirirken dikkat edilmesi gereken prensipleri yerine getiren tasarımcı, son kontroller ile üretime hazırladığı ürünün mimarıdır artık…

İnsanların ofis içerisinde gerekli ihtiyaçlarının giderilmesi için geliştirilen özgün ürünler, geleneksel tasarımın ötesinde bir rol üstlenir. Kullanılacak hizmete ve sektöre yönelik pek çok farklı tasarım sayesinde hizmete yönelik bakış açısı değişir ve insan odaklı bir anlayışa sahip olunur.

Bürotime olarak; değişen ofis ve yaşam alanları kavramlarının geleceğin trendleri ve akıllı teknolojileri ekseninde ne kadar evrilse de insan hayatının bir köşesinde hep var olacağına inanıyor; karşılıklı iletişim ve paylaşım gibi değerlerin bir aradayken daha etkili hissedilebileceği duygusunu taşıyoruz. Bizim için asıl önemli olan, geliştirdiğimiz ürünler ve sunduğumuz hizmetin insanlığa ve çevreye bir katma değer olarak yansımasıdır.

ArchIST 2019’a Katılan Tüm Projeler Bürotime Genel Müdürlük’te Sergileniyor

ArchIST 2019’da yarışan projeler, ödül gecesinin ardından Bürotime Genel Müdürlük Showroom’una taşınarak Nisan ayı boyunca ziyaretçilere açılacak. Sektörel seminerler ve davetlerin eşlik edeceği sergiye, Bürotime; sektör paydaşlarını, mimar, iç mimar, tasarımcı, akademisyen ve öğrencileri ağırlamaya hazırlanıyor.

MIMARSIV Selection 2019 etkinliğine dair detaylı bilgiye ve online etkinlik kayıt formuna  http://selection.mimarsiv.com/2019/ adresinden ulaşabilirsiniz.