Pandemi döneminde mecbur kalmadıkça evden çıkmamak, temas ve bulaş riskini önleme açısından oldukça önemli olduğu için pek çok şirket, çalışanlarının sağlığını korumak adına hibrit veya uzaktan çalışma modelini benimsedi. Ancak gün boyu evde bulunmak ve evden çalışmak gibi etkenler zaman zaman motive olmanızı zorlaştırabilir. Bunu önlemek için düşünce, tutum ve hislerinizi bu zorlukları aşmaya yönelik geliştirebilir ve olumlu sosyal etki gibi unsurlardan yararlanabilirsiniz.

İç ve Dış Motivasyonun Çarpıcı Etkileri

Evden çalışma modeli ile gelen sürekli aynı ortamda olma hissi ve sosyal hayatınızdan uzak kalma fikri; sağlığınız, iş hayatınız ve geleceğinizle ilgili belirsizlikler yaşamanıza neden olabilir. Oluşan bu belirsizlikler, zaman içerisinde motivasyon eksikliği yaratabilir. Motivasyon hem iç hem de dış faktörlerden etkilenir. Dışsal motivasyon, şirketinizde sağladığınız başarılar üzerine aldığınız övgüler veya primler ile artabilir. İç motivasyon ise; sizi kişisel olarak tatmin edecek faktörlerden etkilenir. Öğrenme merakınız, problem çözme yeteneğiniz, edindiğiniz başarılar iç motivasyonunuzu etkileyen ve geliştiren unsurlardır. Pandemi döneminin getirdiği çalışma biçimi; sizi şirket içi eğitim, iş arkadaşlarınız ile olan iletişiminiz ve terfi gibi dış ve iç motivasyon imkanlarından uzaklaştırabilir.

Pandemi Sürecinde Motive Kalmak İçin 5 Strateji

Pandemi döneminde yaşadığınız iç huzursuzluk ve belirsizlik hissi ile oluşan motivasyon eksikliği birkaç basit strateji ile aşılabilir;

1. Kendinize küçük hedefler belirleyerek günlük planlar hazırlayabilirsiniz. Çalışma günlerinizi planlamak, ertesi gün için nereden başlayacağınıza karar vermede size yardımcı olur. Hazırladığınız planlar sayesinde oluşabilecek olumsuz durumları engelleyebilir ve otokontrol sahibi olabilirsiniz. Ofise giderken yaptığınız ufak hazırlıkları evde çalışırken de yapabilirsiniz. Sabah uyandıktan sonra bir kahve içmek, hafif bir kahvaltı yapmak ve uyku kıyafetlerinizden uzaklaşmak sizi motive edebilir.

2. Pandemi sürecini arkadaşlarınızdan ve ailenizden destek alarak daha kolay atlatabilirsiniz. Evde bulunduğunuz dönemde arkadaşlarınız ve ailenizle sık sık iletişim kurabilir, görüntülü aramalar yaparak bağlantıda kalabilirsiniz. Sevdiklerinizle yaptığınız eğlenceli sohbetler, sizi sahip olduğunuz stresten uzaklaştırabilir.

3. Kendinize yeni hedefler belirleyebilirsiniz. Üretken kalmak ve motive olmak için daha önce hayalini kurduğunuz bir hobiyi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra; ev ortamınızı yeniden organize ederek sahip olacağınız üretkenlik hissi ile motive olabilirsiniz.

4. Evde geçirdiğiniz süre içerisinde size iyi gelebilecek aktivitelerle ilgilenebilirsiniz. Kendinize zaman ayırmak, aklınızda bulunan ancak uzun zamandır vakit ayıramadığınız ilgi alanlarınıza yönelmek için yeterli vakte sahipsiniz. Okumak istediğiniz kitapları okuyabilir, bir el sanatıyla ilgilenebilir veya yeni bir dil öğrenmeye başlayabilirsiniz.

5. Çalışma saatlerinizi daha verimli geçirmek ve iş hayatınızda motivasyon eksikliği yaşamamak için düzenli aralıklarla mola verebilirsiniz. Günlük planınıza dahil ettiğiniz molalar, yaptığınız işe dikkatinizi vermenizi ve daha üretken olmanızı sağlayabilir. Mola saatlerinizi şirkette verdiğiniz mola saatlerinize benzetebilirsiniz. Bu, sizi işiniz konusunda cesaretlendirebilir ve motivasyonunuzu destekleyebilir.

Pandemi sürecinde beliren çeşitli iç ve dış motivasyon problemlerine karşı, sizi hangi unsurların motive ettiğini ve hangi unsurların motivasyonunuzu olumsuz etkilediğini öğrenmeniz önemlidir. Kişiliğinize, ilgi alanlarınıza ve hayallerinize uygun motivasyon yöntemlerini keşfederek motivasyonunuzu hangi unsurların etkilediğini bulabilir ve size iyi gelebilecek bir rutin oluşturabilirsiniz. Pandemi sonucu yaygınlaşan evden çalışma modeli ile sahip olduğunuz zaman, kendinizi tanımak ve ilgi alanlarınızı bulmak için harika bir seçenek olabilir.

Evden çalışırken ofiste yakaladığınız motivasyonu ergonomik olmayan bir sandalyede veya masada çalışarak elde etmeniz oldukça zordur. Ofis mobilyalarının çalışanlara sağladığı konforu evinizde deneyimlemek için Bürotime home office ürün ailesinden faydalanabilirsiniz.