Hiyerarşik iş yaşamının yavaş yavaş yerini yatay yönetim perspektifine bırakmasıyla, ofis tasarımları yeniden şekilleniyor ve çalışanların mutluluğunu merkeze alan esnek ofisler öne çıkıyor. Ekolojik sistemin bir parçası olduğumuzu unutmadan, ofis tasarımlarında geri dönüştürülebilen malzemeler kullanmak ve doğal enerji kaynaklarından maksimum faydalanarak çevreye katkı sağlamak, her geçen gün biraz daha önemli hale geliyor.

Çok Yönlü Tasarım Stratejisi ile Daha Verimli Çalışma

Y kuşağının iş hayatına atılmasıyla birlikte, çalışma ve yaşam alanlarının kişiselleştirilebilirliği ön plana çıkmaya başladı. Kişilik özelliklerini sergilemekten hoşlanan yeni nesil çalışanlar için çalışma ortamlarını istedikleri gibi düzenleyebilecekleri alanlar yaratmak önem taşıyor. İş hayatının olmazsa olmazı bilgisayar ve çalışma masalarında, çalışanın özel eşyalarını koyabileceği ve ihtiyaçları doğrultusunda düzenleyebileceği boş alanlar sunmak, bireyin kendisini daha rahat ve motive hissetmesini sağlıyor. Aidiyet ve verimli çalışmayı arttırmak için çalışanların özgün kişisel özelliklerini sergilemelerine izin veren ofisler, günümüzde daha tercih edilebilir oluyor.

Katı hiyerarşik düzenden açık ofise evrilen tasarımlarda, kişinin mahremiyetini de göz ardı etmemek gerekiyor. Kolektif çalışma ve iş birliği için çalışanların istedikleri zaman bir araya gelebilecekleri büyük masalar ya da resmiyetten uzak çalışma odalarının yanı sıra; kişilerin tek başına çalışırken ihtiyaç duyduğu izole alanların da düşünülmesi gerekiyor. Bu sayede hem bireysel, hem de ekip çalışmasında çalışanların verimliliği ve iş yerinden duydukları memnuniyet artıyor.

Ek Alanlar İle Tasarımın Sosyal Getirisi Artıyor

Gün boyunca dört duvar arasında tekdüze ve ergonomik olmayan mobilyalarla iç içe olmak yerine; farklı iç mekan tasarımlarına imkan tanıyan esnek ofisler, çalışanların günlük yaşam alanlarına dönüşüyor. Molalarda çalışanların hem dinlenebileceği, hem de sosyalleşebileceği mekanların yer aldığı ofislerde bireylerin iş stresi minimuma iniyor. Büyük pencerelerle manzarayı göz önüne seren ya da küçük de olsa açık alanlar oluşturulan yerlerde çalışanlar; hem sosyalleşip, hem de gün ışığının olumlu etkilerinden faydalanabiliyor. Bunun yanında değişen iletişim ağlarına ve sosyal medya kullanımına yönelik ortak alan tasarımları da çalışan psikolojisine olumlu etki eden ögeler arasında yer alıyor.

Ofis tasarımlarında göz önünde bulundurulması gereken bir diğer özellik de home office ya da farklı şehir ve ülkelerdeki çalışanlar ile ofis çalışanlarının bir araya gelebileceği uzaktan çalışmaya imkan tanıyan toplantı odaları… Bu odalar sayesinde; kurumsal kimliğin ve iş arkadaşlığının pekişmesi sağlanıyor. Ofis dışında çalışanlar da ofis yaşamına entegre olarak iş birliğine katkıda bulunabiliyor. Bunun yanında eğlenceli ve renkli mobilyalarla tasarlanan ofis mutfakları da çalışanların günlük ihtiyaçlarını karşılayan bir alan olmanın ötesine geçip, rahatlayabilecekleri ve eğlenceli vakit geçirebilecekleri mekanlara dönüşüyor.

Tasarım Süreçlerinde Ekonomik Sürdürülebilirlik İçin Ekolojik Çözümler

Ahşap, cam gibi doğal malzemelerden oluşan eşyalar ile tasarlanan ofisler, geri dönüştürülebilir malzemelerle hazırlanmış olmanın yanı sıra; sıcak ve samimi dokusuyla da çalışanların daha konforlu hissetmelerini sağlıyor. Mobilya seçiminde tercih edilen doğal malzemeler, çalışanlara ekolojik sistemin bir parçası olduğunu anımsatıyor. Aynı zamanda tasarıma eklenen canlı bitkiler de dekoratif açıdan hoş bir görünüm sunarken; ofis havasını da doğal yollardan temizliyor.

Ekolojik sisteme en iyi katkıyı sağlamak için enerji tüketimini en aza indiren tasarımlar başta geliyor. Enerji tüketimini azaltmak için ısı yalıtımı ve doğal ışık kaynağını en etkili şekilde kullanabilmek; gün ışığından hem aydınlatma, hem de ısıtma amacıyla en verimli şekilde faydalanan ofis tasarımları açısından uzun vadede tasarruf sağlıyor. Aynı zamanda doğal ortam ışığı, çalışanların güneş ışınlarının olumlu etkilerinden en iyi şekilde yararlanmalarına imkan tanıyor.

Yaratıcı ofis tasarımları için farklı ihtiyaçlara yönelik çözümler sunan Bürotime ürünleriyle tanışmak için hemen tıklayın.