Her ay onlarca etkinliğe ev sahipliği yapan İstanbul, yazın başlangıcı ile beraber bu dinamiğini tüm hızıyla sürdürüyor. Dünyanın en hareketli şehirlerinden birinde olmanın ayrıcalıklarını keşfetmek için Temmuz ayı kültür sanat etkinliklerine göz atmanızda yarar var.

Müzik Etkinlikleri ile Yaza Dinamik Bir Giriş

Temmuz ayı müzik etkinliklerine katılmanız yaza güzel bir başlangıç için yapacağınız en doğru seçim olabilir.

Temmuz ayının ilk etkinliği 1 Temmuz’da Bostancı Gösteri Merkezi’nde gerçekleşecek olan Edis konseri olarak görülüyor. Okulların kapanması ile beraber özellikle gençlerin katılacağı bu konser, Okan Üniversitesi’nin düzenlediği “Sınavdır Geçer” partisinin hemen ardından başlıyor. Konser biletleri Biletix üzerinden 56.50 TL’ye satın alınabiliyor.

Temmuz ayının en önemli müzik etkinliği kuşkusuz ki her müzikseverin katılması gereken 25. İstanbul Caz Festivali. Her yıl pek çok bienal ve sergiyi sanatseverler ile buluşturan İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen festival, bu yıl 25. yaşını kutluyor. Çeyrek asır boyunca İstanbullu müzikseverleri bir araya toplayan ve 26 Haziran’da başlayan festival, 17 Temmuz’a kadar Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde meraklılarını bekliyor. Bu yılki festival kapsamında 250’yi aşan yerli ve yabancı müzisyen İstanbul’un en nezih 27 mekânında ağırlanıyor. Festival biletleri için Biletix üzerinden bilgi almanız mümkün.

Gençlerin ilgi göstereceği bir başka Temmuz ayı sanat etkinliği ise Angus & Julia Stone konseri oluyor. Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde 11 Temmuz günü gerçekleşecek olan konserin bilet fiyatları 130-170 TL arasında değişiyor. Folk Rock ve Indie Pop türünde oldukça başarılı bir ritim yakalayan Angus ve Julia Stone kardeşler, geçen yıl yayınladıkları “Snow” albümlerinin turne ayaklarından biri olarak İstanbul’u seçiyor. Size de bu şahane müziğin tadını çıkarmak kalıyor.

Temmuz Ayının Kaçırılmaması Gereken Sergi ve Gösterileri

Temmuz ayı sanat etkinlik takvimi pek çok sergi, tiyatro ve gösteriyi bir araya topluyor.

“Sessizlikte Diyalog” Temmuz ayının en farklı kültür etkinliği olmaya aday. Dünyada milyonlarca kişinin ziyaret ederek deneyimlediği bu sergi, duyularınız olmadan iletişim kurmanın inceliğini sizlere gösteriyor. Sesten tamamen izole edilmiş özel tasarım bir alanda, işitme engelli rehberler eşliğinde duyularınızı kullanmanın yollarını öğreniyor ve işitme dışındaki duyularınızla neler başarabileceğinizi görüyorsunuz. Her insanın hayatında mutlaka bir kez deneyimlemesi gereken ve empati gücünü geliştiren bu sergi 1 Temmuz Pazar günü Turkcell Diyalog Müzesi’nde ziyaretçilerine açılıyor. Giriş ücretleri 24-33 TL arasında değişiyor.

Çocuklara hayvan sevgisi aşılamak için hizmet ettiği düşünülen sirkler, genelde hayvanlara o kadar da iyi davranmayabiliyor. Fakat Belluci ailesinin yarattığı öyle bir sirk var ki insanlara hayvan dostu sirk kavramını göstermekten asla geri kalmıyor. “Circo Bellucci” sirki, hayvan dostu gösterilerinin yanı sıra, akrobasi, merdiven şovu, jonklör gösterisi, dans ekibinin şovları ve ip cambazları ile her yaş grubunu eğlendirebilecek gösteriler yapıyor. Ülkemizde 1 Temmuz Pazar günü StarCity Outlet AVM’de gösteri yapacak olan sirkin biletleri kategorisine göre 22-44 TL arasında değişiyor.

Bu ayın kültür sanat etkinlikleri arasında 1 Temmuz günü Profilo Kültür Merkezi Büyük Salon’da gösterilecek “Uçak” tiyatrosu da yer alıyor. 2004 yılından beri yani 14 yıldır her tiyatro sezonunda tekrar sahnelenen bu oyun, “Kozmos Alfabeler Kumpanyası” tarafından sergileniyor. İstanbul’dan Londra’ya sefer yapan bir uçağın içindeki yolcuların birbirleri ile olan sosyal ilişkilerini ele alan oyun, farklı karakterlerin aynı mekânda yaşantısını ele aldığından hayatımızın bir özeti olma niteliğini taşıyor. Oyun, Biletix üzerinden 28.50 TL’lik bilet fiyatıyla tiyatroseverlere sunuluyor.