Arama


Yakın Geleceğin Akıllı Teknolojisi IOT (Internet of Things) Tasarımı Ne Yönde Etkileyecek?

Günümüzde teknolojinin hayatı kolaylaştırmadığı alanları saymaya çalışmak oldukça zor. Artık teknoloji sağlık, finans, eğitim başta olmak üzere pek çok alanda insan hayatının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Bu durumda kullanılan her cihazın ya da eşyanın her geçen gün biraz daha teknolojik ve elektronik tasarımlara sahip olmasını sağlıyor.

“Nesnelerin İnterneti” (IOT) Nedir?

İnternet uzun yıllardır insanları birbirlerine bağlayan özel bir kavram olarak düşünüldüğü zaman, nesnelerin interneti de nesnelerin birbirleri ve çevreleri ile iletişime girmelerini sağlayan teknolojik bir gelişme olarak adlandırılabilir. Evinizde ya da iş yerinizde bulunan lambaların internete bağlanması ve bu bağlantı sayesinde uzaktan kontrol edilebilmesi, nesnelerin interneti sisteminin sonucudur. Bu teknolojik gelişme eşyaların tasarımlarına etki ederken bir yandan da insanların kullanım alışkanlıklarını da değiştiriyor. Akıllı aydınlatma ve güvenlik sistemleri çok şaşırtıcı gelmese de uzaktan kumandalı prizlerin yanı sıra buzdolabı, klima, televizyon gibi elektronik aletlerin internet erişimi ile kontrol edilebilmesi tasarımcılara ucu bucağı olmayan bir ilham veriyor.

Nesnelerin İnterneti ve Tasarım 

Nesnelerin interneti, bir dönem keşke olsa diye düşünülen hayallerin gerçekleşmeye başladığı oldukça sıra dışı bir deneyim sunuyor. Buzdolabında su bittiği zaman dolapta boş su şişesi bulmanın can sıkıcılığını hatırladığınız zaman mutlaka keşke suyun bittiğini hatırlatacak bir sistem olsa diye aklınızdan çok defa geçirmiş olabilirsiniz. İşte bu noktada nesnelerin interneti tasarım detayları ile insanların çok daha konforlu ve kaliteli bir yaşam sürmelerine yardımcı oluyor. Akıllı teknolojileri kullanarak şekillendirilen tasarımlar sayesinde insanlar pek çok konuda ciddi zaman tasarrufu elde edebiliyor. Bu durum yaşam kalitesinin yanı sıra insanların sadece ilgi alanlarına yönelmeleri için de oldukça önemli bir fırsat sunuyor.

Etkileşimli ve Bağlı Tasarımlar 

Nesnelerin interneti sayesinde günümüzde özellikle sağlık, yaşlı ve çocuk bakımı gibi alanlarda ciddi gelişmeler elde ediliyor. Evlerde dolaşan akıllı robotlar olası bir yaralanma ya da kaza anında hem acil servislere hem de ulaşılması gereken kişilere haber vererek kullanıcıların her zaman güvende olmasına yardımcı oluyor. Sesli asistanlar neredeyse kişisel bir asistanın yapabileceği pek çok işi sadece sesli komutlar ile yapabiliyor. Komutlarla çalışan ve ev düzenine doğrudan müdahale edebilen ev asistanları da konuşarak yemek söyleyebileceğiniz, kombinizin ısısını değiştiren, kapılarını kilitleyen ya da istediğiniz müziği çalabilen kısacası kişisel konforunuzu hedef alan tasarımlar arasında yer alıyor. Akıllı teknolojiler insanların daha güvenli, sağlıklı ve konforlu bir yaşama sahip olmalarını hedef alırken aynı zamanda kişisel tercihlerin daha ön planda olduğu bir yaşamı da mümkün kılıyor. Renk değiştirebilen ışıklar, bir evin her odasında farklı müzik çalarken seslerin birbirine karışmaması, ekranlar aracılığı ile yapılan ve zaman kaybını ortadan kaldıran alışverişler, uyku kalitesini arttıran uyku düzenleyici ışık ve ses cihazları, akıllı teknolojiler tarafından insanlara sunulan avantajlardan sadece birkaçı olsa da dikkat çekmeyi başarıyor.

Tasarımlarda nesnelerin internetinin etkisi en çok bağlantı sistemlerinde gözlemleniyor. Akıllı olarak adlandırılan ve internet bağlantısı olan tasarımların nesnelerin interneti fikrinin çıkış noktasından itibaren bu fikre entegre olmayı başarıyor. İlerleyen dönemlerde internet bağlantısı olmayan herhangi bir elektronik cihaz bulamayacağımızı söylemek mümkün. Bu durum bağlantı hızı, bağlantı erişimi, kablosuz şarj gibi soru işaretlerini yanında getirirken nesnelerin interneti vizyonu ile hazırlanan tasarımlar bu sorulara da cevap vermeyi başarıyor. Yeni güne uyandığınız zaman ruh halinizi anlayarak size özel bir smoothie hazırlayacak buzdolabı için biraz daha beklemek gerekiyor olsa da tamamen kontrolünüz altında olan ev ve ofisler ile yaşam kalitenizi arttırmaya başladığınızı da unutmamak gerekiyor 🙂


1 Comment
  1. Kert

    23 Temmuz 2018 12:49

    Finally! This is just what I was looking for.

Yorum Yazın